Czy Polska posiada strategię na wypadek resetu z Rosją?

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, że izolacja Rosji, przynajmniej ta oficjalna, powoli acz konsekwentnie przechodzi do historii Czytaj więcej »

 

Wojtyła na podsłuchu

Kilka lat temu na rynku ukazała się książka Marka Lasoty "Donos na Wojtyłę". Zawierała ona dokładnie udokumentowany zbiór materiałów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa dotyczących przyszłego papieża. Dziś pojawia się na rynku kontynuacja. Wydawnictwo M proponuje ciąg dalszy historii: SB kontra Karol Wojtyła.


Tym razem Marek Lasota skupił się na prezentacji zapisów dźwiękowych zgromadzonych w archiwach dawnej bezpieki. Książka zawiera nieznane homilie i wystąpienia Karola Wojtyły zarejestrowane przez funkcjonariuszy SB, a także oryginalne dokumenty pozyskane przez nich drogą operacyjną, czyli wykradzione z Kurii Krakowskiej. Z nieznanych zapisów wystąpień, listów arcybiskupa Karola Wojtyły, wyłania się obraz człowieka, który w stosunku do systemu komunistycznego miał jasno sprecyzowane poglądy. Cennym wkładem pracy Marka Lasoty w odkrywanie dziejów PRL jest ujawnienie nieznanych dotąd faktów i kulisów pielgrzymowania cudownego obrazu Matki Bożej po Polsce w czasie wielkiego Millenium Chrztu Polski w 1966 roku.

wojtyla_na_podsluchu_oklKarol Wojtyła był bezkompromisowy względem komunizmu, ponieważ będąc duszpasterzem, a potem metropolitą krakowskim, zetknął się z metodami działania służb specjalnych tego systemu, a nawet sam ich doświadczał. Dopiero teraz – po latach – możemy poznać wiele dokumentów przechowywanych w IPN dotyczących Karola Wojtyły – szlachetnego księdza i człowieka zawsze stającego w obronie prawdy i wiary.

Książka Lasoty ma także „drugi poziom”. Może to być zaskakujące, ale pewne ślady wskazują na przemianę życia kilku funkcjonariuszy oddelegowanych do inwigilowania Wojtyły. Choć sam autor zastrzega, że teza taka jest dość ryzykowna, gdyż trudno jest wniknąć w duszę innego człowieka, niemniej niektóre raporty czy zapiski esbeków mogłyby wskazywać na to, że nawet w funkcjonariuszach aparatu przemocy PRL mogła się dokonać głębsza refleksja nad swoim życiem.

Dla miłośników historii PRL, historii Kościoła czy szerzej - historii zmagań dobra ze złem, książka Marka Lasoty może okazać się cennym nabytkiem.

P

Marek Lasota - "Wojtyła na podsłuchu", Wydawnictwo M, Kraków 2014


2 Responses to Wojtyła na podsłuchu

  1. Wojciech Perczak napisał(a):

    – Wojna nie daje mi satysfakcji, jest łatwa. Nikt się nie broni, każda bitwa jest z góry wygrana. Właściwie bili się tylko Polacy, bronili się jak lwy. Tak, oni bili się jak lwy.

    Autorem tych słów jest niemiecki generał von der Lippe. Mówił tak zimą 1942 roku w Berlinie.

  2. Marko napisał(a):

    Dziwnym zbiegiem okolicznosci wybrano polskiego (??) papieza w momencie kiedy trzeba bylo Polske jako kraj zaanetkowac do potrzeb Ligi Oszustow, aby ja potem wypatroszyc calkowicie. Trzeba wiele dobrej woli i dystansu zeby widziec, iz czlowiek nazywany Wojtyla byl jednym z dobranych narzedzi do osiagniecia tego celu. Sa dziwne slady prowadzace do pewnego obywatela, ktory zyje do dzisiaj, jestem szanowanym profesorem, ktory mogl byc tzw. polskim papiezem… To oczywiscie brednie i trollowanie, bo po co burzyc sobie jakies mity, na ktorych budowano nadzieje calego pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *