Na rynku rozwiązań informatycznych dominują przede wszystkim firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (zwłaszcza z Doliny Krzemowej), firmy z Japonii, Korei oraz coraz częściej Chin. Szczególnie widoczne jest w to w przypadku technologii i rozwiązań wykorzystywanych w sieciach komputerowych.
Na szczęście również kraje europejskie mają swojego silnego przedstawiciela w branży, który dostarcza na rynek naprawdę solidne rozwiązania. Przedsiębiorstwem tym jest łotewski Mikrotik (w swoim kraju znany jako Mikrotīkls Ltd), który został założony w 1995 roku. Firma zajmuje się wytwarzanie urządzeń i produktów sieciowych, ze szczególnym naciskiem na urządzenia bezprzewodowe oraz routery. Produkty tej łotewskiej firmy dostępne są również w naszym kraju. Można je nabyć za pośrednictwem firmy Senetic z Katowic, która w swojej ofercie posiada m.in. routery, switche (przełączniki), systemy bezprzewodowe, zasilacze, anteny paraboliczne, bezprzewodowe karty sieciowe oraz wiele akcesoriów i elementów pozwalających na wykorzystanie rozwiązań tej firmy w swojej infrastrukturze sieciowej. Fachowa pomoc ze strony pracowników Senetic pozwoli wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązania i skutecznie wdrożyć je w swojej firmie. Warto postawić na tego nadbałtyckiego producenta wysokiej jakości sprzętu sieciowego.
Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej cenionych produktów Mikrotik jest system operacyjny Mikrotik RouterOS, który został zbudowany na bazie jądra systemu Linux. Ten system operacyjny instalowany jest na sprzęcie produkowanym przez łotewską firmę (m.in. w serii produktów RouterBOARD), a także w małych komputerach wykorzystujących standard x86, które pełnią rolę routerów w sieciach zapewniając równocześnie dodatkowe możliwości (np. zabezpieczenie firewallem, tworzenie połączeń VPN czy wdrożenie QoS). System operacyjny Mikrotik zapewnia dużą stabilność pracy, a jednocześnie ma stosunkowo niewielkie wymagania odnośnie potrzebnych zasobów sprzętowych. System jest ponadto licencjonowany z uwzględnieniem dodatkowych funkcjonalności (im więcej funkcji, tym droższa licencja). Firma Microsoft opracowała aplikację o nazwie Winbox, która wprowadza do systemu RouterOS graficzny interfejs użytkownika służący do konfiguracji i monitorowania. System może również być obsługiwany w standardowy sposób znany z rozwiązań konkurencyjnych firm, w tym poprzez usługi takie jak FTP, Telnet czy szyfrowane połączenia SSH. System wspiera wiele rozwiązań i protokołów wykorzystywanych przez dostawców usług internetowych, np. OSPF, BGP, Multiprotocol Label Switching czy OpenFlow. Mikrotik RouterOS zapewnia wsparcie zarówno dla protokołu Internet Protocol Version 4 (IPv4), jak i Internet Protocol Version 6 (IPv6).
Łotewska firma Mikrotik zajmuje się również produkcją zintegrowanych układów pod nazwą RouterBOARD. Produkty te razem z obsługującym je systemem operacyjnym RouterOS sprzedawane są przede wszystkim małym oraz średniej wielkości dostawcom usług internetowych (ISP) zapewniając dostęp do szerokopasmowego Internetu w bardzo odległych i niedostępnych rejonach. Produkty te pozwalają na lepsze dopasowanie rozwiązania do konkretnych potrzeb, poprzez możliwość montażu dodatkowych elementów wzbogacających funkcjonalność rozwiązania. Niewielu producentów sprzętu sieciowego udostępnia tak szerokie możliwości konfiguracji sprzętu. Założona na terenie Łotwy firma Mikrotik jest niezwykle innowacyjna w swoich działaniach, dzięki czemu w szybkim tempie powinna zyskiwać kolejnych klientów.