Kolejnych 5 lat okupacji

Kilka słów o wynikach wyborów. Pierwsze, co się nasuwa to potwierdzenie reguły, że ludzie z wielką rozkoszą oddają głos na swoich własnych ciemiężycieli Czytaj więcej »

 

Pożyczki pozabankowe – plusy i minusy

Potrzeba nagłej gotówki zmusza niekiedy do natychmiastowych działań. W przypadku kiedy kredyt bankowy nie wchodzi w grę, z pomocną dłonią wychodzą pożyczki pozabankowe – szybkie i łatwe do uzyskania. Niestety i one nie są pozbawione wad.

Sytuacje życiowe są różne. Jedni potrzebują pieniędzy na remont mieszkania, drudzy mają niebywałą okazję kupić dobry używany samochód, jeszcze inni potrzebują pożyczyć na wakacje. Gdy kredyt w banku jest niemożliwy do uzyskania, opcja wzięcia pożyczki wydaje się najatrakcyjniejsza.

Plusy pożyczek

W pierwszej kolejności trzeba wymienić czas realizacji. Firmy zajmujące się pożyczaniem pieniędzy chwalą się, że gotówka jest na koncie klienta  w ciągu 15 minut. Nie ma w tym wielkiego kłamstwa. Faktycznie, pieniądze przelewane są w ciągu kilkudziesięciu minut od wypełnienia formularza zgłoszeniowego.  Takim sposobem można uzyskać niezwykle wygodnie nawet 7000 zł i natychmiastowo przeznaczyć jej na wybrany cel.

Inną zaletą pożyczek pozabankowych są zminimalizowanie niemal do zera wszelkie formalności. Do uzyskania kredytu bankowego należy uzbroić się w cierpliwość, bo zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji nie musi oznaczać, że bank pożyczy klientowi pieniądze. Inaczej sytuacja ma się, gdy o pożyczkę prosimy poza bankiem. Wówczas liczy się tylko nasza deklaracja i krótka rejestracja internetowa.

Dodatkowo o pożyczkę mogą ubiegać się osoby będące w rejestrze dłużników (np. BIK), które na uzyskanie kredytu w banku nie miałyby żadnych szans.

Minusy

W zasadzie jeden, ale wyjątkowo znaczący - bardzo wysokie oprocentowanie i dodatkowe opłaty. Wśród nich są obowiązkowe ubezpieczenia, marże i prowizje, o których klient nie jest nawet poinformowany. W porównaniu do banków ceny pożyczek są zdecydowanie wyższe. Oprócz tego same firmy zajmujące się pożyczkami (choć cieszą się sporą popularnością), mają dość negatywną opinie wśród ludzi (szczególnie tych, którzy mieli problem ze spłatą swojego zobowiązania). Można więc rzec: coś kosztem czegoś. Pożyczkę uzyskamy bardzo łatwo, ale odpowiednio za to zapłacimy.

Przykładowy koszt

O tym, ile zapłacimy za daną pożyczkę zależy oferta konkretnej firmy. Jak możemy sprawdzić na http://direct.money.pl/pozyczkipozabankowe/ niektóre parabanki pożyczają pieniądze w określonych przedziałach (np. od 300 do 5000 zł). Dla przykładu: pożyczka rzędu 2000 zł z obowiązkowym ubezpieczeniem w najlepszej ofercie będzie kosztować 229,46 zł (raty rozbite na rok). Oznacza to, że całkowity koszt naszego zobowiązania wyniesie 753,22 zł.  Ta sama pożyczka rozbita na osiemnaście miesięcy ostatecznie wygeneruje koszty w wysokości 935,26zł.

Czy warto?

Na to pytanie każdy klient musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Są bowiem sytuacje kryzysowe, kiedy to pożyczka w takiej postaci wydaje się być ostatnią deską ratunku. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z usług parabanku trzeba poważnie zastanowić się, czy faktycznie będziemy w stanie pokryć koszty pożyczki. W przeciwnym razie łatwo wpaść w poważne kłopoty, których finałem będzie interwencja firmy windykacyjnej.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz