Braun: To zła historia jest matką złej polityki

To zła historia jest matką złej polityki. Niech się wam broń Boże nie wydaje, że możecie rozszerzyć waszą, piękną wolnościową idee, nie wracając do historii Czytaj więcej »

 

Rodzicu, zasięgnij rzetelnej informacji!

Zakup książek do szkoły jest ogromnym i corocznym wydatkiem dla rodzin, zwłaszcza tych wychowujących kilkoro dzieci.

To im z pomocą przyszły dofinansowania dla uczniów zaplanowane przez rząd. Tymczasem w 2012 i 2013 r. znaczna część kwoty przeznaczonej na rządowy program "Szkolna Wyprawka 2014" zwrócona została do budżetu. W pierwszym wypadku z 91 733 953 zł nie wykorzystano 10 339 943. Natomiast rok później z większej już kwoty 119 820 590 zł, do budżetu wróciło 21 773 985 zł.

Dlaczego tak się stało? Zajmujący się tym zagadnieniem specjaliści wskazują na brak rzetelnej informacji ewentualnych beneficjentów a nawet mówią o ich dezinformacji przez instytucje, które wiedzę na temat programu powinny posiadać i przekazywać rodzicom. Tymczasem wielu z tych ostatnich myśli, że kupując podręczniki finansowo zyskać mogą jedynie na dobrych rabatach i promocjach dość licznie spotykanych w księgarniach. Walczą tam o klientów. Tymczasem "Wyprawka Szkolna 2014" jako program pomocowy obejmuje o wiele więcej rodzin niż może się to z pozoru wydawać.

Wśród rodziców często panuje przekonanie, że częściowy zwrot pieniędzy z zakupu podręczników uzyskać mogą tylko bardzo ubogie rodziny. Natomiast kryterium niskich dochodów jest tylko jednym z wielu. Równie istotne jest to, że rodziny wielodzietne oraz mające niepełnosprawne dziecko pod opieką mogą starać się o pomoc finansową przy zakupie książek bez względu na dochody jakimi dysponują. Zakupy książek objęte możliwością zwrotu przeznaczonych na nie środków to również możliwość wsparcia dla rodziców dzieci uczących się w szkołach muzycznych. Tak wynika z wnikliwej lektury przepisów.

Niestety wielu rodziców rezygnuje z ubiegania się o dotację na podręczniki, ponieważ uważa, że trudno się w gąszczu przepisów zorientować. I tu znowu przydaje się Internet. Szczegółowych informacji udzielają na stronach internetowych stowarzyszenia i fundacje zajmujące się prawami rodziców oraz edukacją. Informują one rodziców, zachęcają do skorzystania z programu i oferują pomoc w złożeniu wymaganych dokumentów. Warto skorzystać z takiej możliwości.