Zapraszamy Czytelników portalu Prokapitalizm.pl do udziału w Debacie Prokapa: „Tak czy nie dla euro?”. Temat, wydawać by się mogło, trochę już wyeksploatowany, choć z drugiej strony perspektywa przyjęcia wspólnej waluty unijnej jest wciąż przed nami. Coraz częściej słychać, nie „czy”, lecz „kiedy”? Jednocześnie w wysokonakładowych mediach propaganda „za” euro zastępuje jakąkolwiek dyskusję. Przeciwników przyjmowania euro dezawuuje się nazywając ich ekonomicznymi analfabetami czy oszołomami…
III RP wstępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do przyjęcia – wcześniej czy później – waluty euro. Pomysł ten ma wielu zwolenników, jak i przeciwników.

  • Przeciwnicy euro twierdzą, że wspólna europejska waluta w ogóle nie jest potrzebna, a kraje tzw. eurolandu i tak za jakiś czas wrócą do swoich walut narodowych. Argumentują również, że euro pozbawi kraj suwerenności walutowej, może przyczynić się do pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju, wzrostu cen, bezrobocia i spadku konkurencyjności gospodarki na tle innych krajów. Często podają tu przykład Słowacji, która krótko po tym, jak przyjęła euro zaczęła popadać w kłopoty oraz drożyznę.
  • Zwolennicy wspólnej waluty twierdzą z kolei, że euro ustabilizuje polską gospodarkę, uwolni ją od ryzyka dużych wahań kursowych, ułatwi handel pomiędzy poszczególnymi krajami i że – w dłuższej perspektywie – przyczyni się do wzrostu dobrobytu i zamożności obywateli.

To krótkie wprowadzenie nie wyczerpuje wszystkich „przeciw” czy „za” euro. Zachęcamy Czytelników do zabrania głosu w tej sprawie i nadsyłania artykułów na ten temat, które publikowane będą na naszym portalu. Publikowane będą zarówno głosy „za” jak i „przeciw”. Tego wymaga uczciwość Debaty, czyli ten element, którego często brakuje wysokonakładowym gazetom i czasopismom. Zapraszamy również do wyrażania swoich opinii także w formie komentarzy do publikowanych materiałów.
Redakcja Prokapitalizm.pl

5 KOMENTARZE

  1. Według mnie wprowadzenie euro przyniesie pozytywne skutki takie jak
    – likwidacja kosztów wymiany walutowej
    -likwidację ryzyka kursowego, przejrzystość cen, konkurencję etc
    Oczywiście by euroland funkcjonował dobrze należy bezwzględnie przestrzegać postanowień Paktu Stabilności i Wzrostu. W innym wypadku może być kiepsko.

  2. cytat „Według mnie wprowadzenie euro przyniesie pozytywne skutki takie jak[…]”
    Całkowicie się zgadzam 🙂

Comments are closed.