Kolejnych 5 lat okupacji

Kilka słów o wynikach wyborów. Pierwsze, co się nasuwa to potwierdzenie reguły, że ludzie z wielką rozkoszą oddają głos na swoich własnych ciemiężycieli Czytaj więcej »

 

Wolnorynkowe kazanie o. Jacka Gniadka: Postawić wszystko na jedną perłę

Kiedyś pochwaliłem siostrę zakonną, kierowniczkę katolickiej księgarni, za niecodzienną przedsiębiorczość i zaskoczony usłyszałem od niej w zamian słowa pełne oburzenia – "Proszę mnie tylko nie nazywać bizneswoman. Ja nie robię niczego dla zysku" - pisze o. Jacek Gniadek w wolnorynkowym kazaniu na dzisiejszą niedzielę.


"Dzisiaj słowo zysk w kręgach katolickich nabrało negatywnego znaczenia. Może dlatego współczesny Kościół przeżywa kryzys. Osłabł misyjny zapał. Zwróćmy uwagę, ile czasowników jest zawartych w krótkiej perykopie o poszukiwaczu drogocennej perły: szukać, znaleźć, sprzedać wszystko i kupić. Czy nie jest to język typowy dla świata biznesu?  Dlaczego takiego dynamizmu i przedsiębiorczości w poszukiwaniu tej jednej bezcennej perły brakuje dzisiaj ludziom Kościoła? Dlaczego słowo "kupić" i "sprzedać" wywołuje u nich zgorszenie?" - dodaje.

Kaznodzieja zauważa, że "W samym byciu kupcem nie ma niczego niewłaściwego. Problem ten rozwiązał już dawno św. Tomasz z Akwinu (†1274) w "Sumie Teologicznej" na przykładzie kupca, który przywozi pszenicę do miejsca, gdzie może ją sprzedać po wyższej cenie"...

Czytaj całe kazanie o. Jacka Gniadka...


One Response to Wolnorynkowe kazanie o. Jacka Gniadka: Postawić wszystko na jedną perłę

  1. Sceptissimus napisał(a):

    W religii chrześcijańskiej przymiotem jest szczerość. Stanowi o pozytywnej ocenie bliźniego.
    W interesach szczerość jest wadą. Szczerość absolutna uniemożliwia wręcz interesy.
    Księgi święte mają to do siebie, że mogą być bardzo swobodnie interpretowane (dlatego są święte). Specjaliści czytają w myślach i intencjach świętych kościoła jak krytycy literaccy. Wybierają co im pasuje, powołując się zawsze bezkarnie na autorytet bądź co bądź świętego experta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *