Przemilczane ludobójstwo rewolucji antyfrancuskiej

Kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę, którą Francuzi uważają za swoje święto narodowe. To, że rocznica ta okupiona jest krwią niewinnych ofiar, mało się mówi. Zbrodniarze stali się bohaterami Czytaj więcej »

 

Wysoka rata kredytu hipotecznego we franku? Przeczytaj, jak ją obniżyć

Mimo że wartość kursu franka szwajcarskiego uległa znacznej stabilizacji i dziś utrzymuje się na poziomie ok. 3,95-3,98 złotych, to jeszcze żaden argument, aby nie optymalizować swoich miesięcznych kosztów obsługi kredytu hipotecznego. W jaki sposób? O tym w dzisiejszej publikacji.

Bank kupi walutę za ciebie, ale wysoki spread to pewnik

Poza kilkoma uniwersalnymi sposobami na obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim, a w tym m.in.: wycofaniem się z rat malejących na rzecz stałych, złożeniem wniosku o przyznanie kilkumiesięcznych wakacji kredytowych, wydłużeniem okresu kredytowania o kolejnych kilka lub kilkanaście lat, refinansowaniem zadłużenia u konkurencji, to na największe oszczędności możesz liczyć, jeśli przejmiesz pełną kontrolę nad zakupem waluty.

Jak kształtował się kurs franka od początku br.?

Przypomnijmy, że o ile w tej chwili kurs franka szwajcarskiego wykazuje tylko niewielką tendencją wzrostową, bo w:

  •     1 marca za franka trzeba było zapłacić 3,8742 zł,
  •     1 kwietnia za franka trzeba było zapłacić 3,8929 zł,
  •     1 czerwca za franka trzeba było zapłacić 3,9984 zł,


to jeszcze na początku bieżącego roku, kurs osiągnął rekordowe 4,3223 zł. Kredytobiorcy odetchnęli z ulgą dopiero na przełomie stycznia i lutego.

Do zakupu waluty uprawnia cię ustawa antyspreadowa z 26.08.2011r.

Zgodnie z ustawą antyspreadową, która weszła w III kw. 2011r., każdy klient banku, jaki zdecydował się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej, a w tym we franku szwajcarskim, ma prawo do spłaty swojego zobowiązania nie tylko w złotówce (za przewalutowanie odpowiadał bank), ale i we właściwej walucie.

W efekcie, od blisko 4 lat masz możliwość zadbania o optymalny kurs waluty we własnym zakresie, bo z chwilą wejścia w życie ustawy antyspreadowej każdy bank miał obowiązek uruchomić klientowi darmowy rachunek walutowy, na który klient ma możliwość wpłaty waluty gotówką w oddziale lub przelewem we własnym zakresie).

W skali 10-20 lat spłaty kredytu, oszczędności mogą być b. wysokie

Oszczędności z tytułu zakupu waluty we własnym zakresie mogą wynieść nawet 15-20 tys. złotych w skali 20-25 lat spłaty całego zobowiązania.

  •     „[…] gdybyśmy przyjęli, że przeciętny polski kredytobiorca ma do spłaty miesięcznie 600 franków szwajcarskich, to kupując walutę we własnym zakresie zaoszczędzisz średnio 50-60 złotych” – mówi nam ekspert kantoru ekantor.pl.


W skali roku daje to oszczędności na poziomie 600-720 złotych i odpowiednio:

  •     6,000 - 7,200 złotych po 10 latach,
  •     12,000 - 14,400 złotych po 20 latach,
  •     15,000 – 18,000 złotych po 25 latach.


Wartości mogą być tym większe, im mniej korzystny dla klienta spread w banku. I tak np. w chwili redakcji tego artykułu (23.06.2015r.) na różnicy w spreadzie między kantorem ekantor.pl a Bankiem Millenium zaoszczędzisz blisko 109 złotych, PKO BP 58,26 zł i 75,72 zł w przypadku ING Banku Śląskiego.

Za regułę należy przyjąć, że przeciętny spread bankowy to średnio od 18-19 do 25-30 groszy. W przypadku kantoru ekantor spread na franku szwajcarskim sięga 3 groszy, czyli nawet dziesięciokrotnie mniej.

- -

Materiał prasowy pod redakcją ekspertów ekantor.pl.