Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Prof. Bogusław Wolniewicz o godności

Socjaliści są specjalistami w preparowaniu znaczeń podstawowych pojęć. Prof. Bogusław Wolniewicz w niezwykle obrazowy sposób pokazuje jak obecnie próbują zdezawuować pojęcie „godności”, wypaczając jego pierwotny sens. Zachęcamy do wysłuchania znakomitego wykładu prof. Wolniewicza, wygłoszonego w dniu 24 stycznia 2009 roku podczas sympozjum naukowego „Oblicza słowa”, zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prof. Wolniewicz mówi m.in. „W ideologii godnościowej dwie rzeczy uderzają na wstępie (…). Po pierwsze, godnośc ludzka ujmuje się jako zbiór czyichś praw, tzn. uprawnień, a tym samym tytułu do roszczeń. „Mam godność więc mi się należy”. Po drugie, w ideologii tej uderza, że jest w niej jeden jedyny adresat owych roszczeń – państwo, a konkretnie jego urzędniczy aparat. To ten aparat ma zadbać, i przy każdych wyborach zapewnia, że to uczyni, byśmy żyli godnie… godnie według naszych własnych wyobrażeń, czyli dostatnio. Urzędnik ma być stróżem i gwarantem naszej godności. Urzędnik, a nie my sami! W ten sposób ideologia godnościowa okazuje się jeszcze jedną maską etatyzmu…”.

Wykład jest do odsłuchania w formacie MP3

http://www.radiomaryja.pl/dzwieki/2009/01/2009.01.24.s7.mp3


2 Responses to Prof. Bogusław Wolniewicz o godności

 1. Wojciech Perczak napisał(a):

  Polecam! Świetny, godzinny wykład! Bardzo dobrze, że znalazł się on na stronie zwolenników kapitalizmu.

  Profesor Wolniewicz w swoim wykładzie porusza fundamentalne kwestie rozumienia godności. I nie tylko. Warto posłuchać, aby dostrzec jak jesteśmy w tej delikatnej materii manipulowani. Oczywiście dla tak zwanego naszego dobra. Bo nie dla mojego. Lewactwo wszelkiej maści już zmieniło nam znaczenie godności. Profesor mówi o tym i pokazuje, do czego nas to prowadzi.
  Nie da rady zbudować systemu kapitalistycznego (zwykłego kapitalizmu) bez przywrócenia właściwego znaczenia, tego pierwotnego, podstawowym słowom.

  Pozdrawiam
  Wojciech Perczak

 2. wolniak napisał(a):

  Profesor Wolniewicz, bardzo ciekawy gość! W tym wieku z taką emocją i tak jasno prowadzić wykład. To jest niesamowite. Chciałbym dożyć Jego wieku w takiej kondycji i jasności umysłowej i fizycznej. Fascynujący! Do tego określa siebie, że jest katolikiem ateistą i szczególnie Mu zależy na 10 Przykazaniach i dominacji Kościoła RzymskoKatolickiego gdyż porządkuje świat i wprowadza solidne fundamenty moralne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *