Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Rafał Ziemkiewicz na Wiejskiej: Przeczytajcie moją książkę!

Rafał Ziemkiewicz, autor książki „Jakie piękne samobójstwo” wraz z wydawcą sprezentowali każdemu z posłów jej egzemplarz. Książki wraz z listem od autora zostały dostarczone 27 sierpnia br. do kancelarii sejmu.


Książka została przekazana w związku z licznymi opiniami recenzentów twierdzących, że polscy politycy powinni poznać pracą Ziemkiewicza, tym bardziej, że wkrótce obchodzić będziemy 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Dobrą okazją jest również sytuacja na Ukrainie. W opinii Ziemkiewicza Polska nie może, w oparciu o mesjanistyczne rojenia, powtórzyć błędów z września 1939 roku. Polska ma dbać o swój interes, nie zaś walczyć ciągle o cudzą wolność.

Najnowsza książka historyczna Rafała Ziemkiewicza „Jakie piękne samobójstwo” (wydana przez Fabrykę Słów), wbrew zapowiedziom, nie jest szokująca czy obrazoburcza. Po pierwsze porusza temat niezbyt popularny, nie istniejący w zbiorowej tożsamości – większość mieszkańców kraju nad Wisłą nie będzie miało pojęcia o kim i o czym Ziemkiewicz pisze. Polacy mają problemy ze skojarzeniem nawet tego, co się dzieje w teraźniejszości. Ponadto autor stawia tezy od lat obecne w publicystyce prawicowej i znane dla osób zorientowanych. Książką Ziemkiewicza może co najwyżej zbulwersować się grono emerytów żywiących niezdrowy sentyment do sanacji i jej popłuczyn reprezentowanych przez największą partię opozycji.

Dla licznego grona czytelników praca Ziemkiewicza będzie kolejnym użytecznym materiałem do dyskusji nad potrzebą realizmu w bieżącej polityce. W tym kontekście pojawia się mimowolna złość na Ziemkiewicza – który celnie obnaża meandry polityki i z tymi śmierdzącymi flakami zostawia swoich czytelników. Autor, w sytuacji, gdy na naszej scenie politycznej brak prawdziwych liderów, sam powinien włączyć się w politykę i zorganizować Polaków chcących mieszkać w normalnym kraju.

Według Ziemkiewicza realizm i odpowiedzialność nakazywały władzom w II RP spełnić żądania nazistowskich Niemiec i nie dopuścić do upadku słabej Polski. Skutkiem nierealistycznych decyzji sanacji i sanacyjnej propagandy, nazistowski i sowiecki okupant skutecznie wyniszczył Polskę i Polaków.

Zdaniem Ziemkiewicza Polacy muszą się uwolnić od szkodliwych sanacyjnych mitów, poznać bolesną prawdę historyczną, by dla dobra Polski podejmować realistyczne decyzje i unikać błędów z przeszłości. Według pisarza szkodliwość mitów politycznych polega na tym, że uniemożliwiają one wyciąganie wniosków z błędów przodków i sprawiają, że kolejne pokolenia popełniają te same błędy.

W swych rozważaniach Ziemkiewicz zwrócił uwagę na szkodliwość irracjonalnej sympatii Polaków do Zachodu, który kiedy tylko miał okazje to działał na swoją korzyść kosztem Polski. Pisarz opisał też postkolonialny syndrom wyuczonej bezradności współodpowiedzialny za współczesne patologie w Polsce, przyczyny i przebieg upadku Polski w okresie przed i w trakcie zaborów, kulisty polityki w XX wieku – szczególnie w II RP. Pisarz przybliżył też czytelnikom takie zagadnienia jak: rozkład sił jakimi dysponowali Niemcy i Polacy w 1939 roku, infiltracje przez Sowietów sanacyjnych elit, oś konfliktu ideowego narodowców z sanacją, przebieg wojny 1939, degrengoladę sanacji, pomoc Zachodu dla Sowietów, uzależnienie sanacyjnych i emigracyjnych polityków od zachodu.

Jan Bodakowski


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *