Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Węgrzy startują! – czy szykuje się nowy „estoński cud”?

Węgierska partia FIDESZ wygrała wybory. Po druzgocących gospodarkę rządach zakłamanych do szpiku kości postkomunistów obiecujących raj, na Węgrzech wahadło wyborcze mocno odbiło w prawo.

Na twitterze estoński symbol reform pan Mart Laar (19 maja ponownie w Polsce – w Krakowie – jako gość fundacji PAFERE) napisał: Congratulations to Victor Orban who achieved historical victory over former communists in Hungary – now the reforms can start.

Wczoraj media doniosły, że węgierski rząd będzie miał tylko osiem ministerstw. Czy szykuje się nam powtórka z „Estońskiego cudu”* – w przeciwieństwie do panatuskowego bajania o drugiej Irlandii, rzeczywistego wyrwania gospodarki z postkomunistycznych okowów? Pokaże czas.

A w Polsce?

„Nic się nie da zmienić.

Da się, ale tylko wtedy, gdy zrobi się to w pierwszych stu dniach rządzenia. Potem jest za późno, zgodnie z tą teorią. Dla obecnego rządu jest już za późno. Tylko przygotowanie konkretnych ustaw przed podjęciem władzy i wprowadzenie ich od razu, na pierwszym posiedzeniu Sejmu, przyniesie skutek. Tak, żeby nowi ministrowie objęli stołki z dużo mniejszym władztwem. Bo inaczej wchodzi ekipa, przyzwyczaja się do władztwa i wiadomo, że za żadne skarby nie odstawi sobie mleczka. Nie ma sposobu, żeby sprawujący władzę sam dokonał ograniczenia.

A może jest i tak, że pan się odsunął trochę od obecnej władzy?

Na poprzednią i obecną władzę patrzę przez ten sam pryzmat: gotowości do przeprowadzenia faktycznych zmian.

Ale Friedman i jego teoria?

Działa ona nie tylko w obozie PiS. Platforma została bez szans, bo nic nie zrobiła w pierwszych trzech miesiącach i z tej perspektywy jest już na przegranej pozycji.

Teoria zawsze się sprawdzi? Cudu nie będzie?

Jest furtka — cała nadzieja w kryzysie.” **

Wojciech Popiela

* http://www.kapitalizm.republika.pl/laarwywiad.html

* * http://www.wykop.pl/ramka/141311/roman-kluska-o-kryzysie-biurokracji-polsce/


2 Responses to Węgrzy startują! – czy szykuje się nowy „estoński cud”?

 1. Kamil K. napisał(a):

  Zapomnijcie, że w Europie polepszy się po kryzysie – szykuje się wielki comeback faszyzmu, albo rządzące partie wydalą z siebie dysydentów, którzy na 10 lat zwiną partyjny interes w kokon, a jak się polepszy – wróci nowe, ewentualnie banki zaczną żądać własności i zostaną ustanowione ponadnarodowe rządy własności korporacyjnej przez najsilniejsze banki.

 2. Jak nie teraz to kiedy? napisał(a):

  Spokojnie, skoro na Węgrzech i Estonii coś drgnęło to znaczy, że obalenie tego potwora jest możliwe.
  Proszę się sprężyć w wyborach prezydenckich. Już wiadomo, że będzie można oddać głos na wony rynek i prawo własności.
  Oddanie głosu teraz na JKM jest wyrazem sprzeciwu wobec etatystycznych rządów. Dobry wynik w tych wyborach będzie poważnym sygnałem dla wszystkich żeby śmielej przypuścić szturm w wyborach parlamentarnych. Gdyby Korwin Mikke zdobył więcej głosów niż zazwyczaj wielu ludzi po prostu zainteresowałoby się jego poglądami i rozważyliby jego poparcie w przyszłorocznych wyborach.
  I tak – jestem niepoprawnym optymistą i wierzę w „law of attraction” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *