Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

„Ścieżka nad drogami” – Bogdan Urbankowski

Bohdan Urbankowski to znany poeta, eseista, dramaturg i filozof, twórca i teoretyk Nowego Romantyzmu – ruchu, który w wymiarze politycznym walczył o odkłamanie polskiej rzeczywistości, nawiązywał do II RP i kultury czasu okupacji. Działał w podziemiu niepodległościowym. Jest autorem wielu monografii m.in. Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Fiodora Dostojewskiego.Nakładem Wydawnictwa M ukazała się właśnie nowa pozycja Bohdana Urbankowskiego „Ścieżka nad drogami. Fraktale”. Nawiązuje ona do trudnych, pełnych dramatyzmu dziejów powojennej Polski. W utworze pojawiają się wątki autobiograficzne. Dzieciństwo spędzone w Bytomiu, wśród rodzin wygnańców ze Lwowa i Warszawy, jest dla bohatera pierwszą lekcją historii. Szybko zrozumie, że oficjalna jej wersja nie zgadza się ze wspomnieniami świadków niemieckich i sowieckich zbrodni.

urbankowski_okladkaPierwsze, zasłyszane „lekcje historii” staną się dla bohatera początkiem działalności niepodległościowej. Weźmie udział w „wydarzeniach poznańskich” 1956 roku, a w Marcu 1968 roku w studenckich rozruchach w Warszawie. Następnie działał będzie w antykomunistycznym podziemiu – aż do zwycięstwa „Solidarności”.

We wspomnieniach będzie powracał do przedwojennych i wojennych losów jego rodziny.
Autor zauważa, że odległe od siebie i pozornie przypadkowe wydarzenia związane z losem bohatera i jego bliskich, z biegiem czasu zaczynają się układać we wzory nadające im nowy, głębszy sens. Stąd podtytuł książki: fraktale.

Niezwykle interesujący utwór skłania do refleksji na temat najważniejszych w życiu człowieka i narodu wartości: wolności, wierności prawdzie, solidarności. Książka Urbankowskiego to świadectwo przeszłości, które staje się przestrogą dla tworzących przyszłość!

M


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *