Trójmorze, żydzi i teoria spiskowa…

Koncepcja, która jest obecnie forsowana powstała w Departamencie Obrony USA po inwazji Rosji na Ukrainę i jest w interesie zarówno Polski i USA oraz bezpieczeństwa światowego Czytaj więcej »

 

Polska bez długu

Stowarzyszenie KoLiber prowadzi akcję zbierania podpisów pod apelem „Polska bez długu”. Inicjatywa warta poparcia…

„Petycja do posłów Rzeczpospolitej Polskiej z prośbą o wpisanie do Konstytucji artykułu zakazującego zadłużania Państwa.

Szanowni Państwo,

Zwracamy się do Was z prośbą o zastąpienie ust. 5, art. 216, Konstytucji Rzeczpospolitej, który stanowi:

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Przepisem:

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których wzrośnie nominalny państwowy dług publiczny. Sposób obliczania wartości państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Wierzymy, że taki zapis, zakazujący dalszego zadłużania Państwa, a więc pośrednio wszystkich polskich obywateli, przyczyni się do zwiększenia niezależności naszego kraju oraz do skończenia redystrybucji dochodu z młodszych pokoleń na pokolenia starsze.

Uważamy, że dalsze zwiększanie zadłużenia Państwa, doprowadzi w krótkim okresie do podwyżki podatków, która w całości zostanie przerzucona na obywateli, szczególnie tych młodych.

Tak jak w życiu rodzinnym nikt rozsądny nie zostawia w spadku swoim dzieciom własnych długów do spłacenia, tak też Państwo nie powinno zostawiać najmłodszym obywatelom takiego bagażu.

Więcej na: http://www.dlug.koliber.org/


4 Responses to Polska bez długu

 1. mieszkający w PL napisał(a):

  nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce przeszedł taki zapis w konstytucji, jaki proponuje „koliber”. W rozumieniu rządzących tym krajem na prawdę, Polska ma być jedynie żerowiskiem dla różnych „środowisk” i temu celowi służy miedzy innymi zaciąganie długów publicznych, a także nakładanie niewolniczo wysokich podatków.
  Ale oczywiście incjatywa bardzo cenna. Jak to chyba powiedział słynny generał Lee: są chwile, kiedy po prostu trzeba określić się po własciwej stronie, zeby zachować szacunek do samego siebie..

 2. kamil napisał(a):

  skoro sposób obliczania wartości długu publicznego (potrójny dopełniacz powinien być zabroniony w ogóle w języku prawniczym!) określa ustawa, to znaczy, konstytucja na śmietnik, bo wystarczy uchwalić inną ustawę i już konstytucja nie będzie łamana.

 3. Iblis napisał(a):

  Chyba zbyt idealistyczne podejście – realnie oznacza, że w danym roku należy uchwalić budżet bez deficytu – czyli obniżyć wydatki o kilkadziesiąt miliardów – proszę pokazać krótkoterminowo takie oszczędności które nie przeniosą dowolnego rządu w niebyt

 4. kamil napisał(a):

  a repudiować nie można? Po prostu powiedzieć, że zamrażamy dług, utrzymujemy inflację 0-1% i zaczynamy spłacać, dopiero jak banki same w 100% się dokapitalizują (żadnemu obecnemu się to nie uda) i jak polski podatnik wreszcie będzie miał z czego płacić ten haracz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *