Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Prof. Wojciechowski: Związkowcy dobrze diagnozują, ale nie wiedzą jak leczyć

Portal Pafere.org pyta prof. Michała Wojciechowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Przewodniczącego Rady Programowej Fundacji PAFERE, o krótki komentarz do protestów związków zawodowych, które odbyły się w dniach 11-14 września 2013 roku w Warszawie. Publikujemy fragment tej rozmowy.Pafere.org: Czy widzi Pan w dzisiejszej Polsce jakąś pozytywną rolę, którą mogłyby spełniać związki zawodowe?

Związki zawodowe, jak w okresie komunizmu, stanowią znowu namiastkę politycznej, oddolnej samoorganizacji. Ich znaczna rola świadczy o zepsuciu systemu politycznego, w którym wola obywateli nie może się wyrazić w inny sposób.

Jak ocenia Pan ostatnie protesty związkowców w Warszawie? Czy rzeczywiście związkowcy reprezentowali w stolicy cały naród, jak starali się to na każdym kroku podkreślać?

Większość narodu faktycznie reprezentują.  I ta większość, i związki, dobrze widzą objawy kryzysu politycznego i gospodarczego, ale są bezradne, gdy trzeba zaproponować receptę gospodarczą na kryzys. Bo polityczną receptę mają: usunąć skorumpowane i nieudolne rządy.

Związkowcy domagali się w stolicy m.in. podwyżki płac, wzrostu pensji minimalnej, obniżenia wieku emerytalnego, wzrostu emerytur, oskładkowania umów cywilnoprawnych i zniesienia elastycznego czasu pracy. Czy takie postulaty są w obecnej sytuacji możliwe do spełnienia? I czy w ogóle są one uzasadnione?

Postulaty te są nieuzasadnione i szkodliwe. Po niezłej diagnozie sytuacji fatalne propozycje co do leczenia. Chcą jeszcze bardziej utrudnić życie robiącym bokami przedsiębiorstwom. Skutkiem byłyby bankructwa, wzrost bezrobocia i szarej strefy, jeszcze większy dług publiczny (….)

Czytaj cały wywiad…


4 Responses to Prof. Wojciechowski: Związkowcy dobrze diagnozują, ale nie wiedzą jak leczyć

 1. Marko napisał(a):

  Dlug publiczny? Nie ma takiej kategorii w gospodarce!!! To jest wymysl lewackich pseudo ekonomistow, zeby trzymac swiat w karbach przez wydrukowane z powietrza zielone. Nie macie kasy? To wam „pozyczymy”. A skad wy macie, ze pozyczycie? No wydrukujemy… Ciekawe dlaczego oni moga drukowac a wy nie mozecie? Logika podpowiada, ze skoro oni moga z niczego drukowac, to wy tez mozecie. Tak czy nie? Jesli tak, to dlaczego nie drukujecie?

 2. Grześ napisał(a):

  Marko komentarz nie na temat. ha ha już widzę odpowiedz.

 3. błądzący napisał(a):

  Do zastanowienie się i zaczerpnięcia Ducha: http://www.legitymizm.org/odpowiedzi-marzec-2008 I przemodlenia problemu najlepiej różańcem – całym.

 4. Marko napisał(a):

  Agent jak zwykle nie zrozumial. Po za tym Redaktor ze strachu przed pseudo profesorem zabanowal 2 komentarze bardzo na TEMAT. No coz czasy Stalina wiecznie zywe jak swad Lenina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *