Zbliża się okrągła rocznica pierwszej deportacji Polaków do KL Auschwitz

Pamięć o tym, że największy NIEMIECKI obóz zagłady powstał z myślą o polskich więźniach - patriotach i to oni przez kolejne dwa lata stanowili tam zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych, wciąż napotyka na liczne problemy

1
Foto.: pixabay.com

Zbliża się okrągła rocznica dramatycznego wydarzenia, którym Tarnów „wjechał” do historii powszechnej. Wydarzenia, które co prawda doczekało się kilkanaście lat temu corocznego upamiętnienia w postaci Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, ale nie doczekało się – jak dotąd – tak spektakularnych i powszechnych obchodów jak inne ważne narodowe rocznice. Nie doczekało się również konsekwentnego zainteresowania i odpowiedniej promocji ze strony najwyższych władz RP, czego dowodem jest brak obecności głowy państwa na wszystkich dotychczasowych obchodach tej rocznicy w Tarnowie i Oświęcimiu.

W ten sposób marnuje się potencjał daty 14 czerwca 1940, jako naturalnego narzędzia do odpierania coraz liczniejszych aktów fałszowania historii II wojny światowej, w tym przedstawiania naszego narodu nie jako ofiar niemieckich zbrodni, ale jako ich sprawców lub dobrowolnych pomocników zbrodniarzy.

Mamy nadzieję, że obchody 80. rocznicy pierwszej deportacji do KL Auschwitz – bo oczywiście o nich piszemy – zmienią coś w tym smutnym obrazie na lepsze. Nie możemy już jednak polegać wyłącznie na nadziei.

Pamięć o tym, że największy NIEMIECKI obóz zagłady powstał z myślą o polskich więźniach – patriotach i to oni przez kolejne dwa lata stanowili tam zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych, wciąż napotyka na liczne problemy. Również na terenie samego obozu, stanowiącego dziś jedno z najbardziej znanych na świecie muzeów.

Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wielu innych niemieckich kacetów i pozostałych miejsc dokonywania niezmierzonych niemieckich zbrodni na polskich obywatelach.
Dlatego z przyjaciółmi z całego kraju i zagranicy powołujemy – pod przewodnictwem b. więźniarki KL Auschwitz, prezes Stowarzyszenia „Prawo do Prawdy” Pani Barbary Wojnarowskiej Gautier nr obozowy 83638 – Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca 2020. Jego zadaniem będzie poszerzenie programu i stały lobbing na rzecz organizacji możliwie godnych i pełnych uroczystości. Takich, które włączą do ich przeżycia nie tylko społeczności lokalne Tarnowa, Oświęcimia oraz środowiska bezpośrednio zainteresowane tą tematyką, ale całą wspólnotę narodową, rozchodząc się szerokim echem po świecie.

Nikogo nie wykluczamy. Każdy dobry pomysł i każda życzliwa para rąk się w tym szlachetnym, ambitnym dziele przydadzą. Prosimy, zgłaszajcie się do udziału w zjeździe założycielskim Komitetu i jego pracach.

Deklaracje (wraz z krótką informacją o sobie i reprezentowanym przez siebie środowisku/ ruchu/ stowarzyszeniu) można składać pod adresem: kontakt@14czerwca.pl Prosimy także o składanie deklaracji współpracy i pomocy w nagłośnieniu naszej inicjatywy. Chcemy, aby w pierwszej fazie informacja o niej dotarła do wszystkich organizacji i osób zainteresowanych udziałem w Komitecie, a uzgodnione przez Komitet szczegóły tej inicjatywy trafiły potem do wszystkich naszych rodaków w kraju i zagranicą.

Czekamy na Was i Waszą pomoc!

W imieniu inicjatorów powołania Komitetu i gospodarzy zjazdu założycielskiego – Barbara Wojnarowska Gautier, Piotr Dziża

1 COMMENT

  1. Dlaczego Dyrektorem Muzeum Auschwitz jest wciąż Piotr Cywiński, skoro pozwala aby młodym ludziom z całego świata wciskali kit tzw. przewodnicy, niezatrudnieni w tym muzeum. Proszę przeczytać na ten temat w ostatnio wydanej książce Wojciecha Sumlińskiego „Powrót do Jedwabnego”.

Comments are closed.