Euro – obłędne przedsięwzięcie, które rozbije Europę

Pomysły na ratowanie finansów krajów południowych, a tym samym całej strefy euro nie przynoszą - jak dotąd - oczekiwanych rezultatów Czytaj więcej »

 

Unia bierze się za srebro

Szlachetne kruszce są w cenie, zwłaszcza w czasach, gdy papierowa waluta staje się coraz bardziej bezwartościowa. To nie podoba się eurobiurokratom, którzy widzą w tym zjawisku zagrożenie m.in. dla euro. Dlatego Bruksela postanowiła podnieść podatek na srebro, aby zapobiec ucieczce ludzi z systemu pieniądza papierowego. O dziwo złoto będzie nadal nieopodatkowane.Jeden z niemieckich tygodników napisał niedawno, że Komisja Europejska nakłania państwa członkowskie do rezygnacji z ulg podatkowych na zakup srebra w postaci sztabek lub monet i podniesienie podatku VAT z 7 do 19 proc. Istnienie takiej dyrektywy potwierdza niemieckie ministerstwo finansów, choć nie podaje daty jej wejścia w życie.

Na ten temat pisze również dziennik „Die Welt”. Zdaniem gazety decyzje w tej sprawie zostaną podjęte przez niemiecki rząd do końca tygodnia, a nowe przepisy dotyczące transakcji srebra wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. – Politykom i wpływowym bankierom chodzi wyłącznie o to, aby powstrzymać ludzi obawiających się inflacji i dewaluacji od ucieczki z systemu pieniądza papierowego – twierdzi Torsten Schulte, ekspert rynku metali szlachetnych. Również handlarze dzieł sztuki oraz antykwariusze sprzedający rzadkie i cenne okazy książek zaczynają się obawiać, że podwyżki VAT dosięgną i tych dziedzin, co może się odbić negatywnie na handlu tego rodzaju towarami.

Póki co podobny pomysł w stosunku do złota na razie się nie pojawił. Tu nadal będzie obowiązywał „specjalny program dotyczący złota inwestycyjnego” czyli złota będącego lokatą kapitału. Powyższa dyrektywa zwalnia z podatku od nabycia i importu złota jako lokaty kapitału. Wymogi dotyczące złota są jedna niezwykle wysokie, jeśli chodzi o zawartość czystego metalu. Nabywcy muszą się także liczyć z tym, że jeśli zdecydują się sprzedać złoto przed upływem roku, zysk będzie trzeba wliczyć do podstawy opodatkowania osób fizycznych.

ISz


5 Responses to Unia bierze się za srebro

 1. Bolcio Frull napisał(a):

  Jak na moj gust to jest to sygnal, ze srebro zostalo przewartosciowane prze spekulantow…. z wtykami w roznych instytucjach „kontrolujacych”. Tak wysoki narzut podatkowy bedzie teraz dzialal na posiadaczy deprymujaco przy sprzedazy— czyli ze trzeba bedzie trzymac sztaby w domu, lub od reki tracic 1/5 wartosci. A moze wlasnie chodzi o to zeby w okresie „krotkoterminowym” zbic cene srebra o 1/5 zanim VAT zacznie obowiazywac?

 2. czekan napisał(a):

  @Bolcio Frull
  To wręcz działa przeciwnie kupując teraz płacisz 7% VAT niemiecki, a nowe srebro będzie obłożone 19% Niemcy i 23% Polska. Osoba fizyczna odsprzedając nie płaci VATu.

 3. malko napisał(a):

  Złoto jest w wiadomych rencach więc nie można ich pozbawiać bogactwa. Co innego srebro. Jestem ciekaw co z platną, czy i ona będzie ścigana podatkami?

 4. […] w formie wstępu do tego tekstu polecam przywoływane przez Was linki jeden w wersji pro-spiskowej (link) oraz drugi bardziej stonowany (link), wszelkie znaki na niebie i wodzie wskazują, że od 1 […]

 5. […] w formie wstępu do tego tekstu polecam przywoływane przez Was linki jeden w wersji pro-spiskowej (link) oraz drugi bardziej stonowany (link), wszelkie znaki na niebie i wodzie wskazują, że od 1 […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *