Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Posłuchajcie prof. Baumana!

Brunatni rosną w siłę! – takie komentarze coraz częściej przetaczają się przez lewą stronę polskiej polityki. A w komentarzach tych słychać strach i pogardę. Strach przed brutalnością skrajnych narodowców i pogarda dla ich, jakże odmiennych od lewicy, poglądów. Czy socjaliści i komuniści słusznie nimi gardzą i okazują strach?Myślę, że lewica powinna słuchać w tym względzie swojego guru – prof. Baumana. Jak pamiętamy, ów socjolog ocenił, iż Holocaust i systemy totalitarne były wynaturzoną, ale logiczną konsekwencją nowoczesności. Były one zwieńczeniem idei postępu i czystości.

Dlaczego nagle dziś prof. Bauman nie broni narastających nastrojów nacjonalistycznych (nie tylko zresztą w Polsce)? Przecież dziś też możemy powiedzieć, że wszelkie RUCHY NARODOWE są „wynaturzoną, ale LOGICZNĄ KONSEKWENCJĄ NOWOCZESNOŚCI. Są one ZWIEŃCZENIEM IDEI POSTĘPU I CZYSTOŚCI”. Czyż tak nie jest panie profesorze?

Obawiam się, że jednak prof. Bauman oficjalnie nie wypowie tych słów. Czyżby dlatego, że rzeczywistość, którą zacytowanymi słowami ocenił prof. Bauman była rzeczywistością, w której nie tylko brał udział, ale i którą sam ochoczo współtworzył? W ten sposób tłumaczy i swoje własne działania, broni swego udziału w zbrodniczym reżimie (będącym zwieńczeniem idei postępu i czystości…).

Panie profesorze, wydaje mi się, że jednak konsekwencja poglądów jest najważniejsza, szczególnie w nauce, w filozofii! Jeśli nie jest pan konsekwentny, a swoje własne koncepcje przykłada pan do rzeczywistości jedynie incydentalnie – wówczas są to zaledwie pańskie suche poglądy. A za poglądy nie powinno się dostawać tytułów profesorskich…

Niech ma pan obywatelską odwagę (taką samą, jaką miał pan jako członek KBW zwalczającej Armię Krajową!) i przyzna:

WZROST NASTROJÓW NARODOWYCH TO LOGICZNA KONSEKWENCJA NOWOCZESNOŚCI, JEST ON ZWIEŃCZENIEM IDEI POSTĘPU I CZYSTOŚCI.

Oleg Siewierny


5 Responses to Posłuchajcie prof. Baumana!

 1. Mr T napisał(a):

  🙂

 2. CanWood napisał(a):

  A tego dlaczego nie wrzuciliście na FB?

 3. pawel napisał(a):

  Zaraz naprawimy błąd

 4. Kargul Gul Gul napisał(a):

  Bałóman miszcz!

 5. Kacper napisał(a):

  Dostanie się KNP do Parlamentu Europejskiego to również LOGICZNA KONSEKWENCJA NOWOCZESNOŚCI I ZWIEŃCZENIE IDEI POSTĘPU 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *