Foto. internet

Dziś mamy propozycję dla tych osób, które robią akurat sobie przerwę w grze w darmowe gry hazardowe automaty bez rejestracji i szukają ciekawych filmów do obejrzenia. Nasza tematyka padła na polskie komedie wojenne. Co prawda II wojna światowa kojarzy nam się z wieloma dramatami, zniszczeniami i śmiercią milionów osób w Polsce, to jednak niektórzy twórcy postanowili do niej podejść z humorystycznym zacięciem. Oto zatem nasza lista komedii wojennych.

Jak rozpętałem II wojnę światową

Kultowa produkcja z 1969 roku w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Podzielona została na 3 części, które łącznie trwają blisko 4 godziny. Głównym bohaterem jest tutaj grany przez Mariana Kociniaka, Franek Dolas. Jest to żołnierz, którego można nazwać ofermą. Po małej libacji budzi się on na granicy Polski i III Rzeszy, gdzie zauważa niemieckiego generała. Zaczyna strzelać do niego, po czym rozpoczyna się atak Niemiec na Polskę. Franek jest przekonany, że to on wywołał wojnę. Następnie trafia do obozu jenieckiego, z którego ucieka do Austrii, Jugosławii, Grecji. Franek następnie znajduje się w Legii Cudzoziemskiej, armii brytyjskiej, ląduje we Włoszech, by finalnie znów znaleźć się w Polsce. „Jak rozpętałem II wojnę światową” to film pełen ikonicznych scen, z których najbardziej znaną jest przesłuchanie na posterunku gestapo, gdzie Niemiec musi zmierzyć się z Grzegorzem Brzęczyszczykiewiczem.

Giuseppe w Warszawie

„Giuseppe w Warszawie” to kolejna klasyka wojennej komedii w Polsce. Film z 1964 roku opowiada nam historię Giuseppego Santucciego, który wraca na front z urlopu we Włoszech. W Polsce nieoczekiwanie zostaje okradziony przez Marię, która przywłaszcza jego automat. Giuseppe bez swojej broni może trafić pod sąd, więc rusza w ślad za dziewczyną. Okazuje się, że mieszka ona ze swoim bratem malarzem. Staszek trochę zaklina rzeczywistość i nie zwraca uwagę na konspiracyjną działalność siostry. Nieoczekiwanie Włoch zamieszkuje z nimi, co staje się wręcz istną komedią pomyłek. „Giuseppe w Warszawie” to świetny film ze znakomitymi rolami Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Czyżewskiej oraz Antonio Cifariello.

Gdzie jest generał?

Kolejny na naszej liście film Tadeusza Chmielewskiego. Tym razem z 1964 roku, gdzie ponownie mamy do czynienia z żołnierzem ofermą. Szeregowy Wacław Orzeszko to obibok, którego koledzy z oddziału uznają za pechowca i ofermę. Pewnego dnia ucieka z oddziału i udaje się do pobliskiego zamku. Ten jest pilnowany przez Marusię, radziecką żołnierkę, która skrupulatnie wypełnia swoje zadania. Wacławowi udaje się jednak dostać do piwnicy zamku, w której to znajduje się mnóstwo beczek z winem. Jego degustacja zostaje przerwana przez pojawienie się Niemców. Polak nieoczekiwanie bierze do niewoli niemieckiego generała. Jest to jednak początek wielu dziwnych i zabawnych zdarzeń.

Rzeczpospolita babska

Komedia z 1969 roku dzieje się tuż po zakończeniu wojny. Akcja toczy się na Ziemiach Odzyskanych, gdzie przybywa kobiecy oddział wojskowy. Dziewczyny zakładają coś na wzór gospodarstwa. Niedaleko nich znajduje się jednak podobny obiekt, pełen zdemobilizowanych żołnierzy. Zaczyna to wzajemną rywalizację, która prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Z czasem jednak obie strony zaprzyjaźniają się ze sobą.

C.K. Dezerterzy

„C.K. Dezerterzy” to film, który dotyczy tym razem I wojny światowej. Mamy 1918 rok, wojna powoli zmierza do końca. W koszarach armii austro-węgierskiej spotyka się grupa żołnierzy z kilku krajów. Nowy komendant stawia na spory reżim, co nie podoba się grupie żołnierzy. Ci pod dowództwem Kani najpierw uprzykrzają życie oficerom, a następnie decydują się na ucieczkę. Międzynarodowa zgraja nie tylko musi odnaleźć się w winnym świecie, lecz także uniknąć pogoni.  

(Materiał zewnętrzny)