Trójmorze, żydzi i teoria spiskowa…

Koncepcja, która jest obecnie forsowana powstała w Departamencie Obrony USA po inwazji Rosji na Ukrainę i jest w interesie zarówno Polski i USA oraz bezpieczeństwa światowego Czytaj więcej »

 

Urzędnicy specjalnej troski

Urzędnicy UE strajkują. Kolejny raz, tym razem związkowcy z administracji europejskiej zamierzają uderzyć uczestników szczytu UE w czwartek i piątek po korycie. I to dosłownie – kanapki zamiast obiadu. Horror! To zresztą nie pierwszy strajk urzędników instytucji unijnych – Rady UE, Komisji Europiejącej, oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Przyczyna wciąż ta sama – żądania cięć w administracji UE postulowane przez kraje członkowskie.Rzecz dotyczy również „zmniejszenia datków dla urzędników” – podwyższenie wieku emerytalnego z 63 do 67 lat, przywrócenie dodatkowego opodatkowania części dochodów w wysokości 6 proc., zamrożenie pensji na dwa lata oraz zwiększenie czasu pracy z 37,5 godz. do 40 godz. tygodniowo. Dodać należy, że nowo zatrudniona sekretarka w instytucjach UE zarabia 2,6 tysiąca euro, dyrektorzy generalni i ich zastępcy – 18 tysięcy euro brutto; komisarze i sędziowie Trybunału UE dostają ponad 20 tys. euro, zaś pracownicy kontraktowi (czyli na tzw. śmieciówkach) zarabiają od 1850 do 6 tysięcy euro.

Przedstawiciel związku zawodowego Rady UE, Felix Geradon, tłumaczył: „Protestujemy przeciwko stanowisku państw członkowskich, które chcą pogorszenia warunków naszej pracy, m. in. jeśli chodzi o emerytury i możliwości rozwoju […] Jeśli ograniczenia zostaną przyjęte, będzie to oznaczało, że w ciągu 15 lat nasza siła nabywcza zmniejszy się o 60 proc.” a w rezultacie „niemożliwe byłoby rekrutowanie kompetentnych osób, a zatrudniani byli tylko ci, którzy nie mogą znaleźć innej pracy”.

Z tą troską o emerytury to raczej przesada – zawszeć można przeprowadzić cypryjską kontrybucję depozytów na „ratowanie strefy euro”, co od 2016 r. ma być rozwiązaniem modelowym.

Normalnie nasuwa się pytanie o problemy ze wzrokiem, gdyż najwyraźniej biurokratom UE trudno jest dostrzec powiązania pomiędzy własną działalnością, a obecną sytuacją gospodarczą wymuszającą cięcia w administracji. Jednak kluczem do zrozumienia jest tu troska o dalszy „rozwój”, co zresztą potwierdzają sami zainteresowani – skoro to tacy kompetentni ludzie, to raczej nie powinni się martwić o pracę i emerytury – kompetentny człowiek zawsze znajdzie sobie jakieś dochodowe zajęcie. Chyba, że się jeszcze w pełni nie rozwinął. Gorzej z tymi, którzy do żadnej normalnej pracy się nie nadają z tytułu, hm… problemów rozwojowych.

A że Polacy nie gęsi i swą biurokrację mają, więc u nas wesoło. Hanna Gronkiewicz – Waltz w związku ze zbieraniem podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej odwołania postanowiła poprawić sobie notowania. I wybrała się do Wilanowa. Tam obejrzała wystawę „Primus inter pares”, na którą miała wejściówkę, a potem bez biletu usiłowała wejść do ogrodu powołując się na nieprzysługujące jej urzędowi uprawnienia. Zrobiła się afera, biuro prasowe tłumaczy się więcej niż nieudolnie: „Pani prezydent interweniowała z powodu złej organizacji przy zwiedzaniu”. Bo była kolejka, więc trzeba się było wpychać bez biletu poza kolejką.

Tak czy siak interesujące jest coś innego – otóż Hanna Gronkiewicz – Waltz niezaprzeczalnie odniosła korzyść majątkową (5 złotych). Pytanie więc, którą z kolei korzyść podczas drugiej kadencji i czy ujmuje takie „drobne korzyści” w rozliczeniu podatkowym i czy – zgodnie z obowiązującym prawem – odprowadza od nich obowiązkowy podatek? Skoro kioskarkę można było ukarać grzywną za niepołożenie paragonu na 20 groszy za ksero, to w tym przypadku tym bardziej wydaje się konieczna kontrola organów skarbowych. W końcu tyle się mówi o równości, równym traktowaniu etc.

Michał Nawrocki


One Response to Urzędnicy specjalnej troski

  1. […] że dotyczy podatników utrzymujących ten bardak a nie mędrców brukselskiej biurokracji (link). Dodając do tego, że siła partii w UE pokrywa się z układem politycznym w krajach […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *