Od pierwszego maila wysłanego w 1991 roku na Uniwersytecie Warszawskim do ultraszybkiego mobilnego Internetu LTE w Plusie w 2011r minęło 20 lat. Tylko Chuck Norris mógł przewidzieć taki rozwój Internetu w Polsce. I pewnie dlatego, jako jedyny ma wszystkie dane zapisane na dyskietce:)



Na początku było stypendium dla naukowców Uniwersytetu Warszawskiego od Polskiego Komitetu Badań Naukowych. Nie było oszałamiające, około 500 tysięcy starych złotych, czyli na dzisiejsze niecałe 50 złotych. Jednym z celów naukowego projektu było uzyskanie połączenia sieciowego Uniwersytetu z różnymi uczelniami w Polsce i zagranicą.
Od kamienia łupanego do średniowiecza
W sierpniu 1991 r.  Rafał Pierak z wydziału Fizyki UW uzyskał połączenie z siecią z kopenhaskiego uniwersytetu. Ten symboliczny moment uważany jest za wysłanie pierwszego maila. W 1992 r. jest już w Polsce około 2 tysięcy (!) internautów, skupionych głównie przy uczelniach. Dostępność sieci w domu lub biurze to w tamtych czasach było kompletne science- fiction, zasady działania Internetu nie były zrozumiałe nawet dla największych erudytów. W 1993 r. powstaje firma ATM, która sprzedaje przedsiębiorcom dostęp do sieci. Dwa lata później pojawiają się firmy Polbox oraz PDI (Publiczny Dostęp do Internetu), które udostępniają prywatnym uczestnikom dostęp do Internetu. W tym samym roku telewizyjna Panorama jako pierwszy program telewizyjny w Polsce zaczyna posiadać swój adres internetowy.
W tym czasie mamy w Polsce już 500 tysięcy użytkowników sieci. Rozwój Internetu przyspiesza dzięki uruchomieniu przez TP SA numeru 0-20-21-22 przez który można się było „wdzwonić” do sieci za pomocą modemu telefonicznego, właśnie wtedy powstają pierwsze duże serwisy: Wp.pl, Onet.pl. Następuje wysyp dziesiątek mniejszych i większych serwisów internetowych: Interia.pl., Arena.pl, Ahoj.pl , Gazeta.pl, Yoyo.pl, Hoga.pl. Cześć z nich stanie się liderami, a cześć upadnie jak amerykańska bańka internetowa na początku nowego Millenium. W 1999 roku pojawia się usługa SDI czyli stały dostęp do Internetu w TP SA pozwalający na stałe nielimitowane połączenie z siecią bez konieczności połączenia ze słynnym numerem. W tym czasie stałe łącze obsługuje wciąż tradycyjna linia telefoniczna z prędkością do 115 kb/s. Mimo że prędkość nie jest zawrotna, przybywa użytkowników sieci.
Oświecenie, czyli przyśpieszamy
Sytuacja zmienia się na początku stulecia, kiedy rozpoczyna się wykorzystanie do korzystania z Internetu sieci telewizji kablowych. Liczba użytkowników gwałtownie rośnie, zwiększa się też liczba i różnorodność informacji. Pojawiają się coraz to nowsze usługi w Internecie: pierwsze banki z internetowym dostępem do konta, serwis aukcyjny Allegro, itp. W 2004 udostępniony zostaje szerokopasmowy bezprzewodowego dostęp do sieci (WLAN) ,który udostępniają różni dostawcy zarówno operatorzy kablówek , TPSA jak i operatorzy sieci komórkowych: Era, Idea, Plus. W 2006 r. statystycznie z Internetu korzysta już co trzeci Polak. Większość z nich to osoby do 40 roku życia. Miedzy innymi dzięki serwisowi nasza klasa, na którym można spotkać kolegów i koleżanki z młodzieńczych lat szkoły, liczba internautów znów się zwiększa. Sam portal ma 11 milionów zarejestrowanych użytkowników. Pod koniec pierwszej dekady nowego tysiąclecia powstają popularne serwisy plotkarskie np.: Plotek.pl czy rozrywkowe Demotywatory.pl, które codziennie gromadzą miliony internautów przed komputerami. Internauci mogą korzystać ze stałych łączy zapewniających szybkość ponad 100 Mb/s. Wraz z rozwojem sieci komórkowych Internet staje się dostępny niemal w całym kraju.
Mobilny Internet to przełom, LTE kamień milowy
Mobilna sieć w Polsce pojawia się w 2005r. Jej szybkość 384 kb/s. nie od razu zachęca do użytkowania, ale zasięg już tak. Jednym z pierwszych dostawców tej usługi był Orange, jednak szybkość pozostawiała wiele do życzenia. Rok 2006 to wejście technologii HSDPA i przyspieszenie od 1,8 Mb/s. do 7,2 w 2008 r. Liczba korzystających z mobilnych urządzeń zaczyna być liczona w milionach. Polska staje się liderem dostępu do mobilnego Internetu. Niektóre sieci komórkowe zaczynają dostarczać Internet z szybkością 21mb/s. Na początku 2011r Cyfrowy Polsat a obecnie sieć komórkowa Plus wprowadza na rynek ultra szybki Internet LTE (Long Term Evolution), który umożliwia transfer danych do 100 Mb/s. Dzięki tej technologii ściągnięcie filmu o wielkości 1 GB zajmuje niecałe 2 minuty, a pobranie piosenki mp3 o wielkości 6 MB to tylko sekunda. Wkrótce dzięki LTE oglądanie TV i filmów w Internecie oraz granie on-line w czasie podróży po Polsce nie będzie czymś nadzwyczajnym.
Internet w Polsce a na świecie
Według międzynarodowego giganta Cisco i jego badań opublikowanych na stronie http://gigaom.com/ na świecie Internetu używa niemal 1,8 miliarda osób. Na pierwszym miejscu z około 360 mln użytkowników znajdują Chiny. To około 21 procent Internautów sieci na całym świecie. Drugie miejsce dzierżą Stany Zjednoczone z niemal 230 milionami internautów ( ok. 13%). Trzecie miejsce zajmuje kraj kwitnącej wiśni z ok.96 mln fanów sieci. Nasz kraj z 20 milionami Internautów ( około 1, 3%) znajduję się w pierwszej 30 państw posiadających największą liczbę internautów. Nowe technologie, interaktywny Internet przyszłości: Web 3.0, dostępny dla wszystkich Internet LTE w końcu całe pokolenia wychowane w sieci skłaniają ekspertów do tez, że wkrótce niemal każdy obywatel cywilizowanego świata będzie mieć dostęp do sieci. Z Internetu korzystamy praktycznie cały czas: sprawdzamy newsy, program TV, piszemy na Facebooku, odbieramy pocztę, robimy przelewy bankowe, zakupy, orientujemy się gdzie i na co pójść do kina…itd.
Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień. Internet w Polsce dostępny jest niemal dla każdego, a internauci mogą wybierać stałe lub mobilne łącza różnej proweniencji. Dostawcy sieci proponują szeroki wachlarz usług od średniej jakości do LTE. Dziś firma, która nie ma własnej strony w sieci praktycznie nie istnieje, bez adresu mailowego lub strony na Facebooku człowiek wypada z rurociągu zawodowego i towarzyskiego. Co raz więcej z nas na palcach jednej ręki może policzyć dni w roku bez używania Internetu. Czy zasadne jest pytanie: jeśli nie ma cię w sieci to czy w ogóle istniejesz?
Marika Kobza

2 KOMENTARZE

  1. Stare zlote trzeba podzielic przez 10000 by otrzymac nowe. Nijak z 500 000 nie wyjdzie 50 000 .Na poczatku taki blad . Jak traktowac serio dalsza tresc.

Comments are closed.