Portal Prokapitalizm.pl i Fundacja PAFERE zapraszają wszystkich do udziału w nowym konkursie
Ostatni kryzys finansowy spowodował lawinę krytyki, płynącej ze strony licznych mediów i przeróżnych „ekspertów”, a wymierzonej w kapitalizm. W powszechnym odbiorze utarło się przeświadczenie, że za całe zamieszanie odpowiada właśnie kapitalizm. Czy tak w istocie jest? Czy to kapitalizm spowodował załamanie na rynkach finansowych, czy to on wywołał lawinę bankructw, czy wreszcie on odpowiada za rosnące bezrobocie itp.? Poseł Antoni Macierewicz w jednym z wywiadów dla naszego portalu stwierdził, że opowiada się za wolnym rynkiem, ale jest przeciwnikiem kapitalizmu. Czy wobec tego te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczają?
Portal Prokapitalizm.pl i Fundacja PAFERE zapraszają wszystkich do udziału w nowym konkursie na temat:
„Czym jest kapitalizm, czy jest on tym samym co gospodarka wolnorynkowa, jakie są jego cechy, czy jeszcze gdzieś istnieje i jaka jest jego przyszłość w Polsce i na świecie? Czy kapitalizm miał coś wspólnego z ostatnim kryzysem finansowym, czy jest za ten kryzys odpowiedzialny? Kapitalizm a ustroje gospodarcze współczesnych państw tzw. Zachodu, określanych niegdyś jako kapitalistyczne. Kapitalizm a ustrój gospodarczy III RP”.
Mamy nadzieję, że dość otwarty i szeroki charakter tematu konkursu pozostawi autorom dużo swobody do zaprezentowania swoich tez i stanowić będzie okazję do przypomnienia wszystkim czytelnikom podstawowych pojęć odnoszących się do kapitalizmu.
Nie zapominajmy również, że portal Prokapitalizm.pl oraz Fundacja PAFERE zajmują się – już choćby z samej nazwy – popularyzacją wolnej gospodarki. Dlatego też oczekujemy przede wszystkim na prace, które będą spełniały ten warunek.
Pozostałe warunki konkursu:
Nadesłane artykuły…
– muszą zawierać minimum 1500 wyrazów.
– nigdy i nigdzie nie były wcześniej publikowane
– nie mogą być anonimowe lecz muszą być podpisane pełnym imieniem i nazwiskiem.
Czas trwania konkursu:
od 4 lutego do 30 kwietnia 2010 roku. Artykuły na konkurs można nadsyłać do ostatniego dnia kwietnia br.
Dla zwycięzców konkursu przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez portal Prokapitalizm.pl (I nagroda) oraz Wydawnictwo WEKTORY (II i III nagroda) oraz wolnościowe filmy w polskiej wersji językowej wyprodukowane przez Acton Institute, a ufundowane przez Fundację PAFERE:
- I nagroda:
Frederic Bastiat – „Dzieła zebrane” (Wyd. Prohibita 2009, sztywna oprawa, 2 tomy, stron 1006)
To 2-tomowe wydanie zawiera wszystkie dzieła francuskiego pisarza, polityka, filozofa, wielkiego propagatora wolności gospodarczej. Bastiat (1801-1850) demaskuje prawdziwe oblicza socjalizmu, za pomocą najprostszych przykładów ukazuje absurdalność mitów i teorii ekonomicznych przeciwników wolności gospodarczej. „Dzieła zebrane” zawierają: (Tom 1) – Co widać i czego nie widać, Państwo, Prawo, Kapitał i zysk z kapitału, Przeklęty pieniądz, Ekonomiczne sofizmaty część 1, Ekonomiczne sofizmaty część 2; (Tom 2) – Harmonie ekonomiczne część 1, Harmonie ekonomiczne część 2.
Walczył z socjalizmem w pojedynkę, walczył wręcz, twarzą w twarz. Nie wyśmiewał, nie demaskował i nie krytykował socjalizmu jako abstrakcyjnej teorii, ale rozpatrywał go takim, jaki był rzeczywiście propagowany przez jego najbardziej znanych zwolenników. Cierpliwie analizował ich argumenty i propozycje udowadniając niezbicie, że posługują się fałszywymi założeniami, że błędnie rozumują i pragną realizować piękne cele przy pomocy niemądrych i szkodliwych środków. Nigdzie nie znajdziemy bogatszych arsenałów broni, której można użyć przeciwko socjalizmowi niż w broszurach opublikowanych przez Bastiata między rokiem 1848 a 1850.
(Encyklopedia Britannica, wyd. 11, 1910 r.)
- II i III nagroda (do wyboru przez zdobywcę drugiego miejsca):
Erik von Kuehnelt-Leddihn – „Ślepy tor. Ideologia i polityka lewicy 1789-1984” (Wyd. Wektory 2007, miękka oprawa, stron 676)
Erik von Kuehnelt-Leddihn to jeden z najważniejszych myślicieli konserwatywnych XX stulecia. Sam mówił o sobie, że jest skrajnie konserwatywnym arcyliberałem. Był on zjadliwym i wnikliwym krytykiem współczesnego społeczeństwa: demokracji, „fałszywego” liberalizmu, państwa opiekuńczego, sekularyzmu, a przede wszystkich wszelkich form totalitaryzmu, którego źródeł niezmiennie upatrywał w „lewicowości”.
W książce „Ślepy tor”, Leddihn, odnosząc się do rozmaitych faktów historycznych i analizując różne prądy intelektualne, stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego historia ostatnich dwustu lat potoczyła się tak a nie inaczej. Co wpłynęło na jej kierunek, co doprowadziło do kresu monarchii i zwycięstwa demokracji, dlaczego doszło do wybuchu dwóch wojen światowych, co doprowadziło do degradacji więzi społecznych, laicyzacji i zapaści intelektualnej. Leddihn charakteryzuje także cechy myślenia lewicowego…
(w oparciu o wstęp do książki).
Patrick Jake O’Rourke – „Wykończyć bogatych” (Wydawnictwo WEKTORY 2006, oprawa miękka, 272)
Autor niniejszej książki był kiedyś hipisem. Z czasem wyrósł i zaczął nie tylko stawiać pytania, ale i poszukiwać odpowiedzi. Bada świat odbywając wędrówki. Pyta o rzeczy, zdawałoby się, błahe – o pieniądze, bogactwo i biedę…
Banalna kwestia, dlaczego jedni są bogaci, a inni biedni, przewija się przez całą książkę. O’Rourke uczy bawiąc. Uczy ekonomii – każdy z nas, przyznajmy, ucieka na sam dźwięk tego słowa.
Niemniej nawet ci, co zdecydowanie nie chcą znać się ma funkcjonowaniu banków, słyszeć o akcjach, giełdzie, wskaźnikach wzrostu i innych nudnych rzeczach, znajdą tu barwny i dynamiczny wizerunek wielu miejsc świata.
Książka godna uwagi.
(z Przedmowy)
Nagrody dodatkowe ufundowane przez Fundację PAFERE:
Filmy: „Narodziny wolności” i „Powołanie przedsiębiorcze” (produkcja Acton Institute, przygotowanie polskiej wersji językowej – Fundacja PAFERE). Komplet filmów otrzyma zwycięzca konkursu, natomiast po jednym z filmów otrzymują zdobywcy drugiej i trzeciej pozycji (osoba, która zajmie drugie miejsce będzie miała prawo wyboru filmu). Fundatorem filmów jest Fundacja PAFERE.
Informujemy jednocześnie, iż niezależnie od zajętego miejsca każdy z uczestników konkursu otrzyma upominek, natomiast laureaci konkursu dodatkowo komplet kilku książek o tematyce wolnorynkowej ufundowanych przez Fundację PAFERE. Zwycięska praca opublikowana także zostanie w kwartalniku Fundacji PAFERE – „IDEE”.
Artykuły nadsyłane na konkurs będą na bieżąco publikowane na portalu Prokapitalizm.pl . W temacie przesyłki prosimy wpisać: KONKURS. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do miesiąca od jego zakończenia. Artykuły oceniane będą przez redakcję Prokapitalizm.pl wspartą przez ekspertów z dziedziny ekonomii i biznesu z Fundacji PAFERE.
Przyślij artykuł na konkurs…
Artykuły konkursowe:
Rajmund Pollak – Agonia kapitalizmu i narodziny konsumpcjonizmu!
Mateusz Teska – Kapitalizm kontra socjalizm
Barbara Kamińska – Amputacja niewidzialnej ręki rynku
Norbert Gałązka – Kapitalizm a społeczeństwo
Maciej Tomaszewski – Ludzie jako podstawa kapitalizmu
Maciej Bukowski – Kapitalizm z szerszej perspektywy
Paweł Siek – Człowiek przyszłością kapitalizmu
[…] że film „The Call of the Entrepreneur” jest jedną z nagród w naszym konkursie na tekst o kapitalizmie, ufundowaną przez Fundację […]
[…] że wciąż trwa konkurs portalu Prokapitalizm.pl i Fundacji PAFERE na tekst o kapitalizmie. Nagrodami w konkursie są cenne […]
[…] Konkurs na tekst o kapitalizmie dobiegł końca. Czas na wyniki. […]
Comments are closed.