Kolejnych 5 lat okupacji

Kilka słów o wynikach wyborów. Pierwsze, co się nasuwa to potwierdzenie reguły, że ludzie z wielką rozkoszą oddają głos na swoich własnych ciemiężycieli Czytaj więcej »

 

Urzędnicy plus – oto uboczne skutki rządowego programu 500+

W miarę rozrastania się obszarów państwa opiekuńczego, rośnie również biurokracja - rozumiana jako pajęczyna legislacyjna, jak również wzrost ilości urzędników niezbędnych do obsługi tej pajęczyny w codziennym życiu.


Jeśli rządzący utrzymywali, że wdrożenie programu 500+ nie pociągnie za sobą wzrostu kosztów administracyjnych to znaczy, że byli w błędzie. Związek Miast Polskich podał właśnie, że w 2017 roku o 821 mln zł wzrosły koszty utrzymania lokalnej administracji. To największy od 2010 roku skok (ówczesny przyrost biurokracji związany był z wdrażaniem unijnych dotacji).

Samorządowcy, jako przyczynę takiego stanu rzeczy, podają sztandarowy program socjalny rządu PiS. Z wyliczeń wynika, że w ub. roku w administracji samorządowej zatrudnionych było ok. 244 tys. urzędników. Okazuje się, że to o 1,6 procenta więcej niż jeszcze rok wstecz. Cytowany przez Forsal.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich twierdzi, że dane te pokazują "(...) ukryte koszty programu >>Rodzina 500 plus<<". I dodaje: "Nie tyle jego uruchomienia, ile stałego funkcjonowania. Gdyby programu nie było, to być może bylibyśmy nawet świadkami zmniejszania zatrudnienia".

Wzrostowi liczby urzędników nie zaprzecza Bartosz Marczuk - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Cieszy się jednak, że wzrost liczby urzędników w gminach to 4 tys. a nie na przykład 7 tys.

Na koniec liczby jakie przytacza Forsal.pl:
1). 3764 taki był wzrost zatrudnienia w samorządach w ubiegłym roku. Od 2010 r. zwiększył się on o 14,9 tys. osób
2). 4824 zł średnio tyle miesięcznie (brutto) zarabiał pracownik administracji samorządu terytorialnego w 2017 r.
3). 5692 zł średnio tyle miesięcznie (brutto) zarabiał pracownik administracji państwowej w 2017 r.

K

Foto.: pixabay.com


5 Responses to Urzędnicy plus – oto uboczne skutki rządowego programu 500+

 1. Logik napisał(a):

  Ten kto tworzyl tego newsa nie ma zielonego pojecia o tym co pisal. To w kapitalizmie nie ma kosztow? Jesli ja jako wlasciciel firmy chce miec wiecej sprzataczek bo uwazam je za konieczne dla utrzymania czystosci, to je zatrudniam i daje etat. Jesli chce miec sprawniej dzialajaca firme, to zatrudniam doradcow i tworze etat. W kapitalizmie wszystko jest kosztem. Nie wiesz tego pismaku? Jak nie wiesz to sie idz doksztalcic. Jesli panstwo stworzylo nowy system to do jego obslugi potrzebuje ludzi. Panstwo ma z podatkow kase aby zatrudniac wiec w czym lezy problem? Maja tylko zasuwac robole w fabrykach a reszta na bezrobociu? Inteligencja i logika jak widac u wielu nie idzie w parze…

 2. 15399 napisał(a):

  Jak wszyscy beda tylko dzielic skore na niedzwiedziu to kto dostarczy niedzwiedzia?

 3. IGO napisał(a):

  Oj, inteligencja Logiku nie jest Twoją domeną. Zapytam doktorat z ekonomii już ma?czy raczej ze sztuki gotowania na gazie, pociskania pierdoł i obrażania innych.TY POŻAL SIĘ BOŻE PISMAKU.

 4. Logik napisał(a):

  IGO jestes przykladem trolla, ktory nie potrafi podac chocby jednego logicznego kontrargumentu, ale to typowe dla agentury chazarskiej na tym propagandowym portalu, za to swietnie sobie radzi w ataku ad personam..no bo skoro nie ma argumentu, to trzeba doje…c brukowym slownictwem. Pociskaj sobie dalej ale Pana Wacka!

 5. IGO napisał(a):

  Do Logik:” jeśli państwo tworzy system i dalsze duperele”.Ci ludzie z tego Twojego państwowego systemu to nic innego jak pasożytnicza biurokracja,mnożona bez końca i opamiętania którą musimy utrzymywać z naszych podatków. To ta biurokracja jest bezsensownym kosztem i obciążeniem ponad miarę dla zatrudnionych w produkcji, handlu i usługach. Ta biurokratyczna narośl, nic pożytecznego nie wytwarza tylko pasożytuje na społeczeństwie, które ciężko haruje właśnie na ich tłuste pensyjki.I to autor tego felietonu miał na myśli, a czego nie napisał wprost. Ty zaś biedaku nic rozumiesz, po Twojemu nie kumasz.Co do brukowego słownictwa pod Twoim adresem to pytam? koń Cię w głowę kopną, czy może czytałeś gdzieś jakiś inny tekst pod swoim adresem.Pozdrawiam i zalecam wyparzyć gębę, delikatnie mówiąc aby nie obrazić tuza uprzejmości, taktu, kultury no i ekonomicznej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *