Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Prof. Rybiński o ekonomii absurdu

Prof. Krzysztof Rybiński zwraca na swoim blogu (rybinski.eu) uwagę na to, jakie będą konsekwencje polityki gospodarczej prowadzonej przez wiele państw. Chodzi o politykę bardzo niskich stóp procentowych.

Rybiński zauważa: "Mija siódmy rok polityki zerowych stóp procentowych w największych gospodarkach świata. W tym czasie udało się uniknąć głębokiego kryzysu kosztem wielu patologii, wymieńmy niektóre:

- narastanie nierównowag i baniek spekulacyjnych na prawie wszystkich rynkach aktywów (nieruchomości, akcji, obligacji, instrumentów pochodnych)
- niszczenie klasy średniej i wynikający z tego wzrost radykalnych nastrojów (skrajna prawica i skrajna lewica)
- promowanie zachowań niemoralnych (promocja ryzykownego kredytu na spekulacje i odbieranie ludziom oszczędności za pomocą ujemnych realnych stóp procentowych)
- wzrost zadłużenia na skalę bez precedensu w historii ludzkości
- niszczenie rynku przez coraz większą interwencję instytucji państwa w gospodarkę rynkową
- uzależnienie banków centralnych od wąskiej klasy rządzącej (banksterów i polityków siedzących w kieszeniach u banksterów)
- zaburzenie naturalnych mechanizmów oczyszczania rynku z nierównowag (zaburzenie cyklów koniunktury)".

Rybiński dodaje, że mimo tych ewidentnych patologii nie widać na horyzoncie, by ta polityka miała się w najbliższym czasie zmienić. Wprost przeciwnie - wielu uważa, że trzeba ją jeszcze zintensyfikować, a to "oznacza jeszcze bardziej ujemne stopy procentowe, jeszcze więcej druku pieniądza i, w konsekwencji, jeszcze większe patologie w przyszłości".

Autor wpisu podsumowuje: "Niestety, praw ekonomii nie da się oszukać. Powrót do stabilnej globalnej równowagi nastąpi dopiero wtedy, gdy znacząco spadnie relacja kredytu do dochodu narodowego w większości krajów świata. A to może się dokonać w zasadzie tylko w warunkach recesji, lub inflacji. Ponieważ starania banków centralnych zmierzające do wywołania inflacji przez druk pieniądza spełzły na niczym, pozostaje tylko mechanizm recesji. Recesja jest bolesna, politycznie niepopularna i z pewnością będzie odkładana w czasie tak długo jak się tylko da. Ale im dłużej zaburzamy mechanizmy rynku, im dłużej rośnie relacja kredytu do dochodu narodowego, tym bardziej bolesna, dłuższa i głębsza będzie globalna recesja, która nadejdzie"

P


One Response to Prof. Rybiński o ekonomii absurdu

  1. HeS napisał(a):

    @Logik:”i zastapil go wlasnie kapitalizm. Niestety system ten jest jeszcze gorszy od komuny. ”

    Dobry człowieku. Ile ty masz lat i co wiesz o komunizmie?
    Jak czytam bzdury, że „kapitalizm jest gorszy od komunizmu”, to zaraz mi przed oczyma stają obrazki z sowieckich łagrów. W porównaniu z takimi (ludobójczymi) działaniami to jakieś „wyrzucanie ludzi na bruk” jest zwykłą zabawą.

    Ale rzeczywiście masz rację, w komunizmie nikt „nie musi oddawać majątku innym złodziejom” (bo nikt nie ma majątku:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *