Marsz Niepodległości 2018 – HGW, Duda i normalna Polska

Trwa chwilę w skupieniu. Żegnają go jednak okrzyki: Zdrajco narodu polskiego!, Oddaj polskie pieniądze, które dałeś Ukrainie! Czytaj więcej »

 

W Trybunale Konstytucyjnym o Traktacie z Lizbony

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje dziś wniosek grupy posłów i senatorów o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP Traktatu z Lizbony.

Na sali obrad jest nasz reporter, Wojciech Popiela. May już od niego pierwsze informacje. Jak dotąd, poszczególne strony zaprezentowały swoje stanowiska. Wnioskodawców reprezentują: poseł Antoni Macierewicz oraz senator Piotr Andrzejewski. Obecni są również przedstawiciele rządu, m.in. z ministerstwa spraw zagranicznych, a także przedstawiciel Sejmu i prokuratury.

Poseł Antoni Macierewicz już na wstępie złożył wniosek o odroczenie rozprawy. W ocenie naszego reportera, poseł Antoni Macierewicz, w swoim wystąpieniu odchodził nieco od meritum sprawy, poruszając kwestie tzw. ustawy okołotraktatowej podpisanej przez prezydenta Komorowskiego w końcu października br. Poseł Macierewicz uznał tę ustawę za zamach na parlament, gdyż wyłącza ona władzę ustawodawczą z decydowania o ważnych sprawach podejmowanych przez UE, a daje jedynie prezydentowi możliwość ewentualnego weta. „Odnieść można wrażenie, że to wszystko tylko po to, by >>dokopać<< prezydentowi Komorowskiemu. Macierewicz niepotrzebnie odchodzi od tematu” – twierdzi Wojciech Popiela. Z kolei druga strona podnosi, że Traktat z Lizbony jest zgodny z polskim prawem i nie ma w nim niczego niepokojącego. Według naszego reportera, rodzi się pytanie: „Skoro tak jest to czemu trybunał niemiecki wstrzymał w ubiegłym roku ratyfikację tego traktatu w Niemczech?”. Jak zauważa Wojciech Popiela jednym z argumentów strony rządowej w obronie Traktatu jest fakt, że Polacy przecież sami tego chcieli, że sami w referendum akcesyjnym zadecydowali o tym, że chcą być w UE. „Czy jednak w pytaniu referendalnym było coś o Traktacie z Lizbony czy innych sprawach, jakie teraz próbuje się wprowadzać w życie?” – pyta nasz reporter.

Niedawno Trybunał ogłosił przerwę w obradach. Z informacji jakie do nas docierają wynika jednak, że już się ona zakończyła i że wznowiono obrady…

Paweł Sztąberek

Foto. Wojciech Popiela/Prokapitalizm.pl

Z ostatniej chwili: Jak informuje nas Wojciech Popiela, poseł Antoni Macierewicz opuścił demonstracyjnie salę obrad Trybunału Konstytucyjnego, argumentując to protestem przeciwko nie przyjęciu jego wniosku o odroczenie rozprawy.

Posłuchaj relacji dźwiękowej Wojciecha Popieli prosto z Trybunału Konstytucyjnego (przepraszamy za zakłócenia, które pojawiają się w trakcie nagrania – są one niezależne od redakcji)…

Pobierz relację Wojciecha Popieli… (MP3, 2 MB)


One Response to W Trybunale Konstytucyjnym o Traktacie z Lizbony

  1. SF-B52 napisał(a):

    Czyli mamy raczej pozamiatane. Jak razwiedka nie zdecyduje inaczej to wyrok jest jasny do przewidzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *