Na wschodzie UE wszystko pod kontrolą

Zastanawiam się, czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby policja kontynuowała swój strajk. A dlaczego? Czytaj więcej »

 

St. Michalkiewicz: Wolny rynek jest jak silnik spalinowy

W dniu 24 czerwca 2011 roku odbyła się w Warszawie uroczystość poświęcenia siedziby Fundacji PAFERE, przy ul. Mickiewicza 16. Poświęcenia dokonał o. Jacek Gniadek SVD. Na uroczystość tę przybyło kilkunastu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi z Krakowa, p. Sławomir Olejniczak i p. Piotr Kucharski, prezes Instytutu Misesa, p. Witold Falkowski, a także znany publicysta p. Stanisław Michalkiewicz i były prezes Unii Polityki Realnej, publicysta naszego portalu, p. Wojciech Popiela. Spotkanie prowadził założyciel i wieloletni prezes Fundacji PAFERE, p. Jan M. Małek.

Po poświęceniu siedziby o. Jacek Gniadek wygłosił prelekcję pt. „Godność osoby ludzkiej w gospodarce wolnorynkowej”, w której omówił twórczość Ludwiga von Misesa oraz Jana Pawła II, w kontekście ich stosunku do człowieka i jego działania (o. Gniadek jest autorem książki, która niedawno ukazała się na rynku: „Dwaj ludzie z Galicji”, poświęconej właśnie tej tematyce). Po prelekcji o. Jacka Gniadka był czas na zadawanie pytań oraz wymianę poglądów pomiędzy przybyłymi na uroczystość gośćmi. Głos zabierał m.in. p. Stanisław Michalkiewicz. Poniżej zamieszczamy plik MP3 z wypowiedzią p. Michalkiewicza na temat wolnego rynku:

„Silnik spalinowy wykonuje pracę dlatego, że w cylindrach silnika następuje wybuch mieszanki benzyny z powietrzem. Gdyby ten wybuch nastąpił poza silnikiem miałby tylko działanie niszczące. Jednak przez zastosowanie pewnego instrumentu ten wybuch następuje w określonym momencie i w określonym miejscu. Choć jego natura jest taka sam, nie ma on działania niszczącego, ale wykonuje pracę. Ta niszcząca siła jest zaprzęgnięta do wykonywania pracy, to zło jest zaprzęgnięte do czynienia dobra. Wolny rynek jest właśnie takim instrumentem na kształt silnika spalinowego…” – powiedział Stanisław Michalkiewicz.

Posłuchaj całej wypowiedzi Stanisława Michalkiewicza (ponad 6 minut).

Pobierz plik… (MP3, 1,5 MB)

Relację przygotował PSz

Foto. PSz/Prokapitalizm.pl


One Response to St. Michalkiewicz: Wolny rynek jest jak silnik spalinowy

  1. karol marksistowski napisał(a):

    Wplny rynek jet jak… SEN WARIATA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *