Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zlecił ośrodkowi badawczemu Dom Badawczy Maison badanie opinii przedsiębiorców sektora małych i średnich firm na temat jakie są przeszkody dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Według informacji udostępnionych przez ZPP „w katalogu największych barier znalazły się: koszty pracy (69%); niestabilność prawa (66%); nadmiar obowiązków biurokratycznych (61%); skomplikowane prawo gospodarcze (49%); samowolne i arbitralne decyzje urzędników (49%); wysokie podatki (45%); urzędy i urzędnicy (39%); powolne rozstrzyganie sporów sądowych (34%); kontrole Urzędu Skarbowego i ich instytucji (27%) oraz bariery inwestycyjne (17%)”.

Opinie przedsiębiorców potwierdził prezes ZPP Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem „największym obciążeniem dla firm sektora MSP są zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy. Nie może być tak, że praca jest opodatkowana jak wódka, a za sam fakt zatrudnienia pracownika należy zapłacić Rządowi prawie równowartość wynagrodzenia takiej osoby” Zdaniem prezesa ZPP „tym jak dużym problemem są wysokie koszty pracy niech świadczy procent przedsiębiorców, którzy w badaniu wskazywali właśnie na nie. To aż 69% osób prowadzących biznes”.

Za przyczynę bezrobocia wynikającą z tego, że przedsiębiorcy nie mogą zatrudniać więcej osób, polscy biznesmeni wskazali w 72% wysokie koszty pracy i w 59% nieprzychylne przedsiębiorcom prawo pracy.

„W czołówce największych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce – oprócz kosztów pracy – znalazły się także: niestabilność prawa (66%) oraz nadmiar obowiązków biurokratycznych (61%)”.

Według prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka liczba „obowiązków informacyjnych jakie ma przeciętny Polski przedsiębiorca” wynosi „3 600. Polscy przedsiębiorcy działają w znacznie trudniejszym otoczeniu instytucjonalnym i prawnym niż ich europejscy konkurenci”. I jest to sytuacja wynikająca z działań poprzednich rządów.

Według wyników badań ZPP największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce wg przedsiębiorców są

– Koszty pracy 69%
– Niestabilność prawa 66%
– Nadmiar obowiązków biurokratycznych 61%
– Skomplikowane prawo gospodarcze 49%
– Samowolne i arbitralne decyzje urzędników 49%
– Wysokie podatki 45%
– Urzędy i urzędnicy 39%
– Powolne rozstrzyganie sporów sądowych 34%
– Kontrole Urzędu Skarbowego i innych instytucji 27%
– Bariery inwestycyjne 17%

Powody niezatrudniania większej liczby pracowników w Polsce

– Brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika) 72%
– Nieprzychylne przedsiębiorcom prawo pracy 59%
– Brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy 39%

Jan Bodakowski

2 KOMENTARZE

  1. Guzik prawda. Mnie w Polsce przeszkadza tylko jedno – slaba sila nabywcza obywatela – klienta. Z reszta mozna sobie poradzic, ale jak zwiekszyc sprzedaz i na tym zarobic jak nikt nie ma wystarczajacej sumy do wydania? I to jest wlasnie efekt kapitalizmu. Ludzi sie zatrudnia za grosze na rozne smieciowe umowy a oni sa przeciez potem naszymi klientami. Kapitalizm to meczaca patologia i tyle. Kazdy wie kto sie w tym systemie czymkolwiek zajmouje. Na szczescie kapitalizm sam sie zresetowal stad wycie jego pseudoelit chazarskich. Coz oni poczna kiedy beda musieli zapier…jak wiekszosc za 1200 zl na miesicac.

Comments are closed.