„Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży wychowanie” – powiedział kiedyś Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, hetman. Taką wspaniałą szkołą patriotyzmu w II-giej Rzeczypospolitej było harcerstwo, które w czasie okupacji hitlerowskiej pokazało Europie Szarymi Szeregami, jak należy walczyć o niepodległość Polski i wolność w Europie .
Ryszard Kaczorowski też zaczynał swoją misję życiową od harcerstwa i przytulił do siebie na emigracji wszystkich tych druhów, którzy do PRL-u wrócić albo nie mogli, albo nie chcieli ze względu na zniewolenie sowieckie po angielsko-amerykańskiej zdradzie jałtańskiej.
Dnia 15 kwietnia na lotnisku w Warszawie witały trumnę z ciałem ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie liczne zastępy harcerek i harcerzy . Ja też kiedyś byłem harcerzem i ta postawa tych młodych ludzi szczerze mnie wzruszyła.
Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 roku i należał do pokolenia Kolumbów z rocznika 20-go, czyli Polaków, którzy w momencie wybuchu wojny mieli zaledwie 18,19, lub 20 lat .
Po dokonanym we wrześniu 1939 roku przez hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję rozbiorze Polski już w 1940 roku został skazany na śmierć przez NKWD i trafił do jednego z najgorszych sowieckich obozów zagłady na Kołymie.
Cudem uszedł z życiem i wydostał się z ZSRR wraz z Armią Andersa, by walczyć potem pod Monte Cassino. Po wojnie przeciwstawiał się na emigracji kłamstwu katyńskiemu i zdradzie jałtańskiej .
Gdy został już Prezydentem RP na uchodźstwie , to ze wszystkich swych sił popierał ruchy niepodległościowe jakie uaktywniły się w Polsce po sierpniu 1980 roku.
Protestował przeciwko stanowi wojennemu i przeciw internowaniom i więzieniom polskich opozycjonistów przez dyktaturę wojskową Jaruzelskiego i Kiszczaka.
Gdy wreszcie Polska ofiarami stanu wojennego i postawą całego narodu wybiła się na niepodległość, to postąpił jak człowiek honoru, przekazując insygnia władzy, demokratycznie wybranemu Prezydentowi Rzeczypospolitej w Polsce Lechowi Wałęsie.
Potem też nie osiadł na laurach i nie wypinał piersi do odznaczeń tylko wspierał wątłą polską demokrację swoim autorytetem . Był osobistością łączącą Drugą i Trzecią Rzeczpospolitą w jedną dziejową całość .
Zginął na służbie dla Polski pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Druhu Komendancie Ryszardzie Kaczorowski odszedłeś od nas na wieczne czuwanie, ale żaden harcerz w Polsce o Tobie nie zapomni i każdy prawdziwy Polak będzie czuwał tutaj nad Wisłą, aby Polska była Polską !
Wszystko co nasze Polsce oddamy, w Niej tylko życie , Druhu Komendancie !!!
Rajmund Pollak

8 KOMENTARZE

  1. Inna sprawa, że obecne harcerstwo to jakieś nieporozumienie. Przed wojną i parę dziesięcioleci po niej było ono o rygorze niemal takim jaki mają dzisiejsi amerykańscy „skauci”, dzisiaj to jakieś wycieczki na polankę, zazwyczaj dziewczynek do lat 12. Mam zdjęcie z jednej z gazet niemieckich, jak trzymają się za ręce cieszą te mordki i to podczas żałoby, kiepski widok.

  2. Dlatego Prezydent Kaczorowski wraz z Prezydentem Kaczyńskim po wspólnym pogrzebie powinni byli byc pochowani w katedrze Świętego Jana w Warszawie lub kościele Opatrzności Bożej tamże.

  3. Panie Kamilu proszę uszanować ofiarną służbę wszystkich naszych harcerek i harcerzy w dni żałoby narodowej . Obecnie w Polsce jest kilka organizacji harcerskich, które różnią się nawet umundurowaniem, a przecież po tragedii w Smoleńsku stanęli murem za Polską i tak jakby byli jedną spójną organizacją pomagali społeczeństwu i oddawali honory powracającym w trumnach ofiarach katastrofy ! Trzeba być wdzięcznym wszystkim naszym harcerkom i harcerzom, bo godnie kontynuują tradycje Szarych Szeregów, a dziękujmy Bogu, że mamy pokój i nie muszą teraz formować Szarych Szaregów, choć jestem pewien, że byliby zdolni w razie potrzeby, również do walki z bronią w ręku !
    Rajmund Pollak

  4. Właśnie szczerze w to wątpię, dodatkowo z braku powagi, jaką ciągle u nich obserwowałem podczas żałoby. Ktoś mi nie powie, że 12-letnie dziewczynki znakomicie nadają się do noszenia km-u, dwóch granatów, noża bojowego i racji na trzy dni.

  5. Te dwunastoletnie dzieci niejednokrotnie znacznie więcej czynią bezinteresownie dla bliźmich, aniżeli wielu dorosłych i zajętych „ważniejszymi” sprawami, aniżeli pomoc ludziom starszym, opieka nad ciężko chorymi, czy integracja z niepełnosprawnymi .

  6. do tego są wolontariaty lub fundacje. Harcerstwo, tak jak skautostwo, to było i być powinno wojsko dla młodych.

  7. Nigdy nie byłem sympatykiem harcerstwa, bo słyszałem różne opowieści czym to współcześni harcerze się nie zajmują na swoich wyjazdach. No niestety, odbiega to od standardów o które walczył śp. Ryszard Kaczorowski (i może dlatego zawsze irytowała mnie ta instytucja w dzisiejszym kształcie), często mało który opiekun na takim obozie chodzi tam trzeźwy, ale dobra nie o tym.
    To co widziałem w trakcie żałoby przed Pałacem Prezydenckim, naprawdę przywróciło mi wiarę w harcerstwo. Oni wykonali świetną, jak widać niedocenioną pracę, nie strojąc przy tym fochów jak chociażby policja czy straż miejska, która dostaje za to pieniądze (marne ale zawsze, poza tym to służba), wdając się w pyskówki (gdzie do cholery edukacja z socjologii i psychologii na najniższych szczeblach??), a nawet te pyskówki bezczelnie zaczynając. Za to Harcerze (wiadomo, pewne uogólnienie) byli chętni do pomocy i widać, że mrówcza praca, jaką wykonywali sprawiała im radość. I TO CHODZI.

  8. @ Adam Karpiński
    Bardzo trafnie Pan docenił skuteczność harcerzy w trudnej sytuacji i ich w znakomitej większości dobre wychowanie .
    Rajmund Pollak

Comments are closed.