Komisja ds. Amber Gold – czy było warto?

Prace powołanej w lipcu 2016 r. sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold dobiegają końca. Za nami 28 miesięcy prac, w tym 122 posiedzenia, w trakcie których zostało przesłuchanych 140 świadków Czytaj więcej »

 

Ustawa o nasiennictwie chyłkiem wprowadzi GMO w Polsce

Z naszej poczty:

Witam Państwa,

W związku z poniższymi informacjami apeluję do Państwa o jak największe nagłośnienie tej sprawy, aby nasze zdrowie nie było zagrożone z powodu decyzji skorumpowanych lub podatnych na lobbing rządzących.


 

Koalicja „Polska wolna od GMO” alarmuje: ustawa, którą jutro zajmie się Sejm, nie zabezpiecza przed żywnością modyfikowaną. Koalicja „Polska wolna od GMO” zorganizowała dziś przed Sejmem pikietę, w której apelowała o wprowadzenie zmian w prezydenckim projekcie ustawy o nasiennictwie – nad którym jutro prace rozpocznie parlament. Zdaniem koalicji – zapisy zawarte w ustawie de facto pozwalają na wprowadzenie nasion genetycznie modyfikowanych na tzw. „własny użytek”. A problem polega na tym, że GMO raz wprowadzonego do ekosystemu nie da się już zatrzymać. Pyłki roślin przenoszone są bowiem wiatrem na duże odległości. Z kolei obecność GMO w ekosystemie uniemożliwia prowadzenie upraw ekologicznych a nawet tylko tradycyjnych.

Prawa do nieograniczonego obrotu nasionami tradycyjnymi, lokalnymi, które są dorobkiem pokoleń rolników i są ich wspólnym dobrem bowiem projekt ustawy o nasiennictwie (druk nr 176) spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Tradycyjni rolnicy przez setki lat selekcjonowali swoje nasiona, wymieniali z innymi rolnikami dla pozyskiwania różnorodności odmian i oczekiwanych cech. To nie może zostać zaprzepaszczone.

Wśród uczestników pikiety byli także przedstawiciele pszczelarzy. Oni z kolei zapowiedzieli swój protest na 15 marca. Protestują oni nie tylko przeciwko GMO, ale także przeciwko chemii zawierającej neonikotynoidy: „Chrońmy pszczoły” jest ogólnopolską akcją pszczelarzy, miłośników pszczół i natury. Domagamy się całkowitego zaprzestania stosowania w rolnictwie środków chemicznych zawierających szkodliwe dla pszczół Neonikotynoidy, które są jedną z przyczyn masowego zamierania kolonii pszczelich
(CCD).

http://wpolityce.pl/wydarzenia/23942-koalicja-polska-wolna-od-gmo-alarmuje-ustawa-ktora-jutro-zajmie-sie-sejm-nie-zabezpiecza-przed-zywnoscia-modyfikowana

Serdecznie Pozdrawiam

Filip Stankiewicz


One Response to Ustawa o nasiennictwie chyłkiem wprowadzi GMO w Polsce

  1. JA napisał(a):

    Przyczytałem na stronie’piotrskarga.pl’, że firma PepsiCola dla „polepszenia smaku” zczęła używać w swoich wyrobach jakiejeś substancji wyciągniętej z wyskrobanych dzieci. Od kanibalizmu człowiek zaczął i na kanibaliżmie skończy? A ile jest innych tego rodzaju przypadków, o których nie wiemy, że wspomnę wyroby przemysłu kosmetycznego, szczególnie kremy dla pań. To tak z okazji ‚Dnia Kobiet’.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *