Premier Tusk, mimo ogromnej skali sprzeciwu społecznego, wciąż zapowiada podpisanie porozumienia ACTA. W związku z tym 25 stycznia 2012 r. Rzecznik Praw Obywatelskich, pani Irena Lipowicz, skierowała do Premiera pismo, przedstawiające stanowisko RPO.
W piśmie p. Lipowicz powołując się na artykuł 2 Konstytucji RP przypomina, że dotyczy on również trybu sankcjonowania prawa międzynarodowego. Przywołuje stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie pisząc: „Zgodnie z poglądami Trybunału Konstytucyjnego, „zasada zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa opiera się na pewności prawa a więc takim zespole cech przysługujących prawu, które zapewniają jednostce bezpieczeństwo prawne; umożliwiają jej decydowanie o swoim postępowaniu w oparciu o pełną znajomość przesłanek działania organów państwowych oraz konsekwencji prawnych, jakie jej działania mogą pociągnąć za sobą. Jednostka winna mieć możliwość określenia zarówno konsekwencji poszczególnych zachowań i zdarzeń na gruncie obowiązującego w danym momencie stanu prawnego jak też oczekiwać, że prawodawca nie zmieni ich w sposób arbitralny. Bezpieczeństwo prawne jednostki związane z pewnością prawa umożliwia więc przewidywalność działań organów państwa a także prognozowanie działań własnych.”
Z kolei odwołując się do stanowiska GIODO Irena Lipowicz pisze: „W tym kontekście również pozostawienie wielu rozwiązań szczegółowych, które będą miały kluczowe znaczenie dla stopnia ingerencji w prawa jednostki, wyłącznie praktyce stosowania procedur budzi mój najwyższy niepokój z punktu widzenia polskiego systemu ochrony praw człowieka”.
Zachęcam do przeczytania pisma p. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich RP – tekst tutaj.
Nie składają też broni internauci, którzy występują właśnie do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności umowy ACTA z Konstytucją RP. Treść wniosku do RPO dostępna na fb: http://www.facebook.com/events/307054316012370/
Uwaga: termin składania wniosku upływa w czwartek (26 stycznia 2012) o godzinie 8:30!!!
Oprac.: Sarmata
Fot.: internet (jeszcze można tak napisać)
Przedruk ze strony http://opornik.nowyekran.pl.nowyekran.pl/post/49705,rzecznik-praw-obywatelskich-o-acta za zgodą Autora.
A może zaapelujmy do córci naszego premierka, żeby poprosiła tatusia o zmianę zdania. Przecież jej blog o modzie też może być zagrożony… A więc, córciu (sorry, ale nie pamiętam Twojego imienia.. Ach, chyba Kasia!), Kasiu, do dzieła. Weź starego w obroty, niech już się przestanie zgrywać na takiego twardziela…
Pawle,jakiś czas temu gruchnęła wieść, że zhakowali stronę Kasi T[ocenzurowano ad acta]. W adresie strony była drobna różnica – „a” zamiast „e”. Ale i tak w Polskę poszło, że hakerzy wstawili napis „Kasiu, powiedz tacie, że z nami nie wygra”. Miło było popatrzeć 🙂
Swoją drogą na fb mógłby się pojawić przycisk „piep… to”, skoro już jest „lubię to”. Ciekawe, kto byłby liderem polskiego netu w kategorii niechęci 😀
Wg informacji jakie sa dostepne ACTA zostalo juz podpisane przez polska strone.Mozecie wiec Panowie likwidowac to stoisko i udac sie na odpoczynek. Tyle zachodu i raczej o nic… Rok 1984 powtarza sie choc tym razem nie jest literatura piekna.
A tak a propos kontroli internetu. Wejdzcie Panowie na te linki i popatrzcie na twarze i dlonie tych „dwóch” różnych ludzi. Czy coś wam to sugeruje?
http://www.ultimaora.net/notizie-cronaca/incidente-costa-concordia-dubbi-su-capitaneria.html – powiekszcie fotografie – poaptrzcie na twarz i dlonie
a potem tutaj
http://handson.provocateuse.com/show/ben_kingsley twarz i przede wszystkim dlon
I drugi przyklad:
http://www.dws-xip.pl/reich/biografie/54932.html
i tutaj
http://www.bild.de/politik/2011/karl-theodor-zu-guttenberg/stimmt-ab-minister-bleiben-zuruecktreten-16108602.bild.html
ostatnio glosno bylo o tym jak ten ostatni zostal doradca w parlamencie europejskim ..ds internetu (czytaj ACTA).
Comments are closed.