Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Pokusa spłaty minimalnej – 4 sposoby, jak jej unikać

Posiadanie karty kredytowej jest niewątpliwym komfortem – korzystając z możliwości spłaty zadłużenia w terminie bezodsetkowym, zyskujemy dostęp do taniego źródła wsparcia finansowego. Niestety, często zdarza się, że zadłużenie nie zostanie spłacone w całości na czas – w takim wypadku startują odsetki od zaciągniętego kredytu, bo spłata wymaganej przez bank kwoty minimalnej nie zwalnia z obowiązku uregulowania należności.

Sposób nr 1: naucz się prawidłowo korzystać z karty

Kartę kredytową warto traktować jako wygodną formę zabezpieczenia codziennych wydatków. Nie ma sensu traktować jej jako źródła pożyczki, bowiem na rynku finansowym (zapewne też w ofertach twojego banku) znajdziesz gros innych produktów, często atrakcyjniej oprocentowanych. Jeżeli nie masz pieniędzy na codzienne wydatki, a wiesz, że mogą wystąpić problemy ze spłatą zadłużenia, postaraj się znaleźć produkt bardziej elastyczny i dopasowany do twoich potrzeb.

Sposób nr 2: korzystaj z okresu bezodsetkowego

Spłata całości zadłużenia w terminie wymaganym przez bank spowoduje, że nigdy nie poznasz, czym jest spłata minimalna. Bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie w opcjach konta osobistego automatycznych przelewów, celem spłaty zadłużenia. Ten prosty zabieg sprawi, że nie będziesz musiał pilnować terminów, a zobowiązania będą regulowane na czas. Kwota spłaty minimalnej nie będzie cię w ogóle interesować, pod warunkiem, że zadbasz o regularne zasilanie konta.

Sposób nr 3: zapoznaj się z konsekwencjami braku terminowych wpłat

Obciążenia karty kredytowej niespłacone w terminie mogą stanowić problem – naliczanie wysokich odsetek będzie się kumulować z kolejnym okresem rozliczeniowym, a w konsekwencji będzie rosło ogólne zadłużenie. Spłata jedynie minimalnie wymaganej kwoty tylko oddali problem, bowiem w kolejnym cyklu jej wysokość będzie coraz wyższa.

Sposób nr 4: rozsądnie wydawaj pieniądze

Rzecz banalna, ale wymagająca osobnego podkreślenia – karty kredytowe są tanie w utrzymaniu pod warunkiem, że nie wydajesz więcej, niż zarabiasz. Chroń się przed pułapką odsetek i nawet w przypadku przejściowych problemów ze spłatą zadłużenia, staraj się spłacać więcej niż wynosi minimalna kwota. Jeżeli nie masz środków, to poinformuj o problemie bank, w którym wykupiłeś kartę – banki umożliwiają rozłożenie zadłużeń na raty.

Mądrze używana karta kredytowa pomoże w codziennych zakupach i innych transakcjach bezgotówkowych, stając się atrakcyjną formą podreperowania budżetu w sytuacjach kryzysowych. Zapoznanie się z ofertą kart kredytowych ułatwi porównywarka finmarket.pl. Istotne jest bowiem, aby zdecydować się na tę, która jest jak najniżej oprocentowana.