2 Marca 2017 może przejść do historii jako dzień, który zapoczątkuje ogromne zmiany w sektorze finansowym. Tego dnia kryptowaluta oparta o system blokowy i moc obliczeniową komputera, popularnie zwana Bitcoinem, przekroczyła wartość jednej uncji złota i osiągnęła wartość ok 1242$.

14 Grudnia 2016 w The Wall Street Journal pojawił się bardzo zaskakujący cytat: „Żadna cyfrowa waluta nie zdetronizuje prędko dolara, ale bitcoin to coś więcej niż tylko waluta. Jest radykalnie nowym, zdecentralizowanym systemem zarządzania, sposobem wymiany bogactwa w społeczeństwie. Mówiąc prościej, jest to jedna z najpotężniejszych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat”.

Natomiast po drugiej stronie globu, w Japonii 1 kwietnia br. bitcoin stał się pełnoprawną i oficjalnie akceptowaną waluta przez rząd japoński. Posunięcie rządu japońskiego i projekt ustawy, który określa bitcoin jako przedpłacowy środek płatniczy zwolniony z podatku, poprzedzone były szeregiem konsultacji społecznych. Na chwilę obecną w tym kraju bitcoin jest objęty  specjalnym 8% podatkiem płaconym przy jego zakupie, np. na giełdach.

1 kwietnia bieżącego roku wspomniana już Japonia uznała Bitcoina jako legalny środek płatniczy. Jak się okazało rozgłos jaki zapewniły japońskie media oraz gwałtowny wzrost zainteresowania japońskich biznesmenów to nie wszystko. Można śmiało powiedzieć że to dopiero początek. Peach Avation czyli najbardziej popularna linia lotnicza w Japonii, zdecydowała się na przyjmowanie płatności w BTC.

26 maja agencja prasowa Bloomberg poinformowała, że Bitpoint (Bitpoint Japan Co. to giełda wymiany bitcoin, powstała w pierwszym kwartale 2016 roku) ma zamiar umożliwić akceptację płatności w bitmonecie w tysiącach punktach sprzedaży detalicznej.

Co więcej, japońskie władze jak i organizacje, którym rozwój i popularyzacja płatności w bitcoine jest bardzo bliska, nie zamierzają na tym poprzestać. Boom jaki pojawił się na początku drugiego kwartału 2017 roku sprawił, że japoński gigant jakim jest firma Oki poinformował oficjalnie o produkcji bitomatów czyli bankomatów, w których będzie możliwe dokonywanie wpłat i wypłat w bitcoinie.

Maciej Krzywda