Trójmorze, żydzi i teoria spiskowa…

Koncepcja, która jest obecnie forsowana powstała w Departamencie Obrony USA po inwazji Rosji na Ukrainę i jest w interesie zarówno Polski i USA oraz bezpieczeństwa światowego Czytaj więcej »

 

Rafał Ziemkiewicz: PiS to partia ludzi starych; Ruch Narodowy myśli inaczej

„PiS kompletnie nie interesuje się stworzeniem wiarygodnej dla Polaków, zwłaszcza dla młodego pokolenia, wizji Polski. Prawo i Sprawiedliwość woli zabetonować strukturę, żeby przypadkiem nikt przez te aparatczykowskie zasieki nie przedarł się do foteli poselskich i ministerialnych” – twierdzi Rafał Ziemkiewicz w wywiadzie dla portalu fronda.plZnany publicysta i pisarz komentuje I Kongres Ruchu Narodowego, który 8 czerwca br. odbył się w Warszawie. Ziemkiewicz był gościem tego Kongresu. W wywiadzie mówi on między innym i o szansach narodowców na szersze zaistnienie w społecznej świadomości. „Uważam, że bardzo ważne było wystąpienie Krzysztofa Bosaka, który nakreślił program dla Ruchu Narodowego, wywodzący się z endeckiej tradycji, w duchu prof. Rybarskiego, będący dla mnie osobiście – i przekonuję do tego wszystkich – osią programu endeckiego. Program narodowej demokracji był programem budowy polskiej klasy średniej” – uważa Ziemkiewicz i dodaje: „Cały program ekonomiczny endecji zakładał budowę polskiej klasy średniej, polskiej przedsiębiorczości i kompletnej przebudowy polskiego społeczeństwa. To oczywiście spowodowało zderzenie z mniejszościami narodowymi, napięcia – przede wszystkim z żydami, którzy w społeczeństwie szlacheckim, sarmackim pełnili rolę pośredników, przez co siłą rzeczy blokowali rozwój polskiej klasy średniej. Powrót do tego programu wolnorynkowego, łączącego elementy wspólnotowe i mądrze stosowaną zasadę pomocniczości państwa z zasadą wspierania aktywności na każdym szczeblu, przedsiębiorczości oraz aktywności lokalnej i społecznej wszelkiego rodzaju, to moim zdaniem doskonały program na dzisiejsze czasy, kiedy trzeba się przeciwstawiać państwu nomenklaturowemu i jednocześnie – przeciwstawiać się płynącemu z Zachodu zepsuciu, które przyjęło się u nas jako neoliberalizm, choć z liberalizmem to nie ma to nic wspólnego”.

Publicysta tygodnika „Do Rzeczy” pozytywnie odnosi się do strategii jaką obiera Ruch Narodowy, czyli nie angażowania się w bieżącą politykę na obecnym etapie. Ziemkiewicz podkreśla, że o wiele ważniejsze jest w tym momencie docieranie z ideą tam gdzie są Polacy, poza wielkie miasta, do małych miejscowości. Budowanie komitetów – jak zaznacza – o wiele więcej w tym momencie znaczy aniżeli ambicje polityczne i wchodzenie w układy z innymi ugrupowaniami.

Ziemkiewicz odnosi się także do niechęci jaką Ruch Narodowy darzą inne ugrupowania a zwłaszcza PiS. „Wypowiedzi, Hofmana, Błaszczaka czy Brudzińskiego to wypowiedzi osób, myślących kategoriami aparatu partyjnego, które nie rozumieją, że tu może chodzić o coś znacznie więcej, niż to jest horyzontem ich myślenia, że tu chodzi naprawdę o daleko idącą zmianę społeczną” – zauważa. Przypomina przy tym wypowiedź prof. Jadwigi Staniszkis: „Jej zdaniem, PiS to taka partia, w której wszyscy są starzy, a nawet jeśli ktoś jest młody wiekiem, to robi się „stary” przez sam fakt egzystowania w niej (tak się dzieje m.in. w przypadku Adama Hofmana, „zezgredziałego młodzieńca”, który już jest „stary”, chociaż w tym wieku jeszcze nie powinien). PiS złości się na popularność Ruchu Narodowego, ponieważ partia Kaczyńskiego działa w przeświadczeniu o tym, co przez dwadzieścia kilka lat zabijało polską centroprawicę. Chodzi o przekonanie, że wahadło musi odbić, że jeśli ludzie będą mieli już dość Tuska, to z pewnością zechcą Kaczyńskiego, jakikolwiek by on nie był”.

Według Ziemkiewicza, narodowcy są na dobrej drodze, „(…) żeby powtórzyć (tylko na znacznie większą skalę) coś, co kiedyś udało się Unii Polityki Realnej, która dużą część mojego pokolenia ukształtowała pod kątem sposobu myślenia o państwie. Narodowcy tak naprawdę są w tej chwili jedyną siłą społeczną, która prezentuje pewien spójny, atrakcyjny i tłumaczący rzeczywistość oraz to, jak ją poprawić, sposób myślenia”. Dodaje, że jest to sfera, którą PiS bardzo zaniedbał. Partia Kaczyńskiego – zauważa Ziemkiewicz – zaczyna zdawać sobie z tego sprawę, stąd dość często powtarzające się ataki na Ruch Narodowy właśnie ze strony PiS-owskich aparatczyków.

PSz

Foto.: Jan Bodakowski


2 Responses to Rafał Ziemkiewicz: PiS to partia ludzi starych; Ruch Narodowy myśli inaczej

  1. Marko napisał(a):

    Zabawna byla wypowiedz Wimplera, ze szykuje sie do przejecia wladzy w 2030 roku. Poza tym pan RZ zapomina o tym, ze PRL 2 jest w szponach LO i zaden inny ruch spoza Ligi Oszustow nie pozwoli przejadz wladzy. zatem kolejny miraz dla tych, ktorzy stracili juz nadzieje. No „mamy obywatele przegrani jeszcze jakies swiatelko w tunelu. Nie porzucajcie zatem wiary!”. A tymczasem okret tonie i trzeba dzialac juz teraz. Sciema goni w polityce scieme. A stado ciagle wierzy, ze nie idzie do rzezni.

  2. Slavia napisał(a):

    Oczywiście teraz zaczniecie się żreć między sobą, zamiast pogonić najpierw Tuska i lewactwo. Tak kończą Polacy właśnie, jeszcze władzy nie przejęli, a już skórę na niedźwiedziu dzielą i kłócą się kto jest lepszym patriotą, jakie to smutne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *