Wulkany to zjawiska, o których ze względu na brak gór wulkanicznych, w Polsce niewiele się mówi. Jedynie popkultura dostarcza wzmianki o tym zjawisku – filmy, czy darmowe gry hazardowe automaty hot spot często traktują o wulkanach i innych spektakularnych zjawiskach przyrody. Najbliższe czynne wulkany znajdują się na Włoszech i Islandii. Warto jednak przyjrzeć się temu zjawisku, którego skutki mają ogromny wpływ na całą planetę i tereny znajdujące się w promieniu kilku tysięcy kilometrów.
Największy odnotowany wybuch miał miejsce na jednej z wysp Indonezji. Wybuch był tak potężny, że zniszczył 60% wyspy, wywołał tsunami, a gazy, które dostały się do atmosfery, spowodowały, że Księżyc i Słońce delikatnie zmieniły kolor na kilka najbliższych lat. Chyba wszyscy pamiętają wybuch wulkanu na Islandii i poruszającą się nad Europą chmurę pyłu, która sparaliżowała całą przestrzeń lotniczą. Wulkany cały czas wybuchają, a czynne wulkany są niczym tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Oto najniebezpieczniejsze i najaktywniejsze wulkany na świecie.
1. Merapi – Indonezja
Bezsprzecznie jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2019 roku. Dym wydobywa się średnio przez około 300 dni w roku, przez co uważa się, że może wybuchnąć w każdej chwili. Najgroźniejsza erupcja w ostatnich latach miała miejsce w 2010 roku, gdzie śmierć poniosło około 100 mieszkańców Indonezji. Gdyby Merapi miał wybuchnąć z pełną mocą, w promieniu jego działania znajduje się ponad 20 milionów osób.
2. Nyiragongo – Demokratyczna Republika Konga
To najgroźniejszy wulkan na terenie Afryki. Góra wulkaniczna ma krater o średnicy około 2 kilometrów, na którego środku znajduje się jezioro lawowe o średnicy 2 kilometrów i ponad 200 metrów głębokości. Wulkan jest bardzo aktywny i stanowi nieustanne zagrożenie dla około 10 milionów ludzi mieszkających w jego pobliżu.
3. Sakurajima – Japonia
Wulkan, który jest stale monitorowany z zachowaniem szczególnej ostrożności. W jego pobliżu znajduje się miasto, w którym żyje ponad 600 000 ludzi. Jest szczególnie groźny ze względu na gęstą lawę, która często zatyka krater, powodując niebezpiecznie gromadzenie się energii, wskutek czego mogą pojawiać się gwałtowne wybuchy. Japończycy stworzyli specjalne obserwatorium, którego zadaniem jest nieustanne monitorowanie aktywności wulkanu w celu przewidzenia ewentualnego zagrożenia i wcześniejszego ewakuowania miasta lub zastosowania odpowiednich środków zaradczych.
4. Wezuwiusz – Włochy
Wezuwiusz to z pewnością najpopularniejszy wulkan na świecie. Wulkan jest aktywny przez kilkanaście tysięcy lat, a największa jego aktywność to czas od XVII do XIX wieku. Jest monitorowany przez 24 godziny na dobę, ponieważ uważa się, że z pewnością wybuchnie ponownie. W zasięgu jego działania znajduje się ponad 5 milionów osób. W I wieku naszej ery Wezuwiusz zniszczył miasto Pompeje, zabijając kilka tysięcy ludzi. Według zapisów jednego z ocalałych erupcja trwała około 3 dni, podczas których następowały różne zjawiska, wzniecające pożary, trujące i zabijające ludzi, aż w końcu miasto zostało przysypane ogromną warstwą popiołu, która osiągnęła od 5 do 6 metrów przez co bardzo dobrze zakonserwowano budowle, przedmioty i ciała. Dzięki temu można z dużym prawdopodobieństwem określić, jak wyglądało życie w tamtych czasach oraz jak przebiegła erupcja wulkanu.
5. Unzen – Japonia
Wulkan ma bardzo duży wpływ na cały półwysep Shinambara. Oprócz standardowej aktywności wulkanicznej powoduje niebezpieczne trzęsienia ziemi, które mogą powodować tsunami. Zapisy historyczne mówią przede wszystkim o następstwach tsunami, które ostatnio miało mniejsze pod koniec XVIII wieku. Góra wulkaniczna zbudziła się w 1990 roku i dzięki sprawnym działaniom prewencyjnym udało się ewakuować pobliskie miasto, w którym zniszczonych zostało około 2000 budynków.
6. Teide – Hiszpania
To specyficzny wulkan, który w ostatnich latach jest bardzo cichy. Jednak jak sądzą eksperci, może to być cisza przed burzą. Uważa się, że znajdujący się na Teneryfie Teide może zniszczyć całą wyspę, na której mieszka ponad 900 000 ludzi. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku, co trochę uśpiło czujność ludzi. Obecnie Teneryfa jest prężnie działającym ośrodkiem turystycznym, który jest znany przede wszystkim z pięknych widoków, oraz całorocznej ciepłej pogody. Gdyby doszło do wielkiego wybuchu, świat bez wątpienia straciłby jedno z piękniejszych miejsc.
7. Santamaria – Gwatemala
Wyjątkowo niebezpieczny wulkan, który zagraża około 6 milionom ludzi w swoim otoczeniu. Początki jego istnienia sięgają nawet 30 000 lat wstecz. Szacuje się, że pozostawał w uśpieniu przez bardzo długi czas, a pierwsza erupcja opisana przez historyków miała miejsce w 1902 roku i była wyjątkowo niebezpieczna. Wulkany mają to do siebie, że jeśli przez dłuższy czas nie wykazują aktywności, to następująca później erupcja może być wyjątkowo silna. Dlatego, jeśli góra wulkaniczna Santamaria wybuchnie, a jest to niemal pewne – będzie niezwykle niebezpieczna. Władze Gwatemali mają jednak bardzo duże doświadczenie z wulkanami, więc z pewnością uda im się zastosować odpowiednie środki zaradcze i pobliskie miejscowości zostaną ewakuowane.
Wulkany podwodne
Lądy zajmują zaledwie 29% powierzchni Ziemi, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że te najgroźniejsze wulkany znajdują się właśnie pod wodą. Dna oceaniczne są wypełnione miejscami, gdzie lawa wydostawała się na zewnątrz. Jak na razie wiemy o tym bardzo mało, ponieważ dopiero ostatnie lata pozwoliły na dokładniejsze badania oceanów. Erupcje tych wulkanów są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą powodować tsunami, które niszczy wszystko w promieniu setek, a nawet tysięcy kilometrów.
Ogromna moc wybuchu gór wulkanicznych może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego gry i filmy robią bardzo dobrą robotę, edukując ludzi na temat tego zjawiska (nawet jeśli jest szczątkowe). Czasem warto wykorzystać bonus bez depozytu i spróbować zagrać w slot o tematyce wulkanicznej. Być może w ten sposób ktoś zaszczepi u siebie bakcyla na temat wulkanologii.