foto. pixabay.com

Dzięki ogromnym wzrostom na krajowym rynku sprzedaży online, coraz większą popularność zdobywają błyskawiczne płatności mobilne Blik. Klienci i właściciele punktów sprzedaży, poszukują szybkich, bezpiecznych i darmowych form przesyłania pieniędzy. Właśnie na takie oczekiwania konsumentów odpowiada oferta płatności mobilnych Blik. Została ona stworzona przez kilka największych polskich banków, jako odpowiedź na ekspansję światowych operatorów, którzy dostarczają na polski rynek nowoczesne, tanie i bezpieczne płatności online. I choć Blik powstał zaledwie sześć lat temu, to w tym czasie zdążył już zdobyć zaufanie wielu klientów. Obecnie jest oferowany powszechnie w polskim internecie. Ostatnio trafił do oferty stron z grami online Blik kasyno, a także do sklepu Apple.

Kiedy konsumenci decydują się na opłacenie zakupionych towarów lub usług z Blik, muszą podać tylko swój numer telefonu komórkowego. W odróżnieniu od innych systemów płatniczych, taka operacja finansowa nie wymaga podania numerów kont bankowych czy karty kredytowej. Nie ma również potrzebny wpisywania haseł lub danych osobowych kupującego. W aplikacji swojego banku klient potwierdza jedynie transakcję, przepisując unikalny, jednorazowy i ważny tyko przez 2 minuty kod Blik, który składa się z sześciu cyfr. Polscy konsumenci mogą również wysyłać i odbierać przelewy na swoich telefonach komórkowych. To najszybciej rozwijająca się usługa w ofercie firmy. By przesłać gotówkę, wystarczy podać numer telefonu i skopiować kod Blik. W ciągu tylko jednego dnia klienci wykonują blisko trzy miliony transakcji z wykorzystaniem Blik na telefonach.

Płatności mobilne Blik są również bezpieczne. Poza nielicznymi przypadkami polegającymi na tym, że konsumenci otrzymują prośbę od nieznajomych o przesłanie pieniędzy z pośrednictwem Blik, nie zdarzają się sytuacje, które mógłby narazić konsumentów na ryzyko korzystania z tej metody płatności. Jest to związane nie tylko z nowoczesnymi zabezpieczeniami technologicznymi, ale także z tym, że system nie wymaga podawania kodów PIN lub CVV/CVC, jak ma to miejsce w przypadku kart kredytowych. Proces przesłania pieniędzy z udziałem Blik jest objęty tzw. Silnym uwierzytelnieniem klienta (SCA). Oznacza to, że tożsamość płatnika jest potwierdzana dwukrotnie np. poprzez kod SMS lub generator kodów.

Nie bez znaczenia, jest również to, że płatności Blik są darmowe. Kupujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z przelaniem środków, a sprzedawca towarów opłaca jedynie bardzo małą kwotę za realizację płatności. Z tego powodu udział transakcji online z wykorzystaniem polskiej metody płatności wyniósł w 2021 roku aż 65,3%, a średnia wartość pojedynczego zakupu online oscylowała wokół kwoty 118 PLN. Według informacji opublikowanych przez właściciela Blik, firmę Polski Standard Płatności na co dzień z tej metody płatności korzysta prawie 9 milionów klientów na terenie Polski. Od niedawna Blik oferuje również płatności zbliżeniowe. Pozwalają one na zakupy w punktach stacjonarnych do określonej kwoty, bez konieczności przepisywania kodu. Opłaty zbliżeniowe Blik są akceptowane we wszystkich terminalach POS z logo MasterCard. Wszystkie transakcje bezdotykowe są całkowicie bezpieczne, dzięki stosowaniu systemu tokenizacji Mastercard Digital Enablement Services (MDES), który pozwala na generowanie danych instrumentu płatniczego dla konkretnego urządzenia. Operacje bez użycia kodu w punktach stacjonarnych są możliwe dzięki temu, że MasterCard został udziałowcem systemu Blik. Krajowi analitycy rynku spodziewają się, że wkrótce Blik zadebiutuje na rynkach międzynarodowych.

K