Z naszej poczty…
List Do Prezydenta RP w Sprawie Cenzury Internetu
Szanowny Panie Prezydencie!
Piszemy do Pana w sprawie bardzo istotnej dla każdego Polaka korzystającego z Internetu. Rząd Donalda Tuska, forsując tzw. „ustawę hazardową”, proponuje w imię walki z hazardem nadać sobie prawo do filtrowania wszystkich treści znajdujących się w sieci. Ma za to odpowiadać art 179a w Prawie telekomunikacyjnym, wprowadzający „Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych”.
To pomysł bardzo niebezpieczny i sprzeczny z interesem obywateli. O ile słusznym jest założenie, że w Internecie powinno obowiązywać takie samo prawo jak w innych rejonach przestrzeni publicznej, to realizacja tego postulatu przez rząd nijak ma się do zasad takich jak gwarantowana konstytucyjnie wolność wypowiedzi. To, co planuje się wprowadzić jest po prostu nową formą cenzury prewencyjnej, znanej Panu dobrze z poprzedniego ustroju. Podobne przepisy, umożliwiające rządom nieskrępowane filtrowanie treści, z jakich mogą korzystać obywatele działają obecnie tylko w kilku krajach świata. Zaliczają się do nich m.in. Iran i Chiny. Czy na pewno chcemy, żeby Polska dołączyła do tego grona?
Internet to przestrzeń publiczna, miejsce umożliwiające głoszenie i wymianę poglądów. Odgórne filtrowanie sieci porównać można więc do zamykania ust obywatelom jeszcze przed rozpoczęciem wypowiedzi. To coś, czego nie wyobrażał sobie nawet George Orwell w swojej sławnej powieści „1984” o wizji państwa totalitarnego.
Co zatem należy zrobić, żeby prawo w Internecie było przestrzegane? Dokładnie to samo co w przypadku naruszenia prawa na inne sposoby! Po prostu należy ścigać osoby łamiące prawo. Jeśli na stronie internetowej znajdują się materiały przez prawo zakazane (w tym tak perfidne jak dziecięca pornografia, czy treści propagujące nazizm lub wzywające do nienawiści), mamy odpowiednie mechanizmy aby pociągnąć autorów do odpowiedzialności karnej. To trudniejsze niż odgórne filtrowanie, bo wymaga analizowania każdego przypadku z osobna. Ale czy to oznacza, że powinniśmy poświęcić z tego powodu wolność wypowiedzi?
W maju na stronie http://stopcenzurze.wikidot.com zebraliśmy ponad 75 tysięcy potwierdzonych podpisów przeciw możliwości cenzurowaniu Internetu w Unii Europejskiej. Nikt nie spodziewał się wtedy, że już niedługo podobny problem może dotknąć nas w rodzimym kraju.
Liczymy, że mając na uwadze wolność jako podstawową wartość w demokratycznym państwie prawa, zdecyduje się Pan na zawetowanie tej niekorzystnej dla obywateli ustawy.
Z poważaniem,
Borys Musielak, twórca Grupy Jakilinux, autor listu
Daniel Koć, szef LinuxNews.pl
Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska
Olgierd Rudak, prawnik, bloger na Lege Artis
Andrzej Tadeusz Kijowski, twórca Festiwalu Artystycznego „Ogrody Frascati”, pisze o teatrze na kijowski.salon24.pl
Tomasz Barbaszewski, wykładowca akademicki UJ i Politechniki Krakowskiej, Przewodniczący Rady Ekspertów FWIOO
Leszek Onak, prezes Fundacji Liternet
Jurek M. Sendłak, polityk SdPl Warszawa, członek zespołu ds. programu SdPl, bloguje na Onecie
Łukasz Jachowicz, popularyzator otwartych standardów w sieci, twórca portalu 7thGuard.net
Maciej Lewandowski, dziennikarz, współtwórca portalu doorg.info
Adrian Nowak, twórca serwisu UbuCentrum.net
Jarosław Staniek, ekspert FWIOO, stowarzyszenie KDE
Agata Malinowska, blogerka na esme.filmaster.pl
Katarzyna Mrożek, blogerka na poprawki.com
Szymon Barczak, niusmen na OSnews.pl
Marcin Szepczyński, bloger na czepol.info
Dominik Szarek, bloger na webowy.pl
Tomasz Smykowski, bloger PolishWords
Paweł Barański, redaktor naczelny NeuroKultura.pl
Paweł Flunt, bloger na silezja.eu
Marcin Kasperski, bloger na notatnik.mekk.waw.pl
Marek Stępień, bloger na marcoos.com, współtwórca Aviary.pl
Jarosław Góralczyk, bloger na idztihad.blogspot.com
Piotr „Mikołaj” Mikołajski, politolog, wydawca serwisu Plastikowe.pl
Michał 'rysiek’ Woźniak, współpracownik FWiOO, informatyk, pracownik Laboratorium BRAMA, PW
[W tym miejscu chcemy zebrać kilkanaście do kilkudziesięciu podpisów blogerów, prawników, przedsiębiorców i ludzi w inny sposób związanych z Internetem. Jeśli chcesz podpisać się pod listem, napisz jak najszybciej na adres borys@musielak.eu podając swoje imię, nazwisko i firmę / serwis internetowy / blog, które reprezentujesz]
http://stopcenzurze.wikidot.com/list-do-prezydenta