Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Węgry do międzynarodowych lichwiarzy: Dziękujemy za pomoc, więcej nie skorzystamy!

Prezes węgierskiego banku centralnego Gyorgy Matolcsy poinformował, że Węgry planują szybszą, niż zakładano, spłatę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ale to nie wszystko… Po tej spłacie zamierzają zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie.Jak podaje portal forbes.pl, w liście do szefowej MFW, Christine Lagarde, Matolcsy podziękował za pomoc przekazaną Węgrom, gdy kraj znajdował się na skraju bankructwa. Poinformował także, że Węgry spłacą MFW ostatnią ratę (ok. 2,2 mld euro) przed końcem tego roku – zatem przed terminem, który upływa 31 marca 2014 roku. Szef banku centralnego zauważył przy tym, że po tej spłacie dalsze utrzymywanie przedstawicielstwa MFW w stolicy Węgier nie będzie konieczne.

Największe pożyczki Węgry otrzymały od MFW za czasów rządów socjalistów. Przyznano im wówczas 20 mld euro. Gdy władzę przejął Victor Orban, zmieniło się nastawienie co do konieczności zaciągania dalszych zobowiązań. Orban nie odnowił umowy z MFW na kolejne pożyczki, natomiast wielokrotnie krytykował Fundusz za sposób w jaki podchodzi on do walki z kryzysem oraz za listę żądań stawianych potencjalnym dłużnikom. We wrześniu 2012 roku Orban mówił: „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować”. Orban dodał wówczas, że przyjęcie kolejnych pożyczek od MFW „uderzałoby w węgierskie społeczeństwo”.

P


8 Responses to Węgry do międzynarodowych lichwiarzy: Dziękujemy za pomoc, więcej nie skorzystamy!

 1. Marko napisał(a):

  „Największe pożyczki Węgry otrzymały od MFW za czasów rządów socjalistów. ”

  Czyli w 1974 roku? Bo chyba nie powie pan, ze w czasach kapitalizmu rzadzili socjalisci? Jesli tak bylo to znaczy, ze w 1974 rzadzili kapitalisci?

  To cytowane zdanie jest tak samo prawdziwe jak to, ze rozumie pan gospodarke. Nie obrazajc oczywiscie nikogo. Bo fakt jest faktem a zaden fakt nie obraza, jedynie obnaza (niewiedze w tym przypadku).

 2. Marko napisał(a):

  Troche tez pojechal pan po bandzie z wymowa newsa. Wegry nie moga zamknac przedstawicielstwa MFW bo to nie jest ich przedstawicielstwo. Zamknac moze je wylacznie MFW!!!! To raz. Po drugie ten caly szef banku wegierskiego jest w radzie prezesow MFW! Zamkniecie biura wcale tez nie musi oznaczac zaniechania „wspolpracy” z MFW. Cala sprawa raczej smierdzi i to mocno.

 3. krzyś napisał(a):

  wbij sobie do wyszukiwarki kapitalizm i jeżeli to co się dzieje teraz to kapitalizm to …. szkoda gadać,menedżerze

 4. Marko napisał(a):

  Wbij sobie do glowy (pustej zreszta), ze to co jest teraz to kapitalizm w najczystszej postaci – zdeformowany samym soba, bo taki jest wlasnie kapitalizm. Kiedys zaczynal w Zdunskiej Woli od 1000 hurtownikow gaci i fajek, potem w ramach „rozkwitu” pozarl 998 z nich i stal sie korporacjonalny. Posluchaj gamoniu: jak sie w wodzie pojawia rekiny to co zrobia? Odp. jest prosta nawet dla czwartoklasisty, ale nie dla niekumatego agenta – otoz rekiny wpieprza wszystkie plotki. A jak juz ich nie bedzie wezma sie za siebie. Na koniec ten ostatni rekin, co to juz nie bedzie mial nikogo do pozarcia – zdechnie. Z glodu. Wbiles sobie to w czaszke?

 5. krzyś napisał(a):

  musisz zacząć od prostych gier planszowych,bo zmiany są zbyt daleko posunięte… neurony a raczej ich brak jest powodem tych genialnych przemyśleń… powodzenia w sztuce uczenia się myślenia…

 6. mlody napisał(a):

  hahaha, to co teraz mamy to kapitalizm ? Węgry to jedyny kraj w Europie ktory osmiela sie walczyć z pseudo kryzysem, zwiekszanie podatkow i prywatyzacje pchaja nas w bledne kolo, mam nadzieje ze kiedys my ,lodzi obalimy ten rzad i jednym dekretem z powrtoem znacjonalizujemy to co Ci lewako- komucho- faszysci teraz rozsprzedali i nadal bede rozsprzedawac !!!

 7. Marko napisał(a):

  wez sie mlody do dziela. PO-kaz jak rozpieprzasz i obalasz. To potrafi kazdy. PO-tem juz jest gorzej wszystko poskladac i zrobic zeby dzialalo. Pokolenie Ogorka Owsika jednak woli obalac tyle ze nie chore systemy a red srule i fologowac wg zasady rUpta co Hceta. No to do dziela mlody zapalencu!

 8. Grześ napisał(a):

  @mlody czyli znacjonalizujemy to znaczy upaństwowimy,gdzie logika?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *