Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

To już było! Prekursorzy księży: Węcławskiego, Obirka, Bartosia, Lemańskiego

Sięgnę tutaj do bardzo dalekich czasów, opisanych w Piśmie Świętym, w 2 Księdze Machabejskiej. Otóż naród wybrany znajdował się wówczas pod panowaniem greckiej dynastii Seleucydów, wywodzącej się od jednego z wodzów Aleksandra Wielkiego. Jeden z królów tej dynastii, Antioch IV Epifanes zabronił Żydom wyznawać i praktykować wiarę w Jedynego Boga.Zamiast tego wprowadził przymus uczestnictwa w kulcie pogańskich bóstw greckich. Bardzo wielu starotestamentalnych kapłanów stanęło w obronie wiary, często ponosząc męczeńską śmierć. Wielu z nich jednak nie zdało egzaminu. 2 Księga Machabejska mówi: „Nastąpiło tak wielkie rozkrzewienie hellenizmu i taka moda moda na obce obyczaje, pod wpływem niezwykłej nikczemności bezbożnika, nie – arcykapłana Jazona, że kapłani nie okazywali już żadnej gorliwości w służbie ołtarza, ale gardząc świątynią i zaniedbując ofiary, zaraz [na sygnał] do rzucania dyskiem spieszyli się, aby wziąć udział w niezgodnych z Prawem ćwiczeniach palestry”. (Nie chodziło tu o adwokaturę, ale o szkołę gimnastyczną, której patronowały bóstwa pogańskie – J. Ł.). „Za nic mając sobie zaszczyty ojczyste, za najpiękniejsze uważali greckie odznaczenia.” Autor natchniony ciągnie jednak dalej pisząc o konsekwencjach takiego postępowania: „Oto dlaczego znaleźli się w trudnym położeniu: w tych [bowiem], których życie chcieli naśladować i do których chcieli się upodobnić znaleźli wrogów i ciemiężycieli. Występowanie bowiem przeciwko Bożym prawom nie ujdzie bezkarnie, ale to się okaże, w chwili, która nastanie” (2 Mchb 4, 13 – 17).

Czy wymienieni w tytule kapłani (w większości ekskapłani) nie przypominają tych starotestamentalnych, którzy okazali się niegodni? Tamci cenili kult pogański i pogańskie zwyczaje, ci ponad wszystko stawiają przyjaźń świata laickiego, Unii Europejskiej i opinie „Gazety Wybiórczej” (czyli współczesnych środowisk pogańskich – piszę to z pełnym przekonaniem). Dla mnie analogia jest bardzo wyraźna. Warto też się zastanowić, czy ich gorliwość w służbie ołtarza nie była tej samej miary, co wspomnianych starotestamentalnych odstępców, a więc nikła. :

Tacy prekursorzy to chyba nie powód do chluby?

Jacek Łukasik

Ps. A może warto za wspomnianych kapłanów więcej się modlić, a nawet ponieść przynajmniej jakieś drobne ofiary w intencji ich nawrócenia?


7 Responses to To już było! Prekursorzy księży: Węcławskiego, Obirka, Bartosia, Lemańskiego

 1. Pawson napisał(a):

  Chociaż księga dotyczy walk z Grekami oraz prześladowań religijnych ze strony greckich władz i odstępców żydowskich, napisana jest na wzór literatury greckiej tej epoki i wielokrotnie odwołuje się do greckich ideałów i pojęć: bohaterstwa, cnoty, szlachetności, wytrwałości w cierpieniu. Wartościowe elementy obcej kultury zostały więc przyjęte z uznaniem.

 2. Normalny napisał(a):

  A co to ma wspólnego z kapitalizmem?

 3. Marko napisał(a):

  Ma oj ma – chciwosc i zysk – dwa podstawowe elementy kapitalizmu. Czy moze jest jakis kapitalista nie dzialajacy dla zysku i bez chciwosci? Oni wybrali…

 4. Normalny napisał(a):

  Gdyby nie kapitaliści i ich żądza zysku, nie pisałbyś teraz swoich niemądrych postów. Nie byłoby bowiem komputerów oraz internetu. Niewykluczone, że w ogóle nie umiałbyś pisać, podobnie jak duża część mieszkańców Polski z ery przedindustrialnej.

 5. Marko napisał(a):

  Normalny polecam ci zacznij cwiczyc joge, ona zasadniczo zwieksza sprawnosc umyslu. Komputer czy internet nie ma nic wspolnego z kapitalizmem czy komunizmem tylko z ludzka kreatywnoscia i rozwojem technologo,a te sa niezalezne od ustroju. Wiekszosc tzw. wynalazkow za kapitalizmu zostala ukradziona z bylych Demoludow!!!!!! Nawet w gierkowskim socjalizmie zaistnialby komputer tak jak zaistnialy w nim auta, ksiazki, telewizory, prali do prania, jedynie deko wolniej niz u Wujka Sama. I kto wie czy nie byloby to lepsze u Gierka niz u Sama. Zniszczenie mozgow za czasu kapitalizmu przeszlo juz wszelkie granice. Jestes tego zreszta typowym przykladem – widzisz tylko jedynm okiem i do tego bardzo mocno zacmionym. Cwicz YOGE!

 6. Normalny napisał(a):

  To jeszcze odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego pod nasze strzechy trafiły te komputery, które wyprodukowali wstrętni kapitaliści? Bo zrobili to lepiej, szybciej i taniej niż komuniści. Gospodarka rynkowa spowodowała, że dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami w rozsądnej cenie. Gdybyśmy pozostali przy gierkowskim modelu gospodarczym, to telefonów komórkowych i komputerów byłoby u nas jak na lekarstwo.

 7. Normalny napisał(a):

  A tak w ogóle, to zarzucasz wszystkim innym ograniczenie umysłowe i wąskie spojrzenie, a sam nie dostrzegasz jednej prostej rzeczy – historia uczy nas, że centralne sterowanie gospodarką nigdzie na świecie nie wypaliło. Wręcz przeciwnie – wpędziło w nędzę setki milionów ludzi i generalnie doprowadziło dziesiątki krajów do poważnego zapóźnienia gospodarczego czy technologicznego. Z drugiej strony mamy mnóstwo empirycznych dowodów na to, że im więcej wolnego rynku, tym rozwój gospodarczy czy technologiczny przebiega sprawniej. Jeżeli już udzielasz mi rad, to pozwól, że i ja udzielę Ci jednej – mniej czytaj teoretyków utopijnych koncepcji, a więcej książek poświęconych historii gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *