Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne wakacje mogą być niezwykle ryzykowne. Nawet jeśli najlepsze kasyna i gry automaty za darmo dostarczyły nam odpowiednich środków na wyjazd, to jednak wiele aspektów planowania i odbywania samej podróży może wiązać się z ryzykiem. Postanowiliśmy zatem napisać naszych 5 porad dotyczących planowania bezpiecznych wakacji.
1. Wybór bezpiecznego miejsca
Można powiedzieć, że w przypadku Europy mamy powoli do czynienia z wygasającą falą koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że samo podróżowanie jest w pełni bezpieczne. Istnieją bowiem wciąż kraje, w których panują ogniska wirusa.
Nie zapominajmy o tym, że popularne wakacyjne kierunki jak Hiszpania, Włochy, Portugalia to jednak kraje z dosyć dużym odsetkiem zachorowań, zwłaszcza w dwóch pierwszych przypadkach. Jeśli zatem planujemy zagraniczne wakacje, to koniecznie pomyślmy nad tym, czy kraj, do którego chcemy się udać, jest obecnie bezpieczny. Inną kwestią są warunki wjazdu dla Polaków. Część krajów już zniosła warunek kwarantanny czy sam zakaz wjazdów, w innych krajach zaś panują obostrzenia.
2. Elastyczne warunki anulacji
Z pierwszym punktem związane są także warunki anulacji. Wyobraźmy sobie sytuację, że rezerwujemy bilety lotnicze i hotel w Chorwacji, Grecji czy Hiszpanii. Nagle z powodów wirusa kraj zostaje zamknięty dla turystów, a my zostajemy na lodzie. I to bez wakacji oraz pieniędzy. Dlatego dobrze jest sprawdzać warunki anulacji.
Jeśli płacimy z góry a nasze wakacje nie są automatycznie anulowane przez biuro podróży, linię lotniczą czy hotel, to zazwyczaj nie otrzymamy zwrotu gotówki. Choć jest mało prawdopodobne, że dojdzie do takiej sytuacji, to jednak przed wyborem miejsca radzimy sprawdzić warunki płatności oraz anulacji.
3. Sprawdź dokładnie okolicę
Wybór wakacyjnego kierunku to dopiero podstawa. Dobrze jest także dokładnie sprawdzić samo miasto, region, w którym będziemy przebywać. Być może na miejscu panują inne warunki epidemiologiczne, przez co można mieć utrudniony dostęp do restauracji, plaży, atrakcji turystycznych. Tyczy się to także komunikacji miejskiej, krajowej. Gorzej jeśli po dotarciu na miejsce okaże się, że przez tydzień czy dwa będziemy zmuszeni siedzieć jedynie w hotelu.
4. Sprawdź zalecenia dla podróżujących
Zarówno na stronach o tematyce podróżniczej jak i samej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć zalecenia dla podróżujących. Dowiemy się między innymi, czy i kiedy można wjechać do kraju, czy jest nam potrzebny aktualny test na wirusa, jak wygląda sprawa przekraczania granic.
Istotna może być również kwestia kwarantanny po powrocie do kraju. Innym koniecznym warunkiem będzie sprawdzenie tego, jak wyglądają sprawy na miejscu – czy trzeba nosić maseczki, czy trzeba zachowywać odstęp w restauracji, na plaży. To nie tylko kwestia naszego zdrowia i bezpieczeństwa, lecz także i finansów. Być może nieznajomość lub nieprzestrzeganie lokalnych zasad będzie nas sporo kosztować.
5. Last minute?
Na koniec zaś przypominamy o tym, że dziś sytuacja może zmienić się z dnia na dzień. Jeśli dany kraj informuje, że będzie otwierał granice dla Polaków od 1 lipca, to nie mamy 100-procentowej pewności, że tak będzie. Być może świetnym rozwiązaniem będą wakacje last minute. Do tej pory kojarzyły się one bardziej z tańszymi wakacjami, kiedy to korzystamy z promocyjnych ofert. W tym roku takie wakacje mogą być o wiele lepszą gwarancją tego, że kupując dziś wycieczkę, za tydzień nasz wyjazd będzie wciąż aktualny. Ponadto nadal last minute to szansa na spore oszczędności.
(Materiał zewnętrzny)