Fabryki – jak to się zaczęło?

Są wszędzie i długo jeszcze będą. Dzięki nim powstał i trwa kapitalizm. Historia fabryk jest krótka, ale tak frapująca, że nic tylko ją zgłębiać Czytaj więcej »

 

Zła płaca minimalna

Publikujemy stanowisko Kongresu Nowej Prawicy z 26 lipca 2011 roku, w sprawie rządowych planów podniesienia płacy minimalnej…

„Rząd proponuje podniesienie płacy minimalnej do 1500 zł brutto miesięcznie, czyli o 114 zł w stosunku do obecnego minimalnego wynagrodzenia (1386 zł brutto). Taka podwyżka oznacza, że koszt ponoszony przez pracodawcę zatrudniającego pracownika z pensją minimalną wzrośnie aż o 135,06 zł miesięcznie.Przy obecnie obowiązujących przepisach zatrudnienie pracownika na umowę o pracę zawsze łączy się z dużym kosztem po stronie pracodawcy. Podnoszenie płacy minimalnej tylko zwiększa ten koszt, co nieuchronnie prowadzić musi do wzrostu bezrobocia – redukcji liczby etatów, lub zatrudniania pracowników w niepełnym wymiarze godzin. Alternatywą może być podniesienie ceny i przerzucenie tych kosztów na konsumenta. Jednak zawsze, niezależnie od wybranego przez pracodawcą rozwiązania, stratni będą wszyscy, a pracownik de facto będzie zarabiał mniej niż przy niższej płacy minimalnej – przecież i jego dotknie wzrost cen spowodowany podniesieniem minimalnego wynagrodzenia.

(…) Płaca minimalna, której wysokość regulowana jest przez państwo jest w ogóle rozwiązaniem złym, ponieważ powoduje, że miejsc pracy jest mniej niż mogłoby być. Zaś dalsze jej podnoszenie może jedynie doprowadzić do pogorszenia i tak złej sytuacji gospodarczej kraju oraz ubożenia społeczeństwa (…)”.

P


One Response to Zła płaca minimalna

  1. kamil napisał(a):

    a tu matematyczne wyjaśnienie złego skutku płacy minimalnej na gospodarkę:

    http://www.prokapitalizm.pl/placa-minimalna-i-matematyka.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *