Czy Polska posiada strategię na wypadek resetu z Rosją?

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, że izolacja Rosji, przynajmniej ta oficjalna, powoli acz konsekwentnie przechodzi do historii Czytaj więcej »

 

Posłuchajcie prof. Baumana!

Brunatni rosną w siłę! – takie komentarze coraz częściej przetaczają się przez lewą stronę polskiej polityki. A w komentarzach tych słychać strach i pogardę. Strach przed brutalnością skrajnych narodowców i pogarda dla ich, jakże odmiennych od lewicy, poglądów. Czy socjaliści i komuniści słusznie nimi gardzą i okazują strach?Myślę, że lewica powinna słuchać w tym względzie swojego guru – prof. Baumana. Jak pamiętamy, ów socjolog ocenił, iż Holocaust i systemy totalitarne były wynaturzoną, ale logiczną konsekwencją nowoczesności. Były one zwieńczeniem idei postępu i czystości.

Dlaczego nagle dziś prof. Bauman nie broni narastających nastrojów nacjonalistycznych (nie tylko zresztą w Polsce)? Przecież dziś też możemy powiedzieć, że wszelkie RUCHY NARODOWE są „wynaturzoną, ale LOGICZNĄ KONSEKWENCJĄ NOWOCZESNOŚCI. Są one ZWIEŃCZENIEM IDEI POSTĘPU I CZYSTOŚCI”. Czyż tak nie jest panie profesorze?

Obawiam się, że jednak prof. Bauman oficjalnie nie wypowie tych słów. Czyżby dlatego, że rzeczywistość, którą zacytowanymi słowami ocenił prof. Bauman była rzeczywistością, w której nie tylko brał udział, ale i którą sam ochoczo współtworzył? W ten sposób tłumaczy i swoje własne działania, broni swego udziału w zbrodniczym reżimie (będącym zwieńczeniem idei postępu i czystości…).

Panie profesorze, wydaje mi się, że jednak konsekwencja poglądów jest najważniejsza, szczególnie w nauce, w filozofii! Jeśli nie jest pan konsekwentny, a swoje własne koncepcje przykłada pan do rzeczywistości jedynie incydentalnie – wówczas są to zaledwie pańskie suche poglądy. A za poglądy nie powinno się dostawać tytułów profesorskich…

Niech ma pan obywatelską odwagę (taką samą, jaką miał pan jako członek KBW zwalczającej Armię Krajową!) i przyzna:

WZROST NASTROJÓW NARODOWYCH TO LOGICZNA KONSEKWENCJA NOWOCZESNOŚCI, JEST ON ZWIEŃCZENIEM IDEI POSTĘPU I CZYSTOŚCI.

Oleg Siewierny


5 Responses to Posłuchajcie prof. Baumana!

 1. Mr T napisał(a):

  🙂

 2. CanWood napisał(a):

  A tego dlaczego nie wrzuciliście na FB?

 3. pawel napisał(a):

  Zaraz naprawimy błąd

 4. Kargul Gul Gul napisał(a):

  Bałóman miszcz!

 5. Kacper napisał(a):

  Dostanie się KNP do Parlamentu Europejskiego to również LOGICZNA KONSEKWENCJA NOWOCZESNOŚCI I ZWIEŃCZENIE IDEI POSTĘPU 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *