Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

Wolność gospodarcza – Chiny vs. UE

Pytam się Ciebie wolny najmito, polski studencie, bezrobotny Polaku, rodzino ledwo wiążąca koniec z końcem, emigrancie z UK i innych: kto Wam wmówił te bajki, w jakim filmie Wy żyjecie? Wolność gospodarcza, prawa człowieka, kapitalizm? Chyba żartujecie, że jeszcze w to wierzycie. Nie ma w UE (w tym i w Polsce) nic z tych wyżej wymienionych wartości.Wolność? Możecie sobie pogadać przy piwku pod trzepakiem, ewentualnie sprayem na ścianie pod przykryciem nocy napisać, że „Donald to ch.. stary” lub  ”SLD=KGB” ale na tym koniec. Koniec Waszej wolności i koniec Was. Aha, i za te piwko pod trzepakiem jest mandacik – żebyście o tym nie zapominali. A w Chinach? Zobacz foto poniżej. Student w domu gotuje ziemniaki i tnie je na kawałki. Jedzie do centrum i tam na ulicy pośród bogatych domów handlowych, pośród innych jemu podobnych rozkłada swój kram. Sprzedaje pieczone ziemniaki. Nie płaci za plac, za ZUS, za KRUS i za srus. Sprzedaje porcję za 5 zł. Jego sąsiad wyciska zdrowe soki z owoców, nieźle na tym zarabia i w d… ma PIH, PIP, US, SM i ITD. Nikt się nie czepia. Dalej baba wypieka wypieki. Naleśniki z jajkiem, mięsem, wegańskie i wegetariańskie. Olewa policję, dilerów i maklerów. A ja pośród nich wyszedłszy z pobliskich domów handlowych popijam piwko, odlewam się i olewam UE. Prawo człowieka to godnie żyć, samodzielnie. Prawo niewolnika to być na utrzymaniu pana, płacić na rzecz pana daniny i wykonywać na jego rzecz różne prace.

fot. Adam Machaj / Uliczne stoisko z pieczonymi ziemniakami w Kantonie.

Soki zdrowe wyciskane i niech nikt mi nie mówi, że te chemiczne z certyfikatami banksterów są zdrowsze niż te od „brudnego dziada” z ulicy. Problem tylko w tym, że ten „brudny dziad” nie płaci żadnych podatków, żadnych licencji i żadnych badań nie zrobił. Nikt prócz sadownika owoców na nim nie zarobił, dla urzędników z UE to bardzo nie zdrowa sytuacja więc według nich pewnie i te soki są niezdrowe. Ja wypiłem kilkanaście butelek i czuję się świetnie, ziemniaki i naleśniki również próbowałem. Nic mi nie zaszkodziło, zarobił „dziad” a ja tanio zjadłem, żadnego VAT-u, żadnych paragonów. Wracając do hotelu myślałem o Was. Wolnych obywatelach Unii Europejskiej. Do hotelu wracałem oczywiście nielegalną taxi (przewóz osób bez licencji i kas fiskalnych).

By żyło się lepiej…, zapraszam do Chin. I żeby oddać prawdę Mc Donaldy, wysokiej klasy restauracje oraz licencjonowane taxi też są. Kolorowe trutki do picia o smaku różnych owoców również ale wybór należy do Ciebie.

Normy higieniczne (oraz inne) w UE wyśrubowane są po to aby tzw. „mali” nie mieli szans w starciu z dużymi korporacjami. Urzędnik zawsze znajdzie powód aby ukarać lub odmówić pozwolenia. Oczywiście nie dotyczy to dużych korporacji bo one mają prawników oraz dość wysoki budżet aby takie sprawy załatwić pod stołem. Poza tym duże korporacje stać na porządne lokale ale co z tego jak to nie polskie, nie Polak zarabia, nie Ty, nie ja. Klient sam widzi i sam decyduje. Gospodarka rynkowa powinna się sama regulować poprzez zależność podaży i popytu a nie poprzez koncesje i licencje. Jeszcze raz powtórzę: człowiek żyje dniem codziennym, musi utrzymać rodzinę i mieć na bieżące życie – to jest podstawa, to jest prawo człowieka. Prawo do gadania co ślina na język przyniesie to jest sprawa trzeciorzędna. Wolisz móc dużo gadać czy móc dużo zarabiać?

Adam Machaj

Foto.: Adam Machaj

Adam Machaj, Polak na stałe mieszkający w Chinach, autor bloga Raport z Państwa Środka. Na więcej informacji z Chin z pierwszej ręki zapraszamy tutaj


10 Responses to Wolność gospodarcza – Chiny vs. UE

 1. Zdrowy Kraj napisał(a):

  Trafiliście w sedno. Koncerny i korporacje to przyczyna masowego bezrobocia, biedy, korupcji, biurokracji itd… Tu jest na nie lekarstwo:
  http://zdrowykraj.blogspot.com/p/nie-socjalizm-i-nie-ostry-kapitalizm.html

 2. Marko napisał(a):

  blogerzy – dyletanci słowa „socjalizm” używają jako wyzwisko. Nie wiedzą, że trzecia gospodarka na świecie – gospodarka niemiecka – jest gospodarką socjalistyczną. Pojęcia nie mają jak wiele świadczeń SOCJALNYCH przysługuje obywatelowi Republiki Federalnej Niemiec. Nie wiedzą również, że Francja jest krajem SOCJALISTYCZNYM z przechyłem, w przeciwieństwie do Niemiec, w stronę etatyzmu. Nie wiedzą, że owszem w USA nie ma socjalizmu ale każdy wydatek na własne ZABEZPIECZENIE SOCJLANE lub na cele zapewniające OCHRONĘ SOCJALNĄ innym ludziom obywatel odpisuje od podatku! Nie rozumieją równiez, dlaczego Polki w Wielkiej Brytanii chętnie rodzą troje, czworo i pięcioro dzieci a w Polsce tego nie robią. Ano dlatego, że Zjednoczone Królestwo wypłaca sowite świadczenia SOCJALNE matkom i daje SOCJALNE bezpieczeństwo rodzinom. Polscy, pożal się Boże, „gospodarczy liberałowie” nie zdają sobie sprawy, że ich „kapitalistyczne” poglądy przebrzmaiły już jakieś 150 lat temu. Chcieliby aby w Polsce ludzie pracowali po 18 godzin na dobę, najlepiej od 8 roku zycia do smierci, np. w 67 roku zycia.. Bo przecież tylko „nieudacznicy” nie mają pracy a państwa polskiego nie stać na „rozbuchane” świadczenia dla nierobów i leniów. Państwo polskie stać za to na to aby płacić trzykrotnośc ceny autostrady wykuwanej w litej skale alpejskcih gór ale wybudowanej na mazowieckiej równinie. Państwo polskie nie stać na utrzymanie szkół (a przecież malejąca liczba uczniów i stały wzrost gospodarczy powinny powodować, że pieniędzy na edukacje powinno być coraz wiecej – w ujęciu na jednego ucznia) ale stać na wybudowanie najdroższego stadionu świata (takiej samej klasy stadion wybudowany w Niemczech jest czterokrotnie tańszy), na którym rozegrane zostaną tylko 4 mecze. Chłopki roztropki niewiele wiedzą o świecie i warunkach na nim panujących a zapluwają się wyzywający innych „przecież to socjalizm”. Żałosna ignorancja nie boli . . . . ale jest żenująca.

 3. do Marko napisał(a):

  No popatrz ja nie potrafię wycisnąć 100 kg na klatę, a mój 120 ks samych mięśni i 40 cm w łapie robi to bez większych problemów. No jak to w ogóle jest możliwe? Obejrzyj sobie ten filmik od początku do końca http://www.youtube.com/watch?v=rq__nbNnMMw

 4. Marko napisał(a):

  Chinska Republika Ludowa – Władzę w ChRL sprawuje od 1949 roku Komunistyczna Partia Chin. Kraj komuszy, rzadzony przez lewakow.

  UE – zwiazek krajow kapitalistycznych. Wlasnosc gl. prywatna. Korporacje miedzynardowe – typowe organizmy ustroju kapitalistycznego.

  No kurwinowcy jak to teraz wytlumaczycie? Redaktora pytac nie warto bo na logike tego nie wezmie z braku logiki w genach. Mecenas Budrewitz milosnik kapitalizmu, moze jakis statement?

 5. status quo napisał(a):

  W Chinach praktycznie cały sektor bankowy jest pod kontrolą rządu, a w 2012r. państwowe firmy wytwarzały tam ok. 50% PKB. W rankingu wolności gospodarczej Heritage Foundation kraje ‚socjalistycznej’ UE są dużo wyżej od rzekomo wolnorynkowych Chin- Dania (9 miejsce), Wlk Brytania (14) Szwecja (18), Hiszpania (46), Polska (57), … Chiny (136!).

 6. Marko napisał(a):

  Heritage Foundation? Kolejna przybudowka banksterska ustalajaca wlasne hierarchie i skale ocen. Wartosc rankingow jest co najmniej zerowa a nawet mniej niz zero.

 7. Maciej napisał(a):

  Marko zachowuje się jak agent na usługach lygy łoszustuf i innych. Jego zadaniem jest trolling wszelkich treści nawołujących do powrotu do wolności gospodarczej. Robi to pod przykrywką własnego pomysłu, o którym już wszyscy słyszeli. Dlatego wartość JEGO komentarzy jest zerowa, a nie strony, której nawet nie rozumie.

 8. Marko napisał(a):

  Naiwny czleku pokaz mi najpierw mechanizm, ktory wprowadzi wolnosc gospodarcza a potem ja utrzyma, zeby sie nie zdegenerowala jak to bylo do tej pory – zawsze! Moich komentarzy i rozwiazan tacy jak ty nigdy nie pojma, macie za bardzo zabetonowane mozgownice, pomijam juz fakt, ze tutaj o gospodarce probuja dyskutowac tacy, co haslo gospodarka znaja tylko ze slownika lub klamstwopedii. Prowadziles wlasna dzialalnosc gospodarcza? Ile miejsc pracy stworzyles? Co wprowadziles na rynek? Jaka korzysc dales spoleczenstwu? Pochwal sie najpierw sukcesami w kapitalizmie, a potem pogadamy dalej. Czekam na CV, byle szybko, bo tutaj kazdy cFaniak tylko popyskowac potrafi a kiedy potrzeba faktow dostaje sciskoszczeku i znika.

 9. Maciej napisał(a):

  Sam piszesz zawsze o rozwiązaniach( chociaż i tak nie wiele), a nigdy o mechanizmie wprowadzenia i utrzymania takich rozwiązań. Sam cały czas pyskujesz a samych rozwiązań jak na lekarstwo. Myśli, że jak obejrzał projekt wenus i Zeitgeist to pozjadał wszelkie rozumy.

 10. Belly napisał(a):

  Ten gość Marko to jakiś upośledzony jest”Kraj komuszy rządzony przez lewactwo” to,że dany kraj wypłaca socjał to znaczy tylko tyle że jest na tyle bogaty że może sobie na to pozwolić,ale to się kiedyś skończy,po prostu zabraknie pieniędzy.Gdyby Polska wypłaciła takie zasiłki to z dnia na dzień zrobiłaby się tu Korea północna.A tak poza tym zasiłki są nie moralne, jak można płacić komuś za nic,tak się niszczy ludzi.Twojej logiki nikt nie ogarnie bo masz fałdy na mózgu.EU nie jest kapitalistyczna niektóre kraje są mniej lub bardziej wolno rynkowe i to chyba tyle.W twoich postach nie ma nic prawdziwego ani o chinach ani eu a już na pewno nie o USA,gdzie rządzi czerwony Obama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *