Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Walory III filaru emerytalnego

Produkty trzeciofilarowe cieszą się coraz większym powodzeniem. Dodatkowe ulgi podatkowe, możliwość bieżącego kontrolowania wpłaconych oszczędności, a przede wszystkim dobrowolność składek – te korzyści czynią trzeci filar systemu emerytalnego interesującym. Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.

Niewiele jest produktów inwestycyjnych w których od zysków nie jesteśmy zmuszeni zapłacić  podatku. W większości przypadków od osiągniętych zysków z oszczędności fiskus zabiera 19 % . Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) stanowią jeden z dobrowolnych produktów trzeciofilarowych. Inwestując w  IKE jest się zwolnionym z podatku od zysków kapitałowych. Zwolnienie od podatku nastąpi po spełnieniu dwóch warunków:

  •     ukończenia 60 lat lub nabycia uprawnień emerytalnych i ukończenia 55 roku życia,
  •     dokonywania jakiekolwiek wpłat w co najmniej pięciu latach kalendarzowych.

Nie ma to powiązania z wiekiem emerytalnym, który obowiązuje w pierwszych dwóch filarach (ZUS + OFE). Po reformie ustawy emerytalnej jesteśmy na etapie wydłużania go do 67 lat dla obu płci.

Maksymalna składka roczna

Od nas samych zależy ile uda nam się odłożyć na naszą dodatkową, osobistą emeryturę, z której będziemy mogli korzystać po zaprzestaniu aktywności zawodowej. Warto szukać instytucji oferujących niskie opłaty za prowadzenie konta i za zarządzanie aktywami, gdzie  można samemu decydować o terminach i wysokości poszczególnych wpłat. Warto przy tym pamiętać o górnych granicach wpłat  ustalanych co roku. Maksymalne roczne stawki wpłat do III filaru ulegają niewielkim, ale jednak, zmianom. Nie jest to stawka przypadkowa, określona sama z siebie. Od 2009 roku maksymalny roczny wkład na IKE jest równy trzykrotności średniego wynagrodzenia miesięcznego (wcześniej było to 150 %).

W bieżącym roku wpłaty na IKE nie mogą przekroczyć 11 238 złotych. Od 2004 roku, kiedy wprowadzono IKE a tym samym maksymalne wpłaty na ten rachunek, limit wpłat wzrósł z 3 425 złotych do ponad 11 tysięcy.

Gdzie po IKE?

Do instytucji finansowych prowadzących IKE należą: towarzystwa ubezpieczeń na życie, banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie oraz powszechne towarzystwa emerytalne zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE) oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi (DFE). Przykładową ofertę znajdziemy w zakładce IKE na stronie PKO PTE.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *