Polski samorząd nad przepaścią – zwycięstwo dyzmokracji

Przeglądając ulotki wyborcze kilku kandydatów z mojej okolicy znajduję przeróżne zapowiedzi tego, co to się w gminie nie zadzieje, jeśli tylko oddam na nich swój głos Czytaj więcej »

 

„Zatruta krew bratnia” – pokaz przedpremierowy

Na wielowiekową koegzystencję Polaków i Ukraińców krwawym cieniem kładą się dziś przede wszystkim wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej określane mianem rzezi wołyńskiej. Niestety, na dyskusję o tej tragedii wciąż wpływ mają interesy polityczne, stąd też obok głosów dążących do rzetelnego wyjaśnienia i udokumentowania tego, co się wtedy wydarzyło równie silnie brzmi negacja bądź relatywizowanie wyjątkowo brutalnej eksterminacji Polaków, Żydów, Ormian, a także tych Ukraińców, którzy nie chcieli wziąć czynnego udziału w mordach.Jak w XX wieku doszło do erupcji barbarzyństwa na tak niespotykaną skalę? Jaki jest stosunek polskich polityków i naukowców do rzezi wołyńskiej? Jak rzecz ma się dziś na Ukrainie, gdy kijowski Majdan ponownie stał się ogniskiem politycznej walki, tym razem o przyłączenie Ukrainy do Unii Europejskiej? Czy i jakie są szanse na pojednanie i czy stawianie znaku równości pomiędzy ukraińskim nacjonalistą a Ukraińcem faktycznie jest uzasadnione?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwali autorzy filmu „Zatruta krew bratnia” – Krzysztof Wojciechowski oraz Mariola S. Walędzik, internautom doskonale znana pod pseudonimem „Carcinka”. Przedpremierowy pokaz filmu odbędzie się 15 stycznia 2014 r. o godzinie 18. w klubokawiarni „Niespodzianka” przy ulicy Marszałkowskiej 7 w Warszawie. Wstęp wolny.

Projekcja filmu zorganizowana została przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wolnego Słowa oraz Centrum Edukacyjnym Powiśle. W spotkaniu udział wezmą reżyser Krzysztof Wojciechowski oraz Mariola S. Walędzik (Carcinka). Serdecznie zapraszam!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *