Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Pojęciowe zamieszanie – o co chodzi Ruchowi Wolności?

Zapewne, jak wielu Czytelników portalu Prokapitalizm.pl, z zainteresowaniem obserwuję powstanie i rozwój nowych formacji na polskiej scenie politycznej – Narodowców i Republikanów. Dlatego też z niepokojem przyjąłem tekst Jerzego Wasiukiewicza „Idziemy własną drogą, czyli wolnościowcy w Ruchu Narodowym”.


Jak przypuszczam, zamysłem Autora było przedstawienie celów i ideologii, która przyświeca wolnościowcom zaangażowanym w Ruch Narodowy. Niestety, zamiast wyjaśnienia sytuacji mamy bałagan, jak mniemam w dużej mierze spowodowany chaosem pojęciowym.

W pełni zgadzam się z odrzuceniem neoliberalizmu w wydaniu Tuska i innych, oddającego polską gospodarkę we władanie międzynarodowym korporacjom i banksterom. Jedyne, o co można zapytać, to jakie konkretnie działania zamierzają podjąć Narodowcy w celu zmiany aktualnej sytuacji.

Ale dalej jest już gorzej. O co u licha chodzi z odrzuceniem a priori liberalizmu i libertarianizmu? „Nie mamy też nic wspólnego z liberałami, libertarianami”. Ponieważ nurt XXI wieku został zdefiniowany jako neoliberalizm, więc o który konkretnie liberalizm chodzi? Ten w wydaniu Smitha, czy raczej ten w wydaniu Woltera? I jak rozumieć odrzucenie tych, „którzy wolność jednostki stawiają ponad dobrem wspólnym i którzy wolność obyczajową mylą z wolnością. Dla których wolność nie jest równoznaczna z godnością osoby ludzkiej. Dla których wolność to amoralność”.

To już jest jakieś pomieszanie z poplątaniem. Bo co z tymi, którzy wolność jednostki wywodzą wprost z poszanowania godności ludzkiej? Tymi, którzy uważają, że nadrzędnym celem istnienia państwa jest ochrona życia, wolności i własności jednostki, a więc poszanowania jej godności. Bo przecież bez poszanowania godności bliźniego nie ma mowy o poszanowaniu jego życia, wolności i własności, prawda?

A właśnie poszanowanie praw negatywnych jednostki stoi u podstaw filozofii współczesnych liberałów (w klasycznym rozumieniu terminu) i libertarian. I w żadnym razie nie należy utożsamiać tych poglądów z libertynizmem, mylącym wolność z amoralnością. Bo to zbyt daleko idące uproszczenie.

Wreszcie kwestia zapalna – stawianie wolności jednostki ponad dobrem wspólnym. Kto i według jakich kryteriów będzie określać, czym jest owo „dobro wspólne”? Bo to, jakby nie patrzeć, termin wyjątkowo pojemny, więc warto by go jasno zdefiniować. Czy dobrem wspólnym jest państwo, czy też może państwowa służba zdrowia, a może system ubezpieczeń emerytalnych? Gdzie leży granica, poza którą dobro wspólne nie może ingerować w wolność jednostki?

Te kwestie należy bezwzględnie wyjaśnić. Inaczej jednym będzie się to kojarzyć z kolektywizmem, inni zaś zaczną przypominać tekst Jana Przybyła „Recepta na nieuków czyli warto znać języki”.

Michał Nawrocki

Foto.: Jan Bodakowski


26 Responses to Pojęciowe zamieszanie – o co chodzi Ruchowi Wolności?

 1. pawel napisał(a):

  Cóż, pozostaje mi jedynie wkleić swój komentarz, który kilka dni temu zamieściłem pod tekstem http://prokapitalizm.pl/idziemy-wlasna-droga-czyli-wolnosciowcy-w-ruchu-narodowym.html

  „Myślę, że gdyby tak zawężyć obie ideologie (liberalizm i libertarianizm)tylko do sfery gospodarczej, odwołując się jednocześnie do społecznego konserwatyzmu, nie byłoby chyba problemu. Bo to co teraz się zapowiada to spory podobne do tych z lat 90-tych czyli, kto jest lepszym prawicowcem, kto jest prawdziwym wolnorynkowcem, kto zbacza w stronę socjalizmu, a kto tylko udaje liberała itp.. itd…

  Szkoda, że po tylu latach jakoś nie udaje się wyciągnąć wniosków z tego pasma błędów, które wcześniej czy później przynosiły owoce w postaci samowyniszczania się”

 2. Marko napisał(a):

  Widzicie panowie, ze sami jedynie mnozycie problemy, a zadnego nie rozwiazujecie. A ja mam prosta konstrukcje panstwa gospodarczego z prymatem produktu i uslugi, bez polityki, bez sporow ideologicznych, bez zusow, bez podatkow, bez pieniedzy, bez wyzysku, bez pokretnej, oszukanczej ideologii. Wszystko daje sie tutaj w ciagu krotkiego czasu zaplanowac i jedyne co trzeba zrobic to pilnowac aby dzialalo, cos w rodzaju – zakodowac i patrzec jak jedzie…Jak tego nie zrozumiecie to i za 10 lat bedziecie tutaj toczyc ten sam jalowy spor, czy gacie maja miec nogawki do kostek czy do kolan, czy kolor jasny czy ciemny, czy rozporek zapinany na guzik czy na klodke. Czas ucieka, a wy stoicie w miejscu, szukajac czegos, czego realnie nie ma. Wolny rynek i kapitalizm to utopia, wlasnie sie na waszych oczach konczy.

 3. krzyś napisał(a):

  z cyklu perełki Marko … po prostu bajka :” A ja mam prosta konstrukcje panstwa gospodarczego z prymatem produktu i uslugi, bez polityki, bez sporow ideologicznych, bez zusow, bez podatkow, bez pieniedzy, bez wyzysku, bez pokretnej, oszukanczej ideologii.” – musisz Marko te gnioty opatentować by Ci inny lewak tego nie przywłaszczył… bez pieniędzy (czyżby powrót do barteru),bez podatków (kto Ci dupę będzie chronił)bez sporów ideologicznych ( a przecież „w międzyosobniczej różnicy poglądów powstaje życie intelektualne” czyż nie Marko?)bez wyzysku (i tu wpadłeś przez to socjalistyczne skurwienie nadające pejoratywny charakter słowu wyzysk).Widzę Marko,że masz misję na tym wolnościowym portalu pouczać o rzeczach o których nie masz bladego pojęcia.Im więcej się udzielasz tym na większego durnia wychodzisz.Ale to już Twoja sprawa.Daj nam jeszcze więcej „perełek” a my oczarowani ideałami menedżerskiego państwa kto wie, może porzucimy wolnościowe ideały i w końcu zrozumiemy,że jesteśmy tylko stadem baranów którego trzeba dyscyplinować… :-)))))) oczywiście przez menedżerów…

 4. Marko napisał(a):

  Kto ci durniu placi za te prymitywne szczekanie? Poziom agenctwa osiagnal kompletne dno. Nazywanie ciebie baranem byloby nie fair w stosunku do pozytecznego zwierzecia.

  Panie Redaktorze czy moze pan zabanowac tego agenta, obnizajacego tragicznie poziom pozytecznego forum?

 5. krzyś napisał(a):

  noc już a Ty taki zdenerwowany… logika powinna być Twoją siłą… a niestety nie jest.. dlaczego? nawet baranem nie jestem i jeszcze: „Panie Redaktorze czy moze pan zabanowac tego agenta, obnizajacego tragicznie poziom pozytecznego forum?” no to już trzeba być bezczelnym żeby o takie postulaty prosić.Marko więcej wysiłku z intelektu bo inaczej zachowujesz się jak Twoi banksterzy którzy ustawiają gospodarkę pod siebie robiąc niektórym wodę z mózgu,że to kapitalizm.Czy Twój postulat jest również menedżerskim zarządzaniem bez sporów ideologicznych?

 6. ordoliberal napisał(a):

  – bez sporów ideologicznych. Ciekawe, jak państwo menadżerskie rozstrzygnie spór o aborcję.

  buehehehe, Marko, idź spać i nie zamęczaj nas.

 7. Marko napisał(a):

  W panstwie menedzerskim panie Ordoliberal KK nie ma sporow a tym bardziej typu „aborcja”. Tam jest umowa w co gramy w roznych aspektach zycia. Rodzina jest na pierwszym planie. Wam z zakwaszonymi mozgami falszywa idelogia kapitalizmu trudno sobie wyobrazic, ze jest cos takiego jak planowanie, uzgodnienie, swiadomosc celow i zycie wedlug okreslonej formuly, jaka akceptuje wiekszosc. Kapitalizm stawia przeciez na „wolnosc” i rozbicie. Kiedy sie spotka 5 kapitalistow jedyne co potrafia to prac po mozgach i mordach, czego przykladem jest to miejsce – tutaj nigdy nie bylo zadnego konsensusu, jedynie plucie jadem jeden na drugiego. To jest wasz zdrowy (?!) objaw wolniosci. Myslenie formula „My” nie wchodzi w tym waszym systemie w gre. Kazdy jest „free” i niech robi jak uwaza. Az dziw, ze nie wystapiliscie np. z postulatem zlikwidowania przepisow drogowych. Po co „ograniczac”, jest przeciez ta slynna niewidoczna sila, ktora wszystko ureguluje. To raczej niech pan idzie i to daleko i przestanie SIE meczyc. Oderwanie sie od schematu zupelnie nie wychodzi studentom „ekonomii”. Dla nich jest albo komunizm albo kapitalizm. Z Pcimia do Gdynii jest przeciez tylko jazda albo na sole albo na rowerze. Innej mozliwosc dotarcia nie ma…

 8. Marko napisał(a):

  Ty agent nie machaj mi tu logika, bo akurat to ja jestem jedyny, ktory sie nia tutaj posluguje. Reszta powtarza jedynie przeczytane bzdury z ksiazek sprzed 400 lat. Cytaty „slynnych” guru typu Kuriwn, Balcerowitz, Frydman, Smith nijak przystajace do realiow – to „bron” zwolennikow kapitalistycznej „wolnosci”. Jak to takie dobre to dlaczego nie dziala ty tytanie „logiki”? Przeszedles chociaz w trakcie rekrutacji na agenta jakis test na inteligencje?

 9. StG44 napisał(a):

  @Marko: ty komunistyczny bucu, lecz się a nie sadź sie tu z logiką.

 10. krzyś napisał(a):

  i jaki skromny:”Ty agent nie machaj mi tu logika, bo akurat to ja jestem jedyny, ktory sie nia tutaj posluguje.”Skoro jesteś jedyny który posługuje się logiką i to Ty (zauważ,że za każdym razem jak zwracam się do Ciebie per Ty używam dużej litery a Ty w stosunku do mnie nie – a jest to objaw szacunku który mam nadzieję w państwie menedżerskim będzie podstawą)jesteś jej tytanem to uchyl nam tylko rąbka tej wspaniałej tajemnicy któż to taki jest autorem tej idei państwa menedżerskiego ?

 11. Marko napisał(a):

  Cep StG sie znow pojawil. Co za czujnosc agentury. Dawno cie gamoniu nie bylo czy tez walisz pod innymi pseudonimami, smierdzisz mi na Krzysia – czas obu „wpisow” swiadczy o tym, ze zmieniasz tylko haslo i komputer. IntelYgencja nie grzeszysz – coz taki agentow sie teraz wybiera do trucia na forach. Przyglupow z IQ kury.

  Panie Redaktorze prosze zabanowac obu – tzn, jednego i tego samego. Ciekawe z ktorej ambasady nadaje. A moze to sam Kurwin sie wysila? Dziwnym sposobem jeszcze nie zabral tutaj glosu w dyskusji mimo iz sam sie przyznal, ze siedzi na witrynie.

 12. Halleth napisał(a):

  Marko, prosze przeczytaj swoje posty, wyciagnij z nich inwektywy i zobacz ile tresci zostaje. Tak sie nie prowadzi dyskusji. Tak przeprowadza sie czysta prowokacje. Co do Twojej Idei – ludzie NIE SA aniolami. Kazda ideologia zakladajaca „anielskosc” natury ludzkiej zderza sie z murem indywidualizmu, potrzeb jednostki. I reaguje zawsze tak samo – AGRESJA. Mowi „kto nie z nami ten przeciw nam” i wysyla do lagrow, wiezien. Zobacz o co Ty prosisz – o bana, cenzure, wyzywasz ludzi, ktorzy nie zgadzaja sie z Twoimi pogladami. Mowisz, ze ktos, kto nie zgadza sie z Twoimi pogladami ma IQ kury – to samo mowiono w „Dziennikach Telewizyjnych” demaskujac „imperialistycznych szpiegow”. Jezeli nie poszanujesz wolnosci i godnosci jednostki, nie stworzysz niczego stabilnego, a wprowadzajac to w zycie doprowadzisz predzej czy pozniej do totalitaryzmu. Interes wspolny to wypadkowa interesow indywidualnych, nie odwrotnie! A co do formuly „MY” – kto decyduje co jest dobre dla „NAS”? Zawsze, ale to ZAWSZE jest jednostka, ktora podejmuje decyzje. I gwarantuje Ci, ze w kazdym panstwie stawiajacym dobro ogolu ponad interes jednostki pojawi sie szczwany lis, ktory tak zdefiniuje dobro ogolu, zeby na tym zarobic. Podstawa panstwa MUSI byc zdrowy rozsadek obywateli i swiadomosc, ze na swiecie istnieje zlo, takze w naszej okolicy.

 13. Marko napisał(a):

  Wybacz, ale nie zachowujesz postawy neutralnosci. Gdybys takowa wykazal zobaczylbys, ze to jest tylko odp. na prowokacje kilku agentow, probujacych zdyskredytowac cos, czego boja sie ich mocodawcy. Tu nie ma dyskujsi o pogladach, to jest atak personalny, ktory jest odparty podobnym dzialaniem. Pluesz – zostaniesz opluty. Podwojnie! No ale skoro nie potrafisz zrozumiec odmiennych pogladow, stajesz sie od razu wrogiem, a wrogosc uniemozliwia bycie obiektywnym. Bronisz wiec ubeckich agentow, bo nie sympatyzujesz z pogladami Marko. Poza tym skoro juz komentujesz i widzisz slowo „MY” to pomysl: to wlasnie My decydujemy o nas a nie ktos, jak to sie dzieje w kapitalistycznym lagrze. Nalezysz to grupy tych dziwakow, ktorzy zawsze zakontestuja jakiekolwiek rozwiazanie. Dzisiaj powiesz nie dla „A” a jutro tak, potem nie dla „B” a za chwile – tak. Wlasnie za takich malkontentow trzeba decydowac. Przemysl filozofie zyciowa. Jest po prostu kiepska, nie jest tworcza. Pies ogrodnika to naprawde fatalna postawa. Taka niestety prezentujesz. Milego dnia.

 14. krzyś napisał(a):

  ale miałem polewkę:”Cep StG sie znow pojawil. Co za czujnosc agentury. Dawno cie gamoniu nie bylo czy tez walisz pod innymi pseudonimami, smierdzisz mi na Krzysia – czas obu „wpisow” swiadczy o tym, ze zmieniasz tylko haslo i komputer. IntelYgencja nie grzeszysz – coz taki agentow sie teraz wybiera do trucia na forach. Przyglupow z IQ kury.” Marko muszę Cię zasmucić,cały czas piszę z jednego komputera ale za to Ty zamiast odpowiadać w sumie na proste pytania snujesz jakąś agenturalną intrygę. Odpowiedz kto jest autorem idei państwa menedżerskiego i nie zasłaniaj się ciągle,że ktoś zaniża poziom tego pożytecznego forum.Powiedziałeś A powiedz B.Czyżby brak Ci odwagi? Daruj sobie wpisy z baranami czy kurami,przecież to Ty jesteś jedyny który na tym forum posługuje się logiką ,w takim razie stać Cię na w sumie prostą odpowiedź.

 15. Halleth napisał(a):

  „Wlasnie za takich malkontentow trzeba decydowac.” Acha, czyli jednak totalitaryzm. „Bronisz wiec ubeckich agentow, bo nie sympatyzujesz z pogladami Marko.” wlasnie utworzyles piekny podzial klasowy: klasa Marko i klasa UB-cy. I jezeli nie jestem w klasie Marko to MUSZE byc w UBkach. Ech, kto nie z nami ten przeciw nam, a wrogow rozniesiemy na sztandarach rewolucji. „Dzisiaj powiesz nie dla „A” a jutro tak, potem nie dla „B” a za chwile – tak.” – tak, dokladnie taki jestem. Mysle, rozwazam, popelniam bledy, wyciagam wnioski, poprawiam. Osoba, ktora tego nie robi jest fanatykiem, ktory lyka wszystko co powie guru. Wiesz, z tego co napisales wynika, ze po pierwsze zauwazyles, ze uzywam wolnej woli i potrafie analizowac problem, a potem wlasnie z tego powodu chcesz ZA MNIE podejmowac decyzje. Czekam, az napiszesz, ze nie powinienem sie odzywac 🙂

 16. Marko napisał(a):

  Jestes pokretnym dziwakiem. Mnozysz problemy. I to sam dla siebie. Analizowac niestety nie potrafisz, potrafisz jedynie wypisywac ciagu zdan, zaprzeczajac sam sobie w kazdym kolejnym. Mam nadzieje, ze nie masz zony, a jesli masz to wyrazy wspolczucia dla niej ode mnie. Pozdrawiam. Wroc do pracy jaka wykonujesz, nie zajmuj sie dialektyka, bo to wyraznie ci nie lezy.

 17. Marko napisał(a):

  Agent to zbyt kiepski intelekt zeby mu opowiadac o takim genianlnym projekcie jak panstwo gospodarcze. Gdybys mial te IQ wieksze od kury sam bys duzo wydedukowal juz z tego co dostales, ale nie masz wiec jedynie co MASZ to pecha. Adios!

 18. krzyś napisał(a):

  Ja naprawdę nie chcę żebyś opowiadał o państwie menedżerskim.To,że mam kiepski intelekt też już się od Ciebie dowiedziałem.Wiem,że bardzo lubisz porównania z kurami,baranami i chciałem zapytać nie co to jest państwo menedżerskie ( i tak bym nie zrozumiał) ale kto jest autorem idei państwa menedżerskiego? Czy to takie trudne? Odwagi Marko,to nie słabość przyznać się z jakich źródeł korzystałeś .Czekamy….

 19. Marko napisał(a):

  Ja!

 20. krzyś napisał(a):

  ? Ty jesteś autorem?…

 21. Marko napisał(a):

  Nie umiesz czytac? Co za ofiary biora dzisiaj na agentow. Donosisz a nie wiesz na kogo i w jakiej sprawie. Dobrze byloby zebys dostal bana bo robisz Redaktorowi posmiewisko z witryny.

 22. krzyś napisał(a):

  czyli lewak… z postępową nazwą jak to u lewaków często bywa… Marko to jest portal zwolenników wolności także poszukaj sobie innych lewackich stron gdzie będziesz mógł dyscyplinować barany ,kury, kaczki czy inne zwierzęta hodowlane…

 23. wolnościowiec napisał(a):

  BRAWO KRZYŚ,
  a tak swoja droga to po co wchodzić w dyskusje z z kims takim jak Marko, to papalant jest niestety i który może zpodobnymi jak on zrobiłby karierę w swoim państwie, ale wcześniej czy później lud by go rozszarpal , no chyba , ze tak jak do tej pory jest w PRL, kolesie by go bronili.

 24. Marko napisał(a):

  Nikt tu z toba cepie nie dyskutuje, bo nie ma o czym, jedynie pokazuje twoja glupote i ograniczony sposob myslenia i widzenia. To tyle. Agenturalny durniu – lewak to tak ograniczony typ jak ty, wlasciwie tys nie lewak tylko lewar. Czyli inne okreslenie na mlotka.

  Ps. Panie Redaktorze czy panscy zwolennicy wolnosci maja tylko takie kurze mozdzki? Jesli tak to jak pan chce z taka tluszcza budowac raj na planecie?

 25. wolnościowiec napisał(a):

  Jasnie oświecony PALANCIE MARKO, ty masz problem z komunikacją międzyludzką, jak ty chcesz zarządzać ludzmi jak ty już na tym poziomie wyzywasz ludzi i sobie rady nie dajesz z przekonaniem nas do twojej pokretnej wizji państwa menadżerskiego.
  Po prostu protstak i cham z ciebie, a chamstwo trzeba niszczyć siłom i i wdziękiem osobistym PALANCIE.

 26. Halleth napisał(a):

  Biedny Marko… Jest w Tobie tyle nienawisci, tyle pogardy dla blizniego. To jest odbicie Twojej wewnetrznej niestabilnosci. Czy w zyciu codziennym tez masz takie problemy emocjonalne? Czujesz, ze nikt Cie nie rozumie, wszyscy sa przeciwko Tobie, a swiat wyglada nie tak, jak powinien? Kiedy bedziesz mial dosc tej sytuacji, popros o pomoc psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *