Gregory J. Hayesm dyrektor koncernu zbrojeniowego Raytheon Technologies w styczniu br. powiedział: „Powiedziałbym, że widzimy możliwości sprzedaży międzynarodowej. Napięcia w Europie Wschodniej, napięcia na Morzu Południowochińskim, wszystko to wywiera presję na tamtejsze wydatki na obronę. Więc w pełni spodziewam się, że zobaczymy z tego pewne korzyści.”
W marcu, po wybuchu wojny na Ukrainie, nie przeprosił za swoje słowa. „Więc nie przepraszam za to. Myślę, uznając ponownie, że jesteśmy po to, by bronić demokracji, i faktem jest, że z czasem dostrzeżemy pewne korzyści w biznesie”.
By bronić demokracji? Od zaprzysiężenia J. Bidena USA sprzedają broń także Arabii Saudyjskiej, Filipinom, Egiptowi i Tajlandii, które nie są wzorami demokracji i przestrzegania praw człowieka.
Ukraina potrzebuje broni, by się bronić. Nikt tego nie kwestionuje. Powstaje jednak pytanie i stawia je indyjska telewizja Gravitas Plus, czy Ukraina potrzebuje całej tej broni, jaką dostarczają jej Stany Zjednoczone. J. Biden 28 kwietnia zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym ponad 20 miliardów na pomoc wojskową.
Warto zadawać te pytania, ponieważ dwa lata po pandemii urzędnicy służby zdrowia w niektórych krajach kwestionują zasadność powtarzanych, masowych testów, jeśli chodzi o ograniczanie infekcji, zwłaszcza biorąc pod uwagę miliardy dolarów, które to wszystko kosztowało podatników. https://tiny.pl/96h2h
Jörg Guido Hülsmann w „Etyce produkcji pieniądza” zwraca uwagę jeszcze na inny problem: „Jednym z najbardziej przerażających następstw funkcjonowania pieniądza dekretowego, a w szczególności pieniądza papierowego, jest możność przedłużania za jego pomocą wojen.” Rządy nie muszą dzisiaj nikogo prosić o zwiększenie wydatków na zbrojenia. „Wojna to tylko najbardziej skrajny przykład umożliwiający rządom wykorzystanie inflacji do swoich celów bez prawdziwego wsparcia obywateli. Maszyna drukarska pozwala rządowi odebrać ludziom własność bez ich zgody i w gruncie rzeczy wbrew ich woli.”
„Aby firmy zbrojeniowe mogły zarabiać, wojna musi trwać”– tak swój program kończy Palki Sharma.
O. Jacek Gniadek SVD
Źródło: Facebook Autora