Smog-Stop, Socjalizm-Start!

Niewykluczone, że na naszych oczach rozgrywać się właśnie zaczyna jeden z największych, w ostatnich latach, przekrętów dokonanych na pieniądzach podatników. Chodzi o rządowy program Czyste Powietrze Czytaj więcej »

 

„Złoty konkurs PROKAPA” – rozstrzygnięcie

Złote referendum w Szwajcarii sobie trwa, a tymczasem u nas przyszedł czas na rozstrzygnięcie naszego "Złotego konkursu PROKAPA". Jak już wcześniej pisałem, na konkurs wpłynęły trzy prace spełniające konkursowe kryterium. Każda z nich dostępna już jest na naszym portalu.


Trzy prace to zapewne nie zatrzęsienie. Może gdyby główną nagrodą była choćby 1/10 uncji złota, zainteresowanie byłoby większe 😉 . No, ale jest jak jest - czyli nagrody książkowe. Tym, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękuję. Od razu też zaznaczę, że ocena prac wcale nie była łatwa. Gdybym dysponował dwoma egzemplarzami "Złotego spisku" Ferdinanda Lipsa to zapewne przyznałbym dwa pierwsze miejsca. Ale jest tylko jeden egzemplarz.

Po długim namyśle pierwsze miejsce zdecydowałem się przyznać p. Krzysztofowi Nowakowi za tekst "Złoto - relikt barbarzyńców czy ratunek dla cywilizacji". Drugą nagrodę zdobył p. Rajmund Pollak za tekst "Powrót do parytetu złota doprowadzi do ruiny nieuczciwe banki". Trzecie miejsce, choć z ciężkim sercem, muszę przyznać p. Mateuszowi Zabłockiemu za tekst "Powiązanie waluty ze złotem ograniczy jej dodruk". Być może o trzecim miejscu zadecydował tu pesymizm Autora, który przewiduje, że Szwajcarzy zagłosują tak, jak życzyłaby sobie tego międzynarodowa finansjera oraz spoufaleni z nią politycy. Ja osobiście niczego bym jeszcze nie przesądzał, a jak będzie w rzeczywistości dowiemy się zapewne jeszcze dziś w nocy, bądź jutro. No, chyba że szwajcarskie komisje zliczające głosy odbywały jakieś szkolenie z demokracji w Polsce wtedy liczenie potrwać może tygodniami... Niczego tu wykluczyć nie można.

Wszystkie teksty zawierają trafne spostrzeżenia i możliwe warianty rozwoju sytuacji w przypadku choćby i częściowego powrotu przez Szwajcarię do parytetu złota, ale tylko p. Krzysztof Nowak zwrócił uwagę na fakt, iż mamy do czynienia z procesami, które mogą zadecydować o być albo nie być naszej cywilizacji. Socjaliści, którzy dominują w większości krajów tzw. Zachodu, prowadzą politykę gospodarczą, która wcześniej czy później skończyć się musi katastrofą. "Relikt barbarzyńców" czyli złoto mogłoby być jednym z elementów zatrzymania szaleńczego "luzowania finansowego", nieuchronnie prowadzącego do inflacji, która zakończyć się może dramatem dla wielu narodów. Wrogowie cywilizacji zachodniej bez wątpienia na to czekają, a Państwo Islamskie już ogłosiło, że rozpocznie emisję złotego denara. Nawet jeśli teraz może się wydawać, że mamy, z Państwem Islamskim, wspólnego wroga czyli wszelkiej maści grandziarzy, którzy tylko czekają na to, jakby tu zarzucić na kolejne państwa sieć zadłużenia, to tak naprawdę musimy byc na tyle silni, by uporać się z dwoma wrogami. Polityka nieustającej konsumpcji, taniego pieniądza, od którego banki aż się dławią, tylko ludzi psuje i podkopuje ich morale. Dlatego potrzeba tego "reliktu", aby przywrócić dyscyplinę oraz szacunek do pieniądza, który zdobywa się poprzez pracę, a nie dlatego, że decyduje o tym jeden czy drugi szef banku centralnego.

Wracając do konkursu... Zwycięzca czyli p. Krzysztof Nowak ma prawo wyboru książki. Albo Ferdinand Lips - "Złoty spisek" albo Krzysztof Rybiński - "Ekonomia w matriksie". Książka, która zostanie, trafi do zdobywcy drugiego miejsca, p. Rajmunda Pollaka. Również p. Mateusz Zabłocki otrzyma książkę o tematyce wolnorynkowej. Zatem p. Nowaka proszę o napisanie w mailu, którą książkę wybiera, a każdego z Panów proszę o przesłanie mailem swoich adresów, na które nagrody zostaną wysłane.

Jeszcze raz dziękuję za udział w konkursie i gratuluję nagród! I do następnego konkursu!

Paweł Sztąberek
www.prokapitalizm.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *