Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Recesja się utrzyma?

Jak  podaje portal Wirtualna Polska we wtrokowym „Financial Times” ukazało się opracowanie UE, dotyczące stanu europejskiej gospodarki. Wynika z niego, że recesja może utrzymać się jeszcze w przyszłym roku i określa jako „wysoce niepewne” perspektywy przywrócenia wzrostu gospodarczego.

Według tego dokmentu przyszłość unijnej gospodarki nie jest tak optymistyczna jak w styczniu br. prognozowała Komisja Europejska, która przewidywała stopniowy wzrost gospodarczy w 2010 roku. Według KE w 2009 roku PKB  państw unii miał spaść jeszcze o 1,8 proc. ale już w następnym roku wzrosnąć o 0,5 proc.

Najnowszy dokument nie zawiera szczegółowych prognoz. Autorzy przewidują jednak wzrost bezrobocia w roku bieżącym i przyszłym. Państwa należące do strefy euro mogą zmagać się z trwałymi różnicami w konkurencyjności biznesów między poszczególnymi państwami członkowskimi.

Perspektywy na rok 2010 są „wysoce niepewne”, a „sprzężenia zwrotne” między rzeczywistą gospodarką a rynkami finansowymi „pogarszają sytuację” – napisano.

Opracowanie zawiera także pozytywną opinię ministrów finansów, dotyczącą wzrostu środków z MFW przeznaczonych dla państw szczególnie dotkniętych kryzysem finansowym.

Dokument ma zostać przyjęty we wtorek na posiedzeniu ministrów finansów UE w Brukseli.

P.Sz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *