Na wschodzie UE wszystko pod kontrolą

Zastanawiam się, czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby policja kontynuowała swój strajk. A dlaczego? Czytaj więcej »

 

Wyjdźcie z UE! – radzi Rumunii laureat Nagrody Nobla

Ciekawa informacja pojawiła się w internetowym serwisie „Głos Rosji”. Wynika z niej, że laureat Nagrody Nobla z ekonomii z 1996 roku doradza Rumunii, by opuściła Unię Europejską. Jeśli tego nie zrobi to przestanie się rozwijać, bo UE na to nie pozwoli. Jak podają autorzy informacji, rumuńskie media całkowicie zignorowały tę wypowiedź, jednak żyje ona dzięki internetowi. Poniżej obszerny fragment z serwisu „Głos Rosji”.„Dziennikarzom rumuńskiej strony internetowej Caleaeuropeana.ro udało się przeprowadzić wywiad z laureatem Nagrody Nobla w gospodarce, Jamesem Alexandrem Mirrleesem. Słynni ekonomiści nieczęsto poświęcają uwagę Rumunii, więc byłoby logiczne, gdyby rady znanego brytyjskiego ekonomista stały się ważnym, medialnym wydarzeniem. Jednak rumuńska prasa odmówiła cytowania tego wywiadu i włączenia się w dyskusję nad proponowanymi w nim decyzjami dotyczącymi wyjścia z kryzysu. Przyczyna samocenzury jest oczywista: Mirrlees oświadczył, że dla rozwiązania problemów gospodarczych Rumunia powinna koniecznie wystąpić z Unii Europejskiej, ponieważ w przeciwnym wypadku Bruksela po prostu „nie pozwoli na wzrost Rumunii”.

Brytyjski ekonomista porównał politykę Unii Europejskiej wobec Rumunii z „kaftanem bezpieczeństwa” i bez względu na uporczywe prośby dziennikarza, aby zaproponować alternatywy, wyjaśnił, że inne warianty oprócz wystąpienia z Unii Europejskiej po prostu nie istnieją.

Zalecenia słynnego ekonomisty mogłyby stać się punktem wyjściowym dla dyskusji społecznej na temat roli Unii Europejskiej oraz sytuacji Rumunii w kontekście polityki gospodarczej Rumunii. Jednak rumuńska prasa, niezależnie od orientacji politycznej, wolała całkowicie zlekceważyć ten temat. Należy stwierdzić, że samocenzura rumuńskich mediów nie osiągnęła swojego celu. Cytaty z wywiadu Jamesa Mirrleesa zaczęły rozpowszechniać się w serwisach społecznościowych, gromadzić komentarze oraz być umieszczane na blogach. Dżin eurosceptycyzmu został już wypuszczony z butelki. Już nie można zapędzić go tam z powrotem, przemilczając niewygodne opinie i blokując społeczną dyskusję na drażliwe tematy”.

P


2 Responses to Wyjdźcie z UE! – radzi Rumunii laureat Nagrody Nobla

  1. Paweł napisał(a):

    Ten „Głos Rosji” to organ państwa rosyjskiego. Warto chyba czasem zajrzeć żeby poczytać, co Putin knuje…

  2. Marko napisał(a):

    Troche Pan to podkrecil od siebie. Wywiad jest troche inny i nie ma tam zadnego nacisku typu musicie wyjsc. Sam kontekst jest zreszta zupelnie inny. UE nie potrzebuje ani Rumunow ani Bulgarow u siebie, obawiajac sie, ze naplyw biedakow z tych krajow spowoduje radykalizacje nastrojow w takich krajach jak UK, Niemcy czy Benelux, co staje sie zreszta faktem. Rumunskie banki juz sa w lapach Ligi Oszustow a rumunska gospodarka to zachodnie firmy zarzucajace rynek swoimi towarami. Cel zostal osiagniety. Niech Rumun siedzi w domu i zasuwa na rodzine kupujac te zachodnie badziewie na miejscu. Podobny chwyt LO zastosowalo z wegierskim Orbanem. Antynunija propaganda w kraju, w ktorym nic juz nie nalezy do miejscowych, ale za wszelka cene trzeba ich zatrzymac zeby nie walesali sie po ulicach Londynu, Berlina i Brukseli. Wtedy dobry jest polityk-patriota grajacy na wlasciwa nutke narodowa. Taki maly trick LO. Poza tym smieszna jest ta rada laureata nobla w sytuacji jaka rozumie dziecko: siedzisz w zamknietym pomieszczeniu i sie dusisz to po prostu wyjdz z niego na powietrze. Czy zeby na to wpasc trzeba posiadac tytul profesora i nagrode nobla?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *