8 kwietnia 2017 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w VI edycji konkursu Magister PAFERE na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekonomii. Jedną z nagrodzonych wówczas osób była Magdalena Spendel z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jej praca „Europejski tygrys gospodarczy – Estonia jako wzorzec postkomunistycznej transformacji” spotkała się nie tylko z uznaniem jury, ale także samego organizatora konkursu – Fundacji PAFERE. Dziś przeczytać ją możemy w formie książki.
Książka Magdaleny Spendel „Jak zostać tygrysem Europy” ukazała się w cyklu „Biblioteka Rządzących i Rządzonych”. W przystępny sposób opowiada historię kraju, który podjął się najbardziej radykalnych zmian ze wszystkich krajów socjalistycznych. Kraju, w którym powstały takie firmy jak KaZaA czy Skype. Estonia, bo o niej mowa, jest obecnie światowym liderem technologicznym oraz jednym z najmniej zadłużonych krajów na świecie. Mimo, że jej historia przepełniona jest wojnami, uciskiem i niewolą, to jednak jest to historia z „happy endem”.
Śledząc kolejne strony książki dowiemy się nie tylko na czym polegała śpiewająca rewolucja, ale także jaka jest różnica między systemem socjalistycznym i kapitalistycznym oraz dlaczego reformy wolnorynkowe przyniosły tak oszołamiający efekt. Działania estońskiego rządu faktycznie wywróciły gospodarkę do góry nogami, co dziś określa się „terapią szokową”. Uwolnienie cen, stabilizacja waluty, prywatyzacja, uwolnienie handlu – oznaczały natychmiastowe zerwanie z sowiecką przeszłością i stworzenie podwalin pod rządy prawa. A był to tylko początek dla całego szeregu reform. Efektem tych działań był „cud gospodarczy”, o którym rozpisywały się największe tytuły na świecie.
Celem autorki jest przedstawienie skomplikowanego i wymagającego procesu, jakim jest transformacja ustrojowa, w prosty i zrozumiały sposób. Jest to tym ważniejsze, że wnioski z historii Estonii mogą wyciągnąć nie tylko kolejne pokolenia, ale także kraje, które do dzisiaj zmagają się z socjalistyczną spuścizną.
Książkę, w polskiej i angielskiej wersji językowej, pobrać można bezpłatnie. Zachęcamy jednak do dobrowolnej wpłaty na rzecz naszej Fundacji. Można to zrobić w bardzo prosty sposób przy pobieraniu książki.
Pobierz książkę… (jęz. polski)
Pobierz książkę… (jęz. angielski)
Za pafere.org