Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Prymas opozycji stanu wojennego kard. Józef Glemp odszedł do Domu Pana

Gdy 7 lipca 1981 papież  Jan Paweł II  mianował go Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim, jak również Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim, czyli Prymasem Polski, to należałem do tej grupy katolików, którzy pytali : kto to jest ten Arcybiskup Józef Glemp?

Nie było wtedy internetu, a smutek po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego sprawiał, że nowy Prymas Józef Glemp był w lipcu 1981 roku  postacią wręcz mało znaną. Dopiero to wszystko co wydarzyło się po 13 grudnia 1981 roku pozwoliło Polakom zrozumieć jak trafnego wyboru dokonał papież Polak .

Gdy bestia w mundurze ogłosiła stan wojenny, a na ulice polskich miast wyjechały czołgi, to była niedziela i we wszystkich Kościołach Rzymskokatolickich w Polsce zabrzmiało: …Przed Twe ołtarze zanosim błaganie Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie! Tam, gdzie wybuchły strajki docierali księża katoliccy i dodawali otuchy. Reżim Jaruzelskiego i Kiszczaka zamykał do więzień i obozów internowania dziesiątki tysięcy opozycjonistów, ale Prymas Józef Glemp nie wystraszył się, lecz otworzył kościoły i plebanie dla wszystkich przeciwników dyktatury wojskowej. Prymas przełomu apelował:… aby unikać przelewu krwi i aby Polak nie występował przeciwko Polakowi.

W stanie wojennym  pomoc dla więzionych i internowanych odbywała się w większości przypadków poprzez Kościół Rzymskokatolicki. Paczki z Zachodu z żywnością, lekarstwami i odzieżą były kierowane na probostwa, bo nikt nie miał zaufania do tyranów, którzy sprawowali wtedy dyktatorską  władzę w PRL-u.

Kościół kierowany przez Prymasa Glempa stał się również ostoją kultury polskiej w czasie rusyfikacji telewizyjno-radiowej. Aktorzy i szanujący swą godność piosenkarze   bojkotowali TVP, ale dawali spektakle i koncerty wewnątrz kościołów.

Prymas Józef Glemp był również bardzo mądrym pasterzem po 1989 roku. W okresie, gdy niedawni jeszcze aktywiści PZPR Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski zachęcali do wstąpienia do UE, to kardynał Józef Glemp podkreślał, że prawdziwe zjednoczenie Europy może mieć miejsce tylko na bazie wartości chrześcijańskich i poszanowaniu dziedzictwa w Jezusie Chrystusie, a nie w laicyzacji i relatywizacji zasad moralnych głoszonych przez Kościół Rzymskokatolicki.

Będzie nam bardzo brakować Prymasa Józefa Glempa, gdyż w obecnym Episkopacie Polski nie ma niestety teraz  męża stanu tej miary co Prymas przełomu – Józef Glemp.

W Polsce wypełnia obecnie posługę duszpasterską wiele tysięcy nieprzeciętnych  księży oraz wybitnych proboszczów, dlatego  miejmy nadzieję, że w najbliższych latach niektórzy z nich wejdą do Episkopatu Polski i objawią się następcy kardynałów tej miary co August Hlond,  Stefan Wyszyński, Karol Wojtyła, czy Józef Glemp.

Rajmund Pollak

Foto.: PSz/prokapitalizm.pl3 Responses to Prymas opozycji stanu wojennego kard. Józef Glemp odszedł do Domu Pana

 1. ojejciuojejciu napisał(a):

  Panie Pollak chyba Pan pisze o kimś innym. To był, przepraszam za wyrażenie i to kilka dni po śmierci – mięczak. Co zrobił w sprawie Jedwabnego? Jak się zachował w sprawie KRZYŻA przy obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu? Nie miał jednoznacznej postawy wobec wpychania Polski w łapy U.E. Taki polityczny lawirant, a nie książe Kościoła, bo kardynał to taki świecki książe.

 2. prawda napisał(a):

  ‚ojejciuojejciu’ co się podniecasz? Kardynał Glemp, Prymas Polski jest jak większość z nas, w różnym etapie życia różny i często zmienny i przeciwstawny.
  Pewien ksiądz wypowiada się o nim tak i to dwa razy:
  pierwszy: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=7323 oraz drugi: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=66&nid=7328 I to chyba wystarczy za komentarz o życiu tego człowieka. Niech mu ziemia lekką będzie i oby Bóg Sprawiedliwy i Miłosierny był dlań Łaskawy!

 3. Paweł napisał(a):

  Tu można posłuchać homilii kard. Glempa sprzed ponad 3 lat…
  http://prokapitalizm.pl/prymas-glemp-nasza-obecnosc-w-unii-nie-jest-latwa.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *