Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Szli na bój Legioniści

6 sierpnia 2014 roku minie 100 rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej. Można powiedzieć, że zakończył się on wraz z odzyskaniem przez Polskę, po 123 latach niewoli, niepodległości w 1918 roku.


Z tej okazji krakowskie Wydawnictwo M przygotowało książkę Janusza Tadeusza Nowaka „Szlak bojowy Legionów Polskich”. Autor należy do tych szczęśliwców, którzy mieli okazję osobiście poznać ostatnich Legionistów. Wydana właśnie książka to również owoc tych osobistych spotkań, naocznych relacji, podczas których autor – jak zaznacza - „uczył się historii prawdziwej”.

pilsudski_legiony_oklJanusz Tadeusz Nowak oprowadza czytelnika po początkach formowania się Legionów, opisuje kulisy wymarszu I Kadrowej z krakowskich Oleandrów, przedstawia rolę Józefa Piłsudskiego i cele jakie sobie stawiał, opisuje najważniejsze bitwy stoczone przez Legionistów, osobno analizując dzieje bojowe każdej Brygady.

Książka Nowaka stanowić powinna bardzo cenną pozycję w biblioteczce każdego miłośnika historii, także tego, który niekoniecznie pała miłością do Józefa Piłsudskiego. Jest bardzo  ładnie wydana (twarda okładka i kredowy papier), a co najważniejsze zawiera bardzo dużo fotografii i reprodukcji map. Cenna pozycja, na pewno pomocna w toczeniu nieśmiertelnych polskich debat pt.: Dmowski czy Piłsudski?

PSz

Janusz Tadeusz Nowak - Szlak bojowy Legionów Polskich", Wydawnictwo M, Kraków 2014.

P.S. Przypominamy, że wznowiliśmy cykl "Książki PROKAPA na lato". Przysyłajcie recenzje swoich ulubionych książek, które chcielibyście polecić innym!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *