… i pomodlić. Kiedyś ludzie modlili się nie tylko w kościołach, ale także w licznych kapliczkach. Kapliczki – póki co – wciąż stanowią mocną część naszego krajobrazu. Odżywają szczególnie w maju, miesiącu Maryjnym. Wówczas też spotkać można przy nich – szczególnie na wsiach – modlące się grupy ludzi.

Ktoś spyta – a co to ma wspólnego z kapitalizmem? Na pierwszy rzut oka nic, ale w sumie dosyć sporo. Kapliczki to przejaw „ludzkiego działania”, najczęściej realizowanego za prywatne pieniądze. Na wielu starych kapliczkach do dziś widnieją napisy informujące, jaka osoba, czy rodzina ją ufundowały. Całe parafie, całe wsie zrzucały się na kapliczkę, jako wyraz wiary w Boga. Wypraszano przy nich łaski dla mieszkańców.

Kapliczki to wciąż ważny składnik polskiego krajobrazu. Kto wie, czy za jakiś czas Unia Europejska nie nakaże ich niszczenia, a jeśli nie ona to być może muzułmanie zrobią z nimi „porządek”. Zresztą wiele z nich już teraz niszczeje, zdają się być „na wykończeniu”. Czasy wszechwładnego socjalizmu różnych odcieni oduczyły wielu z nas „ludzkiego działania” i troski o to, co powinno być nam bliskie.

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą galerią przedstawiającą kapliczki z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic. Może dzięki temu fotoreportażowi baczniej zaczniecie przyglądać się kapliczkom z Waszego terenu, których być może dotąd nie zauważaliście, bądź spoglądaliście na nie – mimo ich piękna – jedynie kątem oka. A w końcu to przecież nasze dziedzictwo… Nie tylko kulturowe, ale i duchowe

Obejrzyj galerię…

1 KOMENTARZ

  1. Nie byłabym sobą jak nie napisałabym, czepiając się, kilka słów komentarza.
    1) Bardzo piękny i ważny pomysł z tymi fotografiami Kapliczek i Krzyży z Piotrkowa i okolic.
    Chyba to są nie wszystkie z terenu Piotrkowa i powiatu.
    2) Sądząc z wyglądu, to niektóre z nich nie są pod opieką wiernych, Kościoła czy parafian oraz konserwatora zabytków, a powinny być, gdyż są to rzeźby, architektura i obrazy świadczące o naszej historii i religii, a patrząc na zniszczenia, to… Lepiej nie komentować!
    3) Szkoda, że autorzy nie postarali się podpisać gdzie te Kapliczki i Krzyże są, z jakich ulic i miejscowości czy miejsc.
    4) Mam nadzieję, że autorzy będą kontynuować dzieło archiwizowania symboli naszej WIARY i postarają się wszystkie je udokumentować.
    5) Tak swoją drogą czy Kościół i konserwator zabytków Piotrkowa i powiatu ma spis tych Krzyży i Kapliczek, czy są one zostawione samym sobie; czy znana jest historia ich budowy, jakie motyw kierowały ludźmi i co to byli za ludzie?
    6) Przypuszczam, że w miarę rozwoju wydarzeń, te SYMBOLE wiary RZYMSKO-KATOLICKIEJ, zostaną przez nadciągających muzułmańskich barbarzyńców, mahometańskiego motłochu, islamskich Hunów, fanatycznych i zaślepionych allahakbarów zniszczone, zburzone i spalone i znikną z krajobrazu Polski. Co nie udało się komunistą, uda się ich totalniackim pobratymcom spod znaku półksiężyca w 100%. Z tego faktu będą się cieszyć również inni słudzy diabła – MASONI.
    7) Jak rozumiem na fotach nr: 241, 412, 528, 561, 587, 610, 723 są środki transportu jakimi się posługiwali autorzy zdjęć.
    8) Jak rozumiem sprzętem fotografującym była, jak to u amatorów, 'komórka’ telefonii mobilnej.
    9) Jak rozumiem na fotach nr: 140, 292, 412, 610 są wizerunki autorów sporządzających 'kapliczkową dokumentację’ dla przyszłych pokoleń i badaczy upadłej (upodlonej?) kultury, RELIGII, cywilizacji?
    10) Tych fotek nie można byłoby zrobić poruszając się automobilami, nie dojedziesz wszędzie, co jest jedynym plusem rowerów.

Comments are closed.