Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

Rodzicu, zasięgnij rzetelnej informacji!

Zakup książek do szkoły jest ogromnym i corocznym wydatkiem dla rodzin, zwłaszcza tych wychowujących kilkoro dzieci.

To im z pomocą przyszły dofinansowania dla uczniów zaplanowane przez rząd. Tymczasem w 2012 i 2013 r. znaczna część kwoty przeznaczonej na rządowy program "Szkolna Wyprawka 2014" zwrócona została do budżetu. W pierwszym wypadku z 91 733 953 zł nie wykorzystano 10 339 943. Natomiast rok później z większej już kwoty 119 820 590 zł, do budżetu wróciło 21 773 985 zł.

Dlaczego tak się stało? Zajmujący się tym zagadnieniem specjaliści wskazują na brak rzetelnej informacji ewentualnych beneficjentów a nawet mówią o ich dezinformacji przez instytucje, które wiedzę na temat programu powinny posiadać i przekazywać rodzicom. Tymczasem wielu z tych ostatnich myśli, że kupując podręczniki finansowo zyskać mogą jedynie na dobrych rabatach i promocjach dość licznie spotykanych w księgarniach. Walczą tam o klientów. Tymczasem "Wyprawka Szkolna 2014" jako program pomocowy obejmuje o wiele więcej rodzin niż może się to z pozoru wydawać.

Wśród rodziców często panuje przekonanie, że częściowy zwrot pieniędzy z zakupu podręczników uzyskać mogą tylko bardzo ubogie rodziny. Natomiast kryterium niskich dochodów jest tylko jednym z wielu. Równie istotne jest to, że rodziny wielodzietne oraz mające niepełnosprawne dziecko pod opieką mogą starać się o pomoc finansową przy zakupie książek bez względu na dochody jakimi dysponują. Zakupy książek objęte możliwością zwrotu przeznaczonych na nie środków to również możliwość wsparcia dla rodziców dzieci uczących się w szkołach muzycznych. Tak wynika z wnikliwej lektury przepisów.

Niestety wielu rodziców rezygnuje z ubiegania się o dotację na podręczniki, ponieważ uważa, że trudno się w gąszczu przepisów zorientować. I tu znowu przydaje się Internet. Szczegółowych informacji udzielają na stronach internetowych stowarzyszenia i fundacje zajmujące się prawami rodziców oraz edukacją. Informują one rodziców, zachęcają do skorzystania z programu i oferują pomoc w złożeniu wymaganych dokumentów. Warto skorzystać z takiej możliwości.